به گزارش برنا؛ حسین سلمانی، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای با تاکید بر حضور پر شور در انتخابات پیش رو گفت:در آستانه یک رویداد سیاسی و اجتماعی به سر می بریم و در آینده نزدیک دولت سیزدهم جمهوری اسلامی آغاز به کار خواهد کرد و همگان شاهد این موضوع هستیم که محور اصلی تبلیغات و مناظرات نامزدهای ریاست جمهوری در دو حوزه اقتصاد و اشتغال است.

او افزود: در مرور نامگذاری سال های یک دهه اخیر از سوی مقام معظم رهبری از سال 90 تاکنون به نکات  مهم و کلیدی بر خورد می کنیم . سال 1390 جهش اقتصادی، (1391) تولید ملی، حمایت از کارو سرمایه ایرانی(1392) حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی( 1393) اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی(1394) اقتدار ملی و اشتغال آفرینی (1395) اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل( 1396) اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال (1397) حمایت از کالای ایرانی (1398) رونق تولید (1399)  جهش تولید (1400)و سال پیش رو هم از سوی معظم له، تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها نام گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه داد: کلید واژه مشترک تمام این نام ها در اقتصاد، اشتغال و فرهنگ کار است. مقام معظم رهبری دقیقا در سال 1390 که درآمد های ارزی کشور بیش از 110 میلیارد دلار بوده  است، با جهش اقتصادی به دنبال سیاست گذاری خاصی بوده اند که بعد از یک دهه مدیران اجرایی به اهمیت آن پی برده اند.

او گفت: منبع مالی دولت ها در دنیا از فروش منابع و ذخایر  یا از طریق ایحاد ارزش افزوده شامل تولید محصول، دانش فنی و فروش خدمات تامین می شود. پس  یکی از روش های تأمین منابع مالی فروش خدمات فنی و مهندسی است و نیاز به تکنسین ماهر چه در داخل کشور و یا کشورهای همسایه مهمترین بخش فروش خدمات فنی و حرفه ای است و این رسالت دانشگاه فنی و حرفه ای و سایر بخش های آموزش عالی مهارتی است.

سلمانی تصریح کرد: نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری هست. روش های متعددی برای این امر توسط کارشناسان مطرح می شود اما انچه که مغفول مانده اشتغال فراسرزمینی در کشورهای همسایه به منظور ایجاد یک شبکه مویرگی درآمد ارزی است.

او تاکید کرد:امروز در آمد یک تکنسین ماهر در کشورهای همسایه  تا ده هزار یورو در ماه می باشد و سهم ایزان از این بازار گسترده در کشورهای همسایه اندک است.خصوصا اینکه به دلیل بافت فرهنگی دانشجویان این دانشگاه که عموما از قشر متوسط و محروم جامعه هستند وابستگی خانوادگی و عاطفی مانع از مهاجرت دایم این افراد می شود.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره بر تجربیات کشور هایی مانند چین و هندوستان بیان داشت: کشور چین در یک دوره چهل ساله 800 میلیون شغل ایجاد نمود که قسمت مهمی از ان فراسرزمینی بوده است. بازار کار کشورهای همسایه جنوبی ما در حال حاضر بیشتر در اختیار تکنسین های ماهر هندی و افغانی است.

او عنوان کرد:  باراک اوباما در آخرین سخنرانی سالانه کنگره امریکا در سال  1394  اشاره کرده که برای رشد اقتصادی و برتری آمریکا نیازمند است که به آموزش مهارت محور توجه نماید و دوسال تحصیل در کالج ها (اموزشکده های فنی و حرفه ای ) را رایگان سازد و برای رسیدن به این هدف باید جنگید.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: همین مسیر را اقتصادهای نوظهور در کشور های برزیل، هند، روسیه، کشورهای آ س آن و چین نیز در سال های اخیر می پیماینددلیل اقبال  دانش آموزان در کشورهای نظیر کانادا، فنلاند، آلمان و غیره به سمت کالج ها و انستیتوهای تکنولوزی همین نیاز بازار کار است،  در حالی که در کشور ما 500 هزار دانش آموز هر سال در رشته تجربی برای 5000 صندلی دانشگاه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی رقابت می کنند در حالی که همین رشته ها نیز با بحران اشتغال مواجه می باشند.

سلمانی افزود: در حال حاضر بیشتر از سرمایه گذاری اقتصادی به سرمایه گذاری فرهنگی نیاز داریم. سرمایه گذاری های اقتصادی در آموزش و کارگاه ها با توجه به سرعت تولید تکنولوژی و فناوری در عین حال که ضرورتی مهم است اما همواره با محدودیت منابع مواجه می باشد. اگر بتوایم فرهنگ آموزش های دوگانه را با صنایع که نمونه های موفق آن با همکاری شرکت جی پلاس و مجموعه گلدیران، سندیکا آسانسور ایران که در دانشگاه فنی و حرفه ای رقم خورد در سراسر کشور پیاده نماییم گام بلند و ماندگاری برداشته می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد: قدمت آموزش عالی مهارتی در ایران به 175 سال قبل و شکل گیری اولیه آن توسط امیرکبیر و میرزا حسین سپهسالار در سال 1225 برمی گردد، تاسیس هنرستان های صنعتی و هنرستان های عالی که بعدها به انستیتو تکنولوژی و آموزشکده های فنی و حرفه ای تغییر نام یافت در ترویجگری آموزش مهارتی استفاده مطلوبی نگردید.

او گفت: در برخی از استان ها حتی ساختمان های نهاد حاکمیتی مانند دیوان محاسبات جهت توسعه آموزش مهارتی به دانشگاه فنی و حرفه ای انتقال یافته است پس معتقدم برای توسعه فرهنگی و هدایت تحصیلی دانش آموزان نباید منتظر مجلس، دولت یا مسول دیگری باشیم هر یک از ما می توانیم مروج این اقدام باشیم تا از هدر رفت انرژی و زمان جوانان جلوگیری نموده و با معظل اشتغال نه منفعلانه بلکه هوشمندانه برخورد نماییم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: