به گزارش خبرگزاری برنا، «ناصر مهردادی» با اشاره به اینکه  برنامه سرشماری حیات وحش با هدف برآورد جمعیت پستانداران و بهبود مدیریت زیستی مناطق اجرا می شود، افزود: سرشماری حیات وحش در دو فصل تابستان و پاییز انجام می پذیرد و در استان تهران این برنامه در مناطق پارک ملی لار، مجموعه حفاظتی جاجرود شامل پارک ملی سرخه حصار، پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود ، منطقه حفاظت شده ورجین، منطقه حفاظت شده کویر ، منطقه شکار ممنوع کاوده و منطقه شکار ممنوع کوه سفید انجام می شود.

وی با بیان اینکه به طور کلی حدود 17.7 درصد از کل اراضی استان تهران جزء مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران می باشد، افزود: اگر مجموعه لار و کویر را که در استانهای دیگر قرار داشته و مدیریت آن با استان تهران است به این رقم اضافه نماییم این رقم به حدود 32 درصد کل اراضی استان می رسد.

مهردادی با اشاره به اینکه در این سرشماری گونه‌های قوچ ومیش، کل و بز، آهو و جبیر استان سرشماری می‌شوند و  روش سرشماری به صورت مشاهده مستقیم است، اظهار کرد: این برنامه سرشماری توسط کارشناسان محیط زیست و محیط بانان با همراهی جوامع محلی، طبیعت دوستان و همیاران محیط زیست انجام می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: سرشماری پاییزه حیات وحش استان از اول آذر ماه آغاز شده و تا امروز 15 دی ماه به پایان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در سرشماری امسال در منطقه شکار ممنوع لار حدود 1200 رأس کل و بز و قوچ و میش سرشماری شده، اظهار کرد: در منطقه حفاظت شده ورجین بیش از 2200 رأس و در منطقه شکار ممنوه کوه سفید دماوند حدود 1000 رأس مشاهده شده است.

 مهردادی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در سرشماری پاییزه امسال حدود 17 هزار رأس قوچ و میش، کل و بز و اهو در مناطق تحت مدیریت استان سرشماری شود، گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته 10 تا 15 درصد افزایش را در جمعیت حیات وحش استان نشان می‌دهد و امیدواریم این افزایش جمعیت با تلاش‌های محیط بانان استان ادامه داشته باشد.