چرا کشته‌ها و زخمی‌های چهارشنبه سوری برای کسی مهم نیست؟!

چرا کشته‌ها و زخمی‌های چهارشنبه سوری برای کسی مهم نیست؟!

در آستانه چهارشنبه سوری هر سال دل پدران و مادران سرزمین مان آشوب است زیرا حجم مصدومین و فوتی ها بیشتر و بیشتر می شود؛ اما این سوال وجود دارد که چرا این تعداد کشته و زخمی برای کسی مهم نیست؟

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، آخرین سه‌شنبه ماه اسفند مصادف با یکی از جشن‌های باستانی ایرانیان به نام «چهارشنبه سوری» است اما چهارشنبه سوری دهه‌های گذشته کجا و سال‌های اخیر کجا !

چهارشنبه سوری

قطع عضو، آسیب‌های چشمی، سوختگی‌های شدید و…، ره‌آورد استفاده از مواد محترقه خطرناک در این سال‌ها بوده است. به طوری که در این سال‌ها، همواره شاهد آمار بالای مصدومان این حوادث بوده ایم.

طی سال‌های اخیر و به واسطه رفتارهای خارج از عرف عده‌ای، این شب بیش از آنکه پیام‌آور شادی و جشن باشد، تبدیل به یکی از پرحوادث‌ترین شب‌های سال شده و بسیاری از هم‌وطنان ما به دلیل آسیب‌های ناشی از آتش و انفجار مواد محترقه، یا عضوی از بدن خود را از دست داده و یا جانشان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

چهارشنبه سوری

در سال های اخیر هشدارهای آتش‌نشانی و اورژانس و ... مبنی بر خطرات نگه‌داری مواد محترقه در خانه و استفاده از آن در چهارشنبه‌سوری بارها بیان شده اما باز هم شاهد حوادث دلخراشی هستیم که خیلی از آنها عواقب جبران‌ناپذیری دارد.

بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور، از ابتدای بهمن تا ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، تعداد ۲۸۳۴ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند؛ همچنین در سال گذشته ۱۹ فوتی مربوط به حوادث چهارشنبه سوری داشتیم که ۹ نفر آنها در روز مراسم جان باخته اند.

چهارشنبه سوری

استان آذربایجان شرقی با ۶ فوتی، در صدر فهرست جانباختگان حوادث چهارشنبه سوری در سال گذشته قرار داشت؛ موارد قطع عضو نیز ۱۷۲ مورد بود که ۱۴۱ نفر در روز مراسم دچار قطع عضو شده اند؛ ۸۹۰ نفر دچار آسیب چشمی و ۸۵۰ نفر نیز دچار سوختگی شدند؛ همچنین، ۹۴۹ نفر از عابران و ۳۰ نفر از پرسنل امدادی و انتظامی، در حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته دچار مصدومیت و قطع عضو شدند.

آمار آتش نشانی از حوادث سالجاری

قدرت الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در برنامه صبحگاهی شبکه ۳ اظهار داشت: سال گذشته ۶۲ منزل مسکونی در چهارشنبه سوری دچار حریق شد؛ «بالون آرزوها» ابزار بسیار خطرناکی است، چون معلوم نیست دقیقاً کجا فرود می‌آید. 

محمدی تاکید کرد: هر سال ابزارهای وارداتی برای استعمال در چهارشنبه پایان سال خطرناک‌تر می‌شود.

چهارشنبه سوری

مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: هنوز چهارشنبه سوری سالجاری شروع نشده، امسال تا این لحظه ۱۹ نفر فوتی داشته‌ایم؛ عمده این تلفات بخاطر انبار مواد محترقه و نگهداری از آنهاست. 

وی افزود: در پارکینگ مسقف خانه‌ها آتش روشن می‌کنند! این کار بسیار خطرناکی است.

محمدی توصیه کرد: از پریدن روی آتش بویژه با لباس‌های بلند و پلاستیکی عمیقأ خودداری کنند. 

چهارشنبه سوری

مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: از «بمب‌های صوتی» نزدیک خانه‌های مردم و بیمارستان‌ها نیز استفاده نکنید.

آمار اورژانس کشور از حوادث سالجاری

جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور درباره حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال در کشور از تاریخ اول تا 22 اسفندماه سال جاری اظهار کرد: تا ساعت 18  روز دوشنبه 22 اسفند 1401 تعداد کل مصدومین و فوتی‌های حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری 278 مورد بوده است.

وی افزود: از این تعداد، 35 مصدوم در بیمارستان‌ها بستری شدند که 6 نفر از آن‌ها بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌اند.

چهارشنبه سوری

میعادفر ادامه داد: از بین مصدومین تاکنون 42 نفر دچار قطع عضو شده‌اند، چشم 62 نفر دچار آسیب شده و 10 نفر دچار سوختگی شده‌اند.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: بیشترین آمار مصدومان به ترتیب مربوط به استان‌‌های تهران، آذربایجان شرقی و کرمانشاه بوده است.

وی تصریح کرد: تا ساعت 18 روز دوشنبه 22 اسفند، 14 نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری امسال فوت کرده‌اند که از این تعداد، هفت نفر در تبریز، چهار نفر در تهران، یک نفر در همدان، یک نفر در ارومیه و یک نفر در قزوین بوده‌است.

میعادفر خاطرنشان کرد: 229 نفر از مصدومین حوادث مربوط به چهارشنبه آخر سال درمان و ترخیص شده‌اند.

چهارشنبه سوری

رئیس سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: متاسفانه یک دستگاه آمبولانس اورژانس نیز در این حوادث آسیب دیده است.

پلیس هم با توجه به افزایش شدت حوادث چهارشنبه سوری در سال های اخیر اطلاعیه های هشدار آمیز صادر می کند و حتی محدودیت هایی برای عاملین بر هم زننده امنیت و آرامش متخلفین در نظر می گیرد؛ در سال جاری هم پلس اعلام کرده آن عده از افرادی که در شب چهارشنبه آخر سال اقدام به سلب آسایش عمومی و برهم زدن نظم جامعه نمایند، تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در بازداشت خواهند بود و خودروی رانندگان متخلف نیز تا همین تاریخ توقیف می شود.

چهارشنبه سوری

انتهای پیام/ 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده