به گزارش برنا؛ محسن حاجی میرزایی، در گردهمایی مشترک مدیران منابع انسانی و امور اداری و معاونان طرح و برنامه ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار کرد: سال تحصیلی جاری، سالی سرشار از ناشناخته ها و تنگناهایی بود که به سختی سپری شد.

او حوزه امور اداری و منابع انسانی را یکی از حوزه های دارای چالش و پر دغدغه برشمرد و افزود: بیشترین چالش های آموزش و پرورش در بخش نیروی انسانی است. همه از سند تحول بنیادین سخن می گویند به گونه ای که این موضوع جز مطالبات عمومی است، بنابراین تحول از ضروریاتی است که باید به آن پرداخته شود.

حاجی میرزایی گفت: زمانی می توان از تحول سخن گفت که تغییر و تحولی در نیروی انسانی صورت گرفته باشد، بررسی ها نشان می دهد در سال های اخیر وضعیت مطلوبی در حوزه نیروی انسانی نداشته ایم و از لحاظ اعداد و ارقام با تنگاهای زیادی مواجه بوده ایم.

او استراتژی آموزش و پرورش در پیگیری سند تحول را تمرکز بر نیروی انسانی و معلم دانست و تصریح کرد: هرچند که قرار بود همه نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش از مسیر دانشگاه فرهنگیان جذب شوند تا نیروی با کیفیت به نظام تعلیم و تربیت وارد شوند؛ اما عملاً ابن موضوع محقق نشد.

وزیر آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: حق آموزش و پرورش است که نیروی مورد نیازش را از بهترین های جامعه گزینش کند، لذا تلاش کردیم این موضوع را سامان دهی کنیم.

اوگفت: با استمداد از رهبر معظم انقلاب و تشریح موضوع برای شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین شورای عالی آمورش و پرورش، موفق شدیم مصوبه ای را از شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کنیم که براساس آن؛ جذب نیرو تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی صورت گیرد.

عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: خوشبختانه موفق به استخدام بیش از ۱۰۲ هزار نیرو در سال ۹۹ براساس قوانین قبلی، شدیم.

او از تلاش ها برای افزایش دریافتی های فرهنگیان در سال های اخیر و ادامه آن خبر داد و تصریح کرد: «لایحه رتبه بندی» را با سرعت هرچه در دولت مصوب و به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم.

حاجی میرزایی گفت: باید تلاش کنیم کیفیت نیروی انسانی را افزایش دهیم در همین راستا دو «طرح؛ کارآمد» و «طرح جامع یادگیری» با هدف تقویت دوره های آموزشی و ارتقای صلاحیت های معلمان از طریق تعاملات تجریی، اجرایی شد.

او شاخص های نهایی را محور «گزارش دهی از اقدامات»، اعلام و عنوان کرد: باید در جهت تحقق اهداف حرکتی به وجود آوریم و عملکرد مناسبی داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش بر وجود معیارهای دقیق ارزیابی از صلاحیت های معلمان تأکید و اذعان کرد: امیدواریم در چارچوب رتبه بندی، ارزیابی های دقیقی از صلاحیت های معلمان، صورت بگیرد.

او افزود: بحث دولت الکترونیک ویژگی های بسیار زیادی دارد و این موضوع در شفافیت و کمک به مردم، بهره وری، گاهش بی انضباطی، و ... مؤثر است لذا اگر بتوانیم داده ها را به خوبی پیوند دهیم وضعیت مناسب تری پیدا خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد؛ در حوزه «یک پارچه سازی سامانه ها» جلو رفتیم و راه برگشتی نداریم باید این مسیر را ادامه دهیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

عضو کابینه تدبیر و امید، «عدم دقت در رویکرد حل مسئله» را مهم ترین عامل حل نشدن مشکل برشمرد و اظهار کرد: همه افراد باید خود را مالک مسئله بدانند و برای حل آن آن قدر تلاش کنند تا به نتیجه برسند.

او ادامه داد: مدیری موفق است که «قدرت ترکیب شوندگی» بیشتری داشته باشد و بتواند با دیگران کار کند، بنابراین مسئله زمانی حل می شود که مدیر «توانایی هماهنگی» بیشتر با سایر اجزای یک مجموعه را داشته باشد و چنین مدیری موفق خواهد بود.

حاجی میرزایی افزود: همه ارزش های واقعی، ارزش های ترکیبی هستند ممکن است تک تک موضوعات ارزش داشته باشند اما در کنار یکدیگر قرار گیرند ارزشمندتر می شوند؛ لذا ما باید قادر به خلق ارزش ترکیبی باشیم. تلاش کنیم در جایگاهی که هستیم آثار ماندگار و ارزشمندی از خود به یادگار بگذاریم، زیرا اثر کار افراد همواره جاویدان است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: