چمران مطرح کرد؛

جزئیاتی از نیاز پایتخت به اتوبوس و واگن مترو/ امید به اصلاح بودجه پیشنهادی دولت در سال ۱۴۰۱

جزئیاتی از نیاز پایتخت به اتوبوس و واگن مترو/ امید به اصلاح بودجه پیشنهادی دولت در سال 1401

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر پیشنهادات ما در بودجه تقدیمی دولت به مجلس رنگ تحقق ببینید و اصلاحات مد نظر ما صورت گیرد می توانیم تا سال 1402 بالغ بر 500 واگن مترو و 6 هزار دستگاه اتوبوس برای تهران خریداری کنیم.

به گزارش برنا؛ مهدی چمران که در برنامه تهران بیست حضور داشت به تشریح و بررسی عملکرد شورای شهر در بهبود مدیریت شهری پرداخت.

چمران در ابتدا با اشاره به گذشت بیش از 100 روز از شروع دوره جدید مدیریت شهری اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم آنچه را که با مردم عهده بسته ایم  در این دوره از مدیریت شهری محقق سازیم.

وی در پاسخ به سوال مجری که آیا شما با شهردار تهران مرتب دیدار دارید، گفت: دیدار هایی که به صورت برنامه ریزی و روتین باشد نه اما ما با شهردار تهران دیدار داشته و داریم و به ضرورت برنامه و مسایل شهر این دیدار ها صورت میگیرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به موضوع حمل و نقل عمومی پرداخت و گفت: قطعا مهمترین مسئله یا مشکل شهر تهران کمبودهای حمل و نقل عمومی است، حمل و نقل عمومی ریشه آلودگی هوا هم است  یعنی اگر این بحث به خوبی حل شود و حمل و نقلی روان داشته باشیم از میزان آلودگی هوا بسیار کاسته و تاثیر فراوان خواهد داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه اکنون وضعیت حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی نیست چه بسا که در 4 سال گذشته که ما مدیریت شهری را تحویل دادیم روزانه نزدیک به 8 میلیون جابحایی داشتیم که با مترو و اتوبوس  انجام می شده اما اکنون این میزان جابجایی به دو میلیون رسیده  است البته بخشی از آن هم به واسطه شرایط کرونایی بوده و مردم نگران هستند از مترو و اتوبوس به سبب شیوع ویروس کرونا استفاده کنند.

چمران اظهار داشت: همین شرایط حاضر هم به سبب کمبود وسایط نقلیه عمومی است اینکه به سبب شرایط کرونایی و کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی مردم از خودروهای شخصی استفاده می کنند و نتیجه آن هم ترافیک بسیار سنگین و افزایش آلودگی هوا شده است.

نیاز تهران به نوسازی و اورهال کردن اتوبوس

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه و در پاسخ به سوال مجری که وضعیت حمل و نقل عمومی تهران می بایست به این صورت باشد، گفت:  طبق طرح جامع ترافیک تهران می بایستی در حال حاضر  9 هزار دستگاه اتوبوس داشته باشیم تا یک اتوبوسرانی خوب و قابل قبول که خدمت رسانی مناسبی به شهروندان داشته باشد را شاهد باشیم. اما متاسفانه اکنون تنها   2200 دستگاه اتوبوس فعال داریم که کار می کند و خدمت رسانی انجام می دهد.

چمران در پاسخ سوال مجری که در این سه ماه چه کارهای انجام شده است نیز گفت: تعدادی اتوبوس از دوره قبل پیش خرید  و ارقامی پرداخت شده بود که ما در این سه ماه در حدود 110 دستگاه اتوبوس را تحویل گرفتیم و قول تحویل 50 تا 60 دستگاه دیگر هم در روزهای آینده داده اند. اما باید تاکید کنم این تعداد 150 یا 160 دستگاه اتوبوس برای تهران رقمی قابل قبول به شمار نمی آید.

وی افزود: از طرفی ما به دنبال این هستیم که بیش از 400 دستگاه اتوبوس نیز مرمت و بازسازی شود و این در حالی است که حدود دو هزار دستگاه اتوبوس در تهران نیاز به بازسازی دارد و اگر هزینه و اعتبار این موارد تامین شود به سرعت کار صورت خواهد گرفت و به ویژه خرید قطعات یدکی باید در دستور قرار گیرد.

چمران همچنین افزود: البته قرار بود در بحث اوراق قرضه ای که فروخته شده بود حدود 350 میلیارد تومان به تهران داده بشود اما تهران دیر جنبید و دو کلان شهر مبالغی از این فروش اوراق را گرفتند و تنها مانده 200 میلیارد تومان که هنوز دریافت نشده و مشکل اصلی هم همین بروکراسی های اداری است که شما (اشاره به مجری) اول برنامه اشاره داشتید. این موضوع بین وزارت کشور و وزارت رفاه مانده است.

مهدی چمران با بیان اینکه  اگر این 200 میلیارد تومان محقق شود کمک مناسبی خواهد بود ادامه داد: اما برای تعمیر دو هزار اتوبوس دردی را دوا نمی کند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: این در شرایطی است که وقتی ما در سال 96 مدیریت شهری را تحویل دادیم تهران را با 7 هزار دستگاه اتوبوس فعال تحویل دادیم، با هزار واگن تحویل دادیم ، اما متاسفانه در 4 سال گذشته این تعداد افزوده که نشده هیچ، بسیار هم کاسته شد و امرز ما باید تلاش کنیم که از وضعیت زیر صفر به صفر برسیم.

امید به اصلاح بودجه پیشنهادی دولت در سال 1401  

چمران افزود: ما برای اینکه بتوانیم به شرایط عادی خود را برسانیم به بودجه سال 1400 پیشنهادی دولت چشم دوخته بودیم تا  بتوانیم ارقام خوبی را برای مترو و فاینانس کمک بگیریم. برای اتوبوس هم قرار دادهایی تنظیم شده و با شرکت های مختلف صحبت شده که اکثر این شرکت ها در داخل کشور هستند اما متاسفانه در بودجه آنچه که ما پیش بینی می کردیم و پیشنهاد داده بودیم، محقق نشد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: در خصوص اتوبوس باید 82.5 درصد هزینه را دولت  پرداخت کند  و 17.5 درصد را بخش خصوصی چرا که می دانید اتوبوس های ما اکثرا بخش خصوصی است و امروز بخش خصوصی توان این که ارقام را بپردازد، ندارد.

وی افزود: متاسفانه وزارت کشور این تعهد مالی در خرید اتوبوس را از سال 89، 90 قطع کرده و از آن سال و این محل هزینه اتوبوسی به تهران داده نشده است.

چمران در ادامه با اشاره به بودجه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه اعتباراتی که در بودجه گنجاندند در بخش اتوبوسراین  تنها کفاف خرید 150 دستگاه اتوبوس را می دهد و در بخش مترو نیز 57 میلیارد تومان گذاشتند که تنها کفاف احداث 57 متر نه 57 کیلومتر را می دهد. این یک  شوخی است.  در حالی  که پیشنهاد هایی که ما داده بودیم  بسیار بیشتر از این مبالغ بود و البته جنبه مالیاتی هم داشت.

وی در ادامه افزود: متاسفانه به رغم جلساتی که با رییس سازمان برنامه و بودجه داشتیم و قولی که برای اصلاح آن دادند اما همان پیشنهاد خود را به هیات دولت دادند و باز به رغم تلاش های شهردار محترم در هیات دولت همین بودجه به مجلس شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد شده است و اکنون اصلاح بودجه خیلی سخت شده است. با این حال  جلسات ما با نمایندگان محترم مجلس در این راستا برقرار است تا بتوانیم این بودجه را اصلاح کنیم.

رییس شورا در ادامه افزود: ما دو هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده بودیم و به عنوان مثال در بخش مترو پیشنهاد هزار میلیارد تومان بود که این موضوع جنبه عملیاتی هم دارد و باید تلاش کنیم بودجه در این راستا اصلاح شود.

وی ادامه داد: البته بودجه پیشنهادی دولت در برخی قسمت ها مثبت است و در برخی قسمت ها منفی به عنوان مثال  یک درصد از سهم شهرداری ها در مالیات ارزش افزوده را برداشتند و گفتند که به برخی جاها از جمله حریم اختصاص دهند البته اینها قابل اصلاح است.

چمران افزود: در بخش دیگر از بودجه 8 هزار میلیارد فروش اوراق قرضه برای حمل و نقل عمومی پیش بینی شده که البته این 8 هزار میلیارد تومان تنها برای تهران نیست اما تفاوتی که در بودجه 1401 در این قسمت پدیده آمده این است که قبل از آن گفته می شد برای اوراق قرضه دولت  بازپرداخت 50 درصد آن را متعهد می شود اما در بودجه 1401 این موضوع نیز حذف شده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: این موضوع نیز نیاز به اصلاح دارد و اگر این 8 هزار میلیارد تومان محقق شود به طور عموم نیمی از آن برای تهران است که بالغ بر 3 تا 4 هزار میلیارد تومان خواهد شد که با این مبلغ می توان در راستای خرید لوازم یدکی مترو و اتوبوس و خرید اتوبوس اقدام کرد.

چمران افزود: متاسفانه اکنون انبارهای مترو از لوازم یدکی خالی است و جایگزین هم نشده و باید هر چه سریعتر در این راستا اقدام کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه پیشنهادی دو هزار میلیارد تومان رقمی خارج از عرف نیست، گفت: ما در دهه 90 زمانی که قیمت ساخت خطوط و ناوگان مترو یک دهم اکنون بود بودجه 2 هزار میلیارد تومان را گرفتیم و اکنون این دو هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل عمومی رقم بالایی به شمار نمی رود.

وی در پاسخ به این گفته مجری که واضح است دولت فعلی بگوید پول ندارد، گفت: ما می دانیم دولت کمبود و مشکلات فراوان دارد ولی این مشکلات باید تقسیم شود و یکی از این جاهایی که بایستی بتوانیم جبران کمک کنیم همین حمل و نقل عمومی است. به ویژه  در شهر های بزرگ و به ویژه در تهران که 10 میلیون انسان در آن  زندگی می کنند و حیات شان برای ما مهم است.

رییس شورا در پاسخ به این سوال مجری که اگر این  2 هزار میلیارد تومان محقق شود چه اتفاقی  خواهد افتاد، گفت: ما در این زمینه تقسیم بندی می کنیم و بخشی را برای مترو و بخشی را برای اتوبوس هزینه خواهیم کرد البته برای نوسازی تاکسی ها نیز باید بخشی را در نظر بگیریم اما بیشترین اولویت در حوزه مترو و اتوبوسرانی است.

وی ادامه داد: آنچه برنامه ریزی شده خرید هزار واگن و خرید 5 هزار اتوبوس است. اما در نظر داشته باشید اگر همین امروز هم پول نقد داشته باشیم و بخواهیم سفارش خرید واگن مترو بدهیم یک سال و نیم تا دو سال زمان خواهد برد تا این واگن ها تحویل داده شود. در مورد اتوبوس در عرض چند ماه می توان دستگاه های خریداری شده را تحویل گرفت چون بیشتر کارخانجات در داخل هستند. البته در خصوص خرید هزار واگن مترو اگر بخواهیم ارقام را واقعی ببینیم خیلی بیشتر از این می شود.

چمران افزود: لذا تلاشی که داشته ایم این است که بتوانیم تا سال 1402 نزدیک به 450 تا 500 واگن برای مترو تهیه کنیم و نزدیک به 6 هزار دستگاه اتوبوس نیز برای تهران خریداری کنیم تا تعداد اتوبوس به آن وضعیت خدمات رسانی که انتظار داشتیم برسد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: این مطالبه حداقلی ما و مردم پایتخت است که امیدواریم با تحقق بودجه های مصوب تا سال 1402 رنگ تحقق به خود ببیند چرا که در غیر اینصورت شهر شرایط خوبی نخواهد داشت.

چمران در ادامه افزود: البته این رویه مدیریتی ما نیست که اگر دولت بگوید پول ندارد و ما دست روی دست بگذاریم. امیدمان را از دست نداده ایم و آنچه به دنبالش هستیم را رها نخواهیم کرد، شهرداری، شورا، مجلس و دولت همه می بایستی تلاش کنیم حداقل ها را برای شهر خودمان محقق کنیم.

وی در ادامه و در خصوص نوسازی تاکسی ها گفت: ناوگان تاکسیرانی ما نیز نیاز به نوسازی دارد و قطعا در این زمینه هم باید کمک شود را که امروز با افزایش قیمت تاکسی ها از رده خارج کردن تاکسی های فرسوده نیاز به کمک دارد، امروز رشد قیمت ها چنان بوده که اتوبوسی که ما با قیمت 90 میلیون تومان می خریدیم بالغ بر 2 میلیارد تومان شده و اتوبوس های بی آر تی نیز 7 میلیارد تومان شده است در خصوص تاکسی ها نیز با افزایش قیمت های بسیاری مواجه بودیم و لذا در این زمینه باید کمک شود.

چمران در ادامه  سخنان خود گفت: ما در حوزه بافت فرسوده تلاش کردیم با وزارت مسکن برنامه ها را پیش ببریم اما موضوع مورد تاکید ما این است که در کنار بخش خصوصی در حوزه ساخت مسکن قرار گیریم چراکه این مهم بدون مشارکت بخش خصوصی به نتیجه مورد نظر نخواهد رسید. همچنین در ارتباط با پسماند برنامه های تنظیم شده است و امیدواریم پروژه های نیمه تمام در این زمینه نیز هر چه سریعتر تکمیل شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بودجه سال آینده شهرداری نیز در حال تنظیم است، افزود: البته رقم آن هنوز مشخص نیست اما آنچه مسلم است با افزایش نسبت به سال قبل بسته خواهد شد چراکه ما دنبال جلب رضایت شهروندان هستیم  و در این مسیر همواره پاسخگو خواهیم بود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده