به گزارش برنا؛ به نقل از آسوشیتدپرس سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد به داروی ساخت شرکت «بیوژن» بر اساس نتایج آزمایش‌هایی که نشان می‌دهند این دارو «با احتمال معقولی» به بیماران آلزایمر کمک می‌کند، مجوز داده است.

این دارو تنها دارویی است که این سازمان ناظر دارویی آمریکا می‌گوید احتمال دارد بیماری زمینه‌ای را هم درمان کند و فقط برطرف‌ کننده علائم بیماری مانند اضطراب و بی‌خوابی نباشد.

این تصمیم که می‌تواند بر زندگی میلیون‌ها نفر از سالمندان و خانواده‌هایشان تاثیر بگذارد، یقینا باعث اختلاف نظر شدیدی در میان پزشکان، پژوهشگران پزشکی و گروه‌های بیماران بر سر تاثیربخشی این دارو می‌شود. تایید این دارو همچنین پیامدهای گسترده‌ای از لحاظ معیارهای مورد استفاده برای ارزیابی درمان‌های تجربی از جمله درمان‌هایی خواهد داشت که فقط سودمندی‌های افزایشی نشان می‌دهد.

این داروی که شرکت آمریکایی بیوژن به همراهی شرکت ژاپنی «ایسائی» ساخته است، روند زوال ذهنی را به کلی متوقف نمی‌کند، اما یک بررسی نشان داده است که این دارو این روند را کند می‌کند.

این دارو با نام ژنریک «ادوکانوماب» (adcanumab)  با نام Aduhelm بازاریابی خواهد شد و به صورت تزریق داخل وریدی هر چهار هفته یکبار تجویز می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد که تردیدهایی درباره این دارو باقی مانده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا بر اساس شرایط «تایید شتاب‌یافته» شرکت سازنده دارو را ملزم کرده است تا بررسی پیگیری برای ثابت کردن سودمندی‌های دارو برا یبیماران انجام دهد، اگر این بررسی پیگیری نتواند اثربخشی دارو را نشان دهد، FDA می‌تواند دارو از بازار خارج کند، گرچه این سازمان ندرتا این کار را انجام داده است.

بیماری آلزایمر به تدریج  نوحی از مغز را که برای کارکرد حافظه، استدلال، ارتباط و انجام وظایف روزانه لازم است، تخریب می‌کند. افراد مبتلا در مراحل نهایی بیماری حتی توانایی بلع را از دست می‌دهند. انتظار می‌رود بار جهانی این بیماری که شایع‌ترین علت زوال عقل است به میلیون‌ها نفر برسد چرا که شمار بیشتری از افرادی که پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمده‌اند به دهه ۶۰ و ۷۰ زندگی‌شان می‌رسند.

داروی «ادیوکانیومب» (adcanumab) به پاک شدن پروتئین مربوط به آلزایمر به نام «بتا- آمیلوئید» از مغز کمک می‌کند. سایر داروهای تجربی نیز این کار را انجام داده‌اند، اما هیچکدام تفاوتی از لحاظ توانایی بیماران برای فکر کردن، مراقبت از خودشان و زندگی مستقل ایجاد نکرده‌اند.

صنعت داروسازی سال‌هاست که با وجود میلیاردها دلار هزینه پژوهشی نتوانسته‌ است درمان‌های جدیدی برای آلزایمر ایجاد کند. این تایید FDA احتمالا باعث جلب علاقه دوباره به سرمایه‌گذاری‌ها به درمان‌های مشابه می‌شود که قبلا شرکت‌های داروسازی آن را به کناری گذاشته بودند.

این داروی جدید از سلول‌های زنده تشکیل شده است که از طریق تزریق وریدی در مطب دکتر یا بیمارستان تجویز می‌شود.

پژوهشگران هنوز نمی‌دانند چه چیزی باعث آلزایمر می‌شود، اما این توافق گسترده وجود دارد که پلاک‌های مغزی که داروی «ادیوکانیومب» آنها را هدف قرار می‌دهد، فقط یک عامل در ایجاد بیماری است. شواهد فزاینده‌ای نشان می‌دهند که سابقه خانوادگی، تحصیلات، بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری قلبی هم ممکن است در ایجاد آلزایمر نقش داشته باشند.

بررسی‌ها نشان داده است که در بیمارانی که ادیوکانیومب مصرف کرده بودند، نسبت به بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند، روند کاهش مهارت‌های فکر کردن ۲۲ درصد کندتر رخ می‌دهد.

اما این تفاوت فقط در یک مقیاس ۱۸ نمره‌ای از توانایی شناختی و کارکردی فقط معادل ۰.۳۹ است و از طرف دیگر روشن نیست چنین سنجه‌هایی چقدر سودمندی عملی مانند استقلال بیشتر بیمار یا توانایی یادآوری جزئیات مهم ایجاد می‌کنند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: