موافقت اعضای شورا با اختیارات شهرداری در نوسازی بافت فرسوده در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری

موافقت اعضای شورا با اختیارات شهرداری در نوسازی بافت فرسوده در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با تصویب تبصره هفدهم لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران با اختیارات شهرداری برای نوسازی بافت های فرسوده موافقت کردند.

به گزارش برنا؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بررسی تبصره های بودجه سال آینده شهرداری تهران در جلسه نوبت عصر بررسی تبصره ۱۷ را در دستور کار خود داشتند که در همین راستا امانی در تشریح این تبصره گفت: براساس این تبصره به شهرداری تهران اجازه داده می شود مابه التفاوت سود بانکی تسهیلات اعطایی مسکن به ساکنان بافت های فرسوده بابت نوسازی بافت ها را تا سقف ۱۰۸۰ میلیارد ریال با اولویت تجمیع پلاک های ریزدانه و بازگشایی معابر تا سقف ۹ درصد از سود تسهیلات اخذ شده از محل ردیف های اعتباری با عنوان کمک فنی و اعتباری و پرداخت ما به التفاوت تسهیلات مسکن در بافت فرسوده حداکثر تا سقف ۹ درصد را با اولویت بازگشایی معابر پرداخت نمایند.

وی افزود: برای تشویق و ترغیب مالکان پلاک های فرسوده به نوسازی، ۵۰ درصد هزینه های سازمان نظام مهندسی مربوط به واحدهای مذکور تا سقف ۵۰ میلیون ریال برای هر پرونده از محل ردیف اعتباری با عنوان تسهیل در اجرای پرونده های نوسازی در بافت فرسوده به عنوان کمک پرداخت می شود. همچنین شهرداری تهران موظف است از محل عواید حاصل از اراضی ذخیره نوسازی صددرصد نقدینگی مورد نیاز اعتبارات تخصیص یافته ردیف های مرتبط با تأمین خدمات در بودجه سال ۱۴۰۱ سازمان نوسازی شهر تهران را با عنوان ایجاد فضای سبز در بافت فرسوده و همچنین طراحی و اجرای پروژه های بهسازی محیطی در بافت فرسوده تأمین نماید.

وی تأکید کرد: در این تبصره شهرداری تهران مکلف است در راستای اجرای مفاد تبصره ۲ ماده ۵ آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار و اجرای پروژه های محلات هدف بازآفرینی برنامه اقدام مشترک سال ۱۴۰۱ را تهیه و تا اردیبهشت ماه سال آینده به کمیسیون شهرسازی شورا ارائه کند و پس از تأیید نسبت به وصول اعتبار سهم دولتی ۷۰ درصد اقدام و آثار آن را در لایحه اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۱ منعکس کند.

آقامیری عضو شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با این تبصره گفت: در ردیف ۲ این تبصره هزینه های سازمان مهندسی عنوان شده که ۵۰ درصد شهرداری پرداخت کند و ۵۰ درصد نیز سازمان نظام مهندسی برای بافت فرسوده هزینه ها را دریافت نکند.

وی افزود: بافت های فرسوده، ساختمان های ۲، ۳ و ۴ طبقه هستند چرا که در محدوده هایی که قرار گرفته اند امکان مرتفع سازی وجود ندارد. نقشه و نظارت بر عهده نظام مهندسی است که به مهندسین رتبه ۳ که پایین ترین رتبه هستند داده می شود. این ها به لحاظ مالی ضعیف هستند. هنگامی که چنین پروژه ای باید ۵۰ درصد به آن تخفیف بدهند و بخشی هم شهرداری پرداخت کند در مجموع به گونه ای می شود که هزینه ها برای آن ها تأمین نمی شود و به نوعی بر روی پروژه ضرر می کنند. لذا در طراحی و نظارت رغبتی برای کار نخواهند داشت. این در حالی است که دغدغه ما در بافت فرسوده این است که در مواقع خطر و زلزله استحکام لازم را داشته باشند.

چمران در پاسخ به این پیشنهاد آقامیری گفت: قطعا ما نمی توانیم جور نظام مهندسی را بکشیم. نظام مهندسی آنقدر پول دارد که نمی داند با پولش کجا ساختمان خریداری کند و وضعش خوب است.

وی افزود: شهرداری مبلغ ۵ میلیون تومان کمک می کند. نظام مهندسی نیز هر چقدر که بخواهد می تواند پرداخت کند اما برای شهرداری در حالی که خودش نیازمند کمک است بیش از این امکان پذیر نیست. البته با نظام مهندسی هم باید صحبت کنیم که در بافت فرسوده کمک بیشتری بکند و این موضوع در نامه ای نیز به آن ها اعلام خواهد شد.

 اعضای شورای اسلامی شهر تهران نهایتا با اکثریت آرا تبصره هفدهم لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران را به تصویب رساندند.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده