به گزارش برنا؛ مطابق تقویم زمانی مندرج در شیوه‌نامه سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1401 - 1400 و اطلاع‌رسانی قبلی از طریق رسانه ملی، پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق و پیگیری مدیران مدارس، زمان ثبت سفارش کتاب درسی دانش‌آموزان میان پایه 20 فروردین ماه تا 22 خردادماه بود و تاکنون حدود 90 درصد دانش‌آموزان میان پایه (دوره ابتدایی پایه‌های دوم تا ششم و دوره اول متوسطه پایه‌های هفتم و هشتم و دوره دوم متوسطه شاخه‌های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش پایه‌های یازدهم و دوازدهم سفارش کتاب درسی خود را در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی ثبت کرده اند و حدود 10 درصد از آمار کل این دانش‌آموزان برای ثبت سفارش اقدام نکرده اند.

با توجه به درخواست‌هایی که وجود داشته است سامانه ثبت سفارش کتاب‌های درسی تمدید شد و از یکم تا پنجم تیرماه فعال بود و دانش‌آموزانی که به هر دلیل کتاب درسی خود را ثبت نام نکرده‌اند؛ می‌توانستند اقدام کنند.

همه استان‌ها در این زمینه تلاش‌های زیادی انجام داده اند اما طبق آخرین آمار، استان‌‌های خوزستان 18.7، خراسان رضوی 18.5، کهگیلویه و بویراحمد 14.4، اردبیل 13.7، خراسان شمالی 13.6، آذربایجان غربی 13.6، گلستان 12.5، قم 12.3، هرمزگان 12.2، البرز 11.4، مرکزی 11.2، کرمان 11.1، فارس 10.1 هنوز ثبت نام انجام نداده اند.

از امروز یکشنبه 6 تیرماه دانش‌آموزان ورودی پایه‌های اول، هفتم و دهم می‌توانند پس از ثبت نام در مدرسه با مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.ir، سفارش کتاب درسی خود را ثبت کنند.

بعد از آنکه ثبت نام‌های دانش‌آموزان انجام شد و آن‌ها کتاب‌های خود را در اختیار گرفتند؛ مهرماه ثبت سفارش تک جلدی کتاب‌‌ها آغاز می‌شود تا علاقه‌مندان و فرهنگیان بتوانند از این طریق کتاب‌های مدنظرشان را سفارش دهند.

از اواسط شهریورماه فرایند توزیع کتاب‌ها از استان به مدارس صورت می‌گیرد؛ توزیع کتاب‌ها فقط از طریق مدارس انجام می‌گیرد و امسال به دلیل شرایط کرونایی در کشور از همکاری کتابفروشی‌ها بهره نمی‌بریم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: