به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، قسمتی از پروژه مسکن مهر پردیس تا پایان تابستان آماده تحویل است که اخیرا خریداران با مراجعه به بانک مسکن با مشکل جدیدی مواجه شده اند.

بخشی از پروژه مسکن مهرپردیس حدود 80 هزار واحد است  که سال 91 احداث آن آغاز شده است که این واحدهادر فاز 5 و 8 و 11 قراردارند. درابتدای کار قرار بود این واحدها با یک مقدار آورده نقدی و وام ساخته شوند و ظرف مدت 18 ماه به مالکان تحویل شود که به مرور زمان و دستورالعمل های مختلف میزان آورده نقدی مردم به حدود دو باربر افزایش پیدا کرده است، از طرفی دیگر میزان وام هم بعد از دوبار افزایش به 40 میلیون تومان رسیده است، اما پس از پنج  سال که واحد ها در آستانه تحویل قرار دارد صاحبان خانه ها با مشکلی جدید روبرو شده اند، آن هم بحث سود دوران مشارکت است.

 سود دوران مشارکت به این شکل است که بانک مسکن معتقد است متقاضیان مسکن مهر که در سال 91 ثبت نام کرده بودند قرار بود سال 93 پس از تحویل خانه هایشان شروع به دادن اقساط وام خود کنند اما حالا که سه سال تحویل خانه هایشان عقب افتاده و پرداخت اقساط آن ها نیز عقب افتاده باید جریمه دیرکرد اقساط خود را پرداخت کنند ، حال سوال اینجاست که این دیرکرد را متقاضیان باید پرداخت کنند یا دست اندرکاران مسکن مهر که سه سال از وعده تحویل خانه ها گذشته وهنوز مردم خانه ای را تحویل نگرفته اند.

یکی از صاحبان خانه های مسکن مهر پردیس در گفتگو با برنا گفت: زمانی که به بانک مراجعه کردیم، بانک به ما اعلام کرد اقساط ماهانه وام 40 میلیونی باسود چهار درصد و مدت چهار ساله حدود 400 هزار تومان می شود در صورتی که وقتی وارد سایت بانک مسکن می شویم این 40 میلیون با بازپرداخت 14 ساله حدود 312هزار تومان است و یک اختلاف 90 هزار تومان است که بانک می گوید محاسبات پیچیده ای دارد و پیگیر که می شوید می گویند یک جریمه ای دارد برای دیر کرد که ما این جریمه را از شما می گیریم این جریمه حدودا 7 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: دراین میان مقداری اختلافی مالی هم وجود دارد که ادعا می کنند برای بیمه وام مسکن مهر است، بانک می گوید مانده تسهیلات شما  را بیمه می کنیم تا اگر متقاضی فوت کرد بانک بتواند از بیمه کل اقساط و تسهیلات را بگیرد.

اما نکته قابل توجه این است، که قانون می گوید بیمه مسکن مهر و وام اختیاری است یعنی متقاضی می گوید که وام را بیمه کنید اگر یک زمانی فوت کردم بیمه تقبل کند ولی باز هم صحبت این ماجرا را نمی کنند یعنی  24 ماه اول اقساط پول بیمه را می گیرند عدد هم حدود دو درصد اقساط است که تقریبا ماهی 35 هزار تومان می شود.

 او در ادامه گفت : مشکل دیگری که وجود دارد این است که که زمانی که متقاضی برای تقسیط وام خود به بانک مراجعه می کنند بانک از آن ها ضامن رسمی میخواد در صورتی که طبق قانون خود خانه ضمانت حساب می شود ولی چون هیچ کدام از خانه ها پایان کار و سند ندارند باید فقط ضامن رسمی می خواهد ، مسئولین وزارت راه و شهرسازی بارها اعلام کردند بانک موظف است بدون ضامن کار متقضیان را انجام دهد کهبانک تا کنون چنین کاری را انجام نداده است .

او  در پایان در پاسخ به این سوال که الان عمده پروژه های مسکن مهر پردیس در چه مرحله ای است گفت:من معمولا در جلساتی که با وزارتخانه ها و شرکت های عمران می رویم به عنوان نماینده متقاضیان می روم و در جریان اکثر واحدها هستم اگر بخواهیم مشکلات را بگوییم هر فازی یکسری مشکلات دارد، به عنوان مثال در برخی فازها اصلا پیمانکارها سر کار نمی روند و پروژه نیمه کاره مانده است، به تازگی در فازی که حدود 126 خانه افتتاح شده متوجه شدند که انباری نساخته اند و خانه ها بدون انباری است یا در فاز دیگری خانه ها آماده شده اند ولی آسانسور ندارند .

گفتنی است مسکن مهر طرحی بود در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور دولت نهم و دهم، برای خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد که طبق آن دولت با واگذاری زمین رایگان سعی داشت خانه سازی را تشویق کند. این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تأمین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به رشد نقدینگی و افزایش تورم شد به طوری که نیمی از کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد. خانه‌های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیهٔ شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق و گاز و تلفن آنها نشده بود و همچنین این طرح با مشکلات عمده‌ای همچون توقف پرداخت وام توسط بانک‌های دولتی برای بیش از ۱۸ ماه مواجه شد.