به گزارش برنا؛ حسن ملکی در تشریح مشکلات سؤالات کنکور سراسری 1400 و میزان سؤالات طراحی شده از بخش حذفیات  یا خارج از کتاب‌های درسی اظهار داشت: از اینکه امکان روشنگری برای مردم عزیزمان فراهم شده خدا را شکر می‌کنم و از شما متشکرم؛ دانش‌آموزان عزیز مطمئن باشند که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در جهت منافع و مصالح آن‌ها حساس است و موضع‌گیری لازم را خواهد داشت.

ضرورت تشکیل کارگروه مشترک

معاون وزیر آموزش و پرورش با تأکید مجدد بر تشکیل کارگروهی مشترک برای رسیدگی به اعتراضات دانش‌آموزان بیان داشت: پیشنهادم این است که کارگروهی با حضور کارشناسان سازمان پژوهش، صاحب‌نظران و سازمان سنجش تشکیل شود و به‌طور دقیق و علمی مشخص شود که آیا این مسائلی که مطرح می‌کنیم واقعی هستند؟ آنچه که اعلام کردیم منطبق بر واقعیت بوده و با استانداردهای معین کاملاً منطبق است.

مدافع حق دانش‌آموزان هستیم

او تأکید کرد: کتاب‌های درسی در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تولید شده و خانواده‌ها و دانش‌آموزان نیز از ما انتظار دارند مدافع منافع یادگیری آنها باشیم، ما قبلاً حذفیات را به سازمان سنجش اعلام کرده بودیم اگر این‌طور نبود سازمان سنجش می‌توانست بگوید که حذفیات را به آنها اعلام نکرده بودیم یا دیر اعلام کردیم؛ انتظار نداشتیم این موارد مورد بی اعتنایی قرار بگیرد. مسئله این است که دانش‌آموزان نتوانستند این سؤالات پاسخ دهند؛ مشخصاً دانش‌آموزان اولین تستی که می‌زنند مربوط به درس ریاضی است و با سؤالاتی مواجه می‌شود که در حذفیات اعلام شده و به‌طور طبیعی از نظر روانی به هم می‌ریزند و به احتمال زیاد نتوانستند دیگر سؤالات را پاسخ دهد.

ملکی در خصوص اینکه با توجه به اتمام کنکور انتظارتان از سازمان سنجش چیست و آیا آنها می‌توانند در پذیرش داوطلبان کنکور 1400 تغییراتی ایجاد کنند؟ افزود: انتظار داریم تدبیری بیندیشند. مسئله‌دار بودن این سؤالات را سازمانی بیان می‌کند که کتاب‌های درسی را تألیف کرده است. وقتی سازمانی که خودش کتاب‌های درسی را تولید کرده به این نتیجه رسیده که برخی از سؤالات خارج از اهداف کتاب و برخی از سؤالات از بخش حذفیات اعلام شده طراحی شده؛ بر خودمان وظیفه می‌دانیم از منافع دانش‌آموزان دفاع کنیم. فکر می‌کنم کارگروه مشترک ما و سازمان سنجش و تعدادی از صاحب‌نظران موارد را بررسی کرده و با توجه به قوانین موجود راهکارهایی ارائه دهند؛ آنچه مسلم است هرگز صلاح نمی‌دانم که این قضیه به سال آینده موکول شود چون الآن خانواده‌ها و دانش‌آموزان نگران هستند و باید به آنان پاسخ داد.

ای کاش مراعات حال دانش‌آموزان را می‌کردند

دکتر ملکی ادامه داد: با توجه به آموزش مجازی دانش‌آموزان در شرایط کرونایی قاعدتاً باید مراعات حال دانش‌آموزان را می‌کردند که متأسفانه نه تنها مدنظر قرار ندادند بلکه سؤالاتی با دشواری بسیار بالا و تعداد قابل توجهی نیز خارج از کتاب درسی بوده است. تقاضا دارم بیانیه‌ی صادر شده‌ی مؤلفان را که جمع قابل توجهی از صاحب‌نظران حوزه‌ی ریاضی و دبیران صاحب‌نظر در این عرصه امضا کرده‌اند، ملاحظه کنند.

21 سؤال ریاضی مشکل داشت

او افزود: سال گذشته در نامه‌ای رسمی به سازمان سنجش اشکالات سؤالات درس شیمی را اعلام کرده و اعتراض کردیم؛ اعلام کردیم به‌دلیل شرایط خاص خانواده‌ها و دانش‌آموزان در دوران کرونا، برگزاری کنکور در سطح  دشوار مخصوصاً در درس شیمی  به مسائل عاطفی و روانی دانش‌آموزان می‌افزاید. امسال سؤالات کنکور هم از بُعد کیفی و هم از بُعد کمّی دارای مسائل و مشکلات متعدد بود. طی بررسی که انجام شد در درس ریاضی رشته ریاضی 8 سؤال (معادل 14 درصد) خارج از کتاب درسی  و 13 سؤال (معادل 24 درصد) خارج از اهداف کتاب درسی و یک سؤال اشتباه بوده است.

ملکی ادامه داد: براساس همین مستندات، یک سؤال خارج از کتاب و بدون گزینه صحیح، هفت سؤال (معادل 13 درصد) با دشواری بسیار بالا، 16 سؤال (معادل 29 درصد) که این موارد مربوط به سؤالات درس ریاضی در رشته ریاضی می‌باشد.

مشکل سؤالات ریاضی رشته علوم تجربی

 ملکی ادامه داد: با بررسی صورت گرفته در درس ریاضی رشته تجربی مشخص شد 2 سؤال (معادل 7 درصد)، 9 سؤال معادل 30 درصد خارج از اهداف کتاب، 2 سؤال بدون گزینه‌ی صحیح و 3 سؤال با دشواری‌ بسیار بالا را به خود اختصاص می‌دهد. البته در اینجا بیشترین تأکید ما به سؤالاتی است که  یا خارج از کتاب یا خارج از اهداف کتاب درسی می‌باشد که این‌ها به‌طور مشخص و طی کار کارشناسی به‌دست آمده است.

مشکل سؤالات ریاضی رشته علوم انسانی

او افزود: در درس ریاضی رشته‌ی انسانی 6 سؤال خارج از اهداف کتاب درسی و 8 سؤال معادل 40 درصد با دشواری بالا وجود داشت.

مشکل سؤالات فارسی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه این اشکالات مختص سؤالات درس ریاضی نیست، تصریح کرد: ما در سؤالات فارسی هم این مسائل را دیدیم؛ به‌عنوان مثال در سؤال 5 درس فارسی گروه هنر نکاتی آمده که از حذفیات کتب درسی بوده، سؤال 15 در گروه آزمایشی هنر همین وضعیت را دارد، سؤالات 7 و 13  فارسی گروه آزمایشی علوم انسانی نیز از بخش حذفیات بوده است. این‌ها مواردی نیست که حدس و گمان باشد بلکه مستنداتش موجود است و به‌طور دقیق بررسی شده است.

سؤالات شیمی هم مشکل داشت

این مقام مسئول ادامه داد: سؤالات شیمی توسط همکارانم بررسی شد که آنها هم مشکل داشت؛ به‌عنوان مثال پرسش‌های 269 و 238 جزء اهداف آموزشی کتاب نیست و پرسش‌های 201  و  222 خارج از اهداف کتاب درسی است. مایل نبودیم این موارد را به رسانه‌ها بکشیم.

رئیس سازمان پژوهش در خصوص گفته‌ی رئیس سازمان سنجش که اعلام کرده فقط 5 سؤال خارج از کتاب درسی بوده است، یادآور شد: جالب این است که این 5 سؤال هم بعد از نامه‌ای که ما به سازمان سنجش نوشتیم مورد پذیرش قرار گرفت. اول این را هم نمی‌پذیرفتند ولی بعداً این پنج سؤال را پذیرفتند. حرفمان این است که استانداردهایی که اعلام کردند بالاتر از 5 سؤال بوده و  محدود به ریاضی نیست بلکه در سایر دروس هم اشکالات وجود دارد منتها بیشترین اشکالات مربوط به درس ریاضی است.

او در پاسخ به این سؤال که در کنکور امسال چه تعداد سؤال از بخش حذفیات کتاب‌های درسی بود؟ گفت: در رشته‌ی ریاضی 8 سؤال، در رشته‌ی تجربی 2 سؤال و در رشته‌ی انسانی 6 سؤال بوده است که جمعاً 14 سؤال می‌شود. در رشته‌ی ریاضی 12 و در رشته‌ی تجربی 9 سؤال خارج از اهداف کتاب درسی طرح شده بود. همچنین در رشته‌ی ریاضی یک سؤال و در رشته‌ی تجربی دو سؤال اشتباه بود. 7 سؤال در رشته‌ی ریاضی، 3 سؤال در رشته‌ی تجربی و 8 سؤال در رشته‌ی انسانی با دشواری بسیار بالا بود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: