به گزارش برنا؛ لک‌لک‌های سفید هرساله در بهار تا اوایل فصل پاییز برای زادآوری و لانه‌گزینی میهمان تالاب بی‌ المللی زریوار در شهرستان مریوان می‌شوند.

لک‌لک‌های سفید مهاجر یکی از گونه‌های پرندگان با رفتاری اجتماعی است که تالاب زریبار و روستاهای اطراف آن یکی از زیستگاه‌های مهم این پرنده در منطقه است.

جنگل‌های بلوط در نزدیکی دریاچه زریبار اصلی‌ترین محل لانه‌سازی لک‌لک‌هاست، (گزارش تصویری فارس) اهالی روستاهای حاشیه دریاچه زریبار معتقدند، لک‌لک‌های سفید نماد خوش‌اقبالی و صلح هستند به همین دلیل مردم روستاهای اطراف دریاچه برای این پرندگان لانه‌سازی می‌کنند و این به بخشی از فرهنگ مردم منطقه تبدیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان اظهار کرد: شهرستان مرزی مریوان هر ساله پذیرای هزاران لک‌لک سفید در سه سایت بیلو، دره تفی و قلقله است.

فریبا رضائی افزود: لک‌لک‌های سفید پرندگان مهاجری هستند که ماوای اصلی آنها منطقه مریوان بوده و هر ساله برای زادآوری و لانه گزینی به مریوان می آیند و ارتباط اکولوژیکی بسیار مناسبی با اهالی منطقه دارند و لانه های پیش ساخته مردمان این دیار را بدون هیچ شک و دودلی  قبول می‌کنند.

او یادآور شد: در روستای دره تفی بیش از ۵۰ لانه توسط مردم این روستا ساخته شده و لک‌لک‌های سفید مهاجر از این لانه‌ها به عنوان محلی برای جوجه‌آوری استفاده می‌کنند.

او اضافه کرد: همه ساله در روستای دره تفی میزبان حدود ۳۰۰ قطعه، روستای بیلو میزبان حدود ۴۰۰ قطعه و روستای قلقله نیز میزبان حدود ۷۰ قطعه لک‌لک سفید است که شروع به لانه‌گزینی و زادآوری می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: اداره حفاظت از محیط زیست سالانه وضعیت سلامتی و زاد آوری لک‌لک‌های سفید را رصد و سرشماری می‌کند و تعدادی از جوجه‌ها را در لانه به منظور بررسی وضعیت مهاجرتی و مطالعه رفتاری حلقه‌گذاری کرده و حفاظت زیستگاه این پرندگان را در دستور کار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان ادامه داد: هم اکنون کلونی بیلو در سطح شکار ممنوع حفاظت می‌شود که به احتمال قریب به یقین در سال‌های آینده با توجه به حضور لک‌لک‌ها، بکر بودن جنگل و تنوع گونه گیاهی و جانوری به سطح حفاظتی آثار طبیعی ملی ارتقا خواهد یافت و سایت بیلو جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست خواهد شد.

رضائی اضافه کرد: حضور لک‌لک‌ها در مریوان به سالیان قبل برمی‌گردد و همواره مردم منطقه معتقد به همزیستی مسالمت‌آمیز با این پرندگان بوده و به عنوان عضوی از اکوسیستم بشری پذیرفته شده‌اند.

او گفت: همواره حضور این گونه پرندگاان بازگشت آنها نویدبخش و یادآور اتفاقاتی خرسند از زندگی بومیان این منطقه بوده و همین امر باعث شده سالانه تعداد چشمگیری بر آمار این پرندگان اضافه شده و لانه‌های جدیدی تسخیر و آباد شود.

او تصریح کرد: هر جفت سالانه ۲ تا سه جوجه پرورش داده و گاها در بعضی لانه‌ها چهار جوجه هم دیده شده و غنای زیستی تالاب پویا و آباد زریبار و دشت‌های مجاور امکان تغذیه هرچه بهتر و وفور منابع تغذیه‌ای را برای لک‌لک‌ها فراهم کرده و همین امر به همراه آرامش زیستگاه و عدم استرس باعث افزایش تعداد و موفقیت در زادآوری لک‌لک‌ها شده است.

لک لک1

مردم روستای قلقله به لک‌لک‌ها علاقه دارند

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان نیز اظهار کرد: مردم روستای قلقله از سال‌های دور تاکنون میزبان مهاجرت لک‌لک‌های سفید به روستا هستند و آنها را نماد خوش اقبالی و صلح می‌دانند و هر ساله با آمدن بهار منتظر مهاجرت دوباره این پرندگان زیبا هستند.

ابرهیم همت‌بلند افزود: مردم روستای قلقله امسال چندین لانه برای لانه گزینی لک‌لک‌های سفید ساخته‌اند و باتوجه به اینکه یکی از ظرفیت‌های گردشگری این روستا وجود این پرندگان زیبا است، از آنها محافظت کرده و تلاش خواهیم کرد هرساله تعدادی لانه برای این پرندگان بسازیم.

لک لک 2

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: