به گزارش برنا؛ ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی چهارشنبه شب در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر گفت: هر چند که رعایت پروتکل های بهداشتی از ۵۸ به ۷۱ درصد رسیده است ، اما تا ۹۰ و ۱۰۰ درصد فاصله زیاد داریم و انتظار ما این است حداقل بتوانیم در رعایت پروتکل های بهداشتی  به ۹۰ درصد برسیم.

او اظهار کرد: هم اکنون رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی به حدود ۷۳ درصد افزایش یافته است و استان‌های سمنان، زنجان، قزوین، اردبیل جزو بالاترین استان‌ها در این زمینه هستند.

حریرچی بیان کرد: در حال حاضر رعایت پروتکل های بهداشتی در استان‌های اردبیل، زنجان، قزوین، کرمانشاه، تهران، سمنان، یزد، خراسان جنوبی، کرمان و فارس به حدود ۸۴ درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که مردم این استان ها به رعایت پروتکل های بهداشتی توجه جدی دارند.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان گفت : آمارهای ما نشان می‌دهد که درصد موارد استفاده از ماسک نیز در اماکن عمومی به  ۷۱.۸۶ درصد رسیده است.

حریرچی با بیان اینکه با توجه به تعطیلات پیش رو هرگونه تجمع و هم نفس شدن افراد به هر دلیلی که باشد موجب افزایش ابتلا به کرونا و میزان مرگ و میر خواهد شد، تاکید کرد: با رعایت دستورالعمل ها باید به دوره طلایی واکسیناسیون برسیم که این باعث بازگشت به کار، زندگی و اشتغال در چند ماه آینده و در نهایت تا آخر سال جاری خواهد بود.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: با واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال شاهد کاهش مرگ و میر زیادی در کشور خواهیم بود و کاهش چرخه شیوع ویروس کرونا با واکسیناسیون بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور عملی خواهد بود.

او افزود: هم اکنون ۱۲ هزار بیمار بستری به ۱۰ هزار نفر کاهش یافت و در هفته جاری نیز تعداد بیماران سرپایی ۱۳ درصد، بسترهای ۱۸ درصد و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا نیز ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

حریرچی با اشاره به تعداد مرگ و میر بیماری کرونا در روز جاری (سه شنبه) گفت: امروز ما شاهد مرگ ۱۷۱ هموطن بودیم که با آن مجموعه فوتی‌های ما به حدود ۸۰ هزار نفر رسید و هنوز هم ۴ هزار نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۴۳ میلیون دٌز واکسن به هموطنان تزریق شده است که سه میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۶۸ نفر دٌز اول و پنج میلیون و ۲۶۳ هزار و ۲۶ نفر نیز به صورت کامل واکسینه شده اند.

او تاکید کرد: تا زمانی که واکسیناسیون جمعیت ما به ۷۰ درصد برسد باید دستورالعمل ها را به دقت رعایت کنیم و مهمترین راه مقابله با بیماری کرونا تا یکسال آینده تنها با واکسیناسیون عملی خواهد بود.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در این برنامه گفت: هم اکنون تولید ۵ واکسن وارد کار آزمایی بالینی شده که واکسن موسسه پاستور و گروه دارویی برکت به نتایج موفقیت آمیزی رسیده اند و انتظار داریم در روزهای آینده با نتایج فاز سوم مجوز استفاده برای این واکسن ها صادر شود.

جهانپور افزود: ما هم اکنون بیش از ۸۴ میلیون نفر جمعیت داریم و حداقل باید ۷۰ درصد جمعیت ما واکسینه شوند لذا با واکسیناسیون ۵۶ میلیون نفر باید ۱۲۰ میلیون دوز واکسن داشته باشیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان کرد: برای واکسیناسیون هموطنان خود باید ۵۰ میلیون دٌز واکسن ایرانی تولید شود و مابقی باید از طریق واردات انجام شود، لذا ممنوعیت واردات واکسن به کشور نخواهیم داشت.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: