به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، دکتر سروش صادق نژاد دبیر جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برگزاری هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: این مسابقات با عنوان فیراکاپ آزاد ایران (AUTCup 2018) از 11 اسفند آغاز و تا روز 15 اسفندماه جاری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه خواهد داشت. 

رئیس کمیته رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا برگزاری این مسابقات را در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی عنوان کرد و ادامه داد" از میان 10 رشته مسابقات رباتیک،‌ 6 لیگ مربوط به بخش دانش آموزی و 4 لیگ برای مسابقات بخش دانشجویی  است. 

وی با بیان اینکه «فیراکاپ آزاد ایران» با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)  و کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران، برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره یکی از کامل‌ترین مسابقات حال حاضر در ایران بوده که تمامی شاخه‌های رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی را در بر می‌گیرد.

صادق نژاد ایجاد جو نشاط و ترغیب دانش آموزان، دانشجویان و محققین به فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و تیمی با الگوی پژوهش‌های کاربردی و دانش بنیان، ارتقاء دانش بومی در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی در جهت ایفای نقش موثر در نظام نوآوری و فناوری کشور، فراهم ساختن بستر لازم برای عرضه ایده‌های جدید محققان و کمک به تجاری‌سازی آنها و همچنین بحث و تبادل نظر میان دانشگاهیان، محققان و صنعتگران را از دستاوردهای مهم این رویداد برشمرد.

وی یادآور شد: هدف این جشنواره به کارگیری ربات‌ها در صنعت و جامعه است و در این دوره از مسابقات سعی شده است تا به مباحث مهمی از خلاقیت، نوآوری و فناوری در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی در سنین مختلف پرداخته شود. 

دبیر جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از آغاز پیش ثبت نام این مسابقات خبر داد و گفت: این پیش ثبت‌نام تا 30 آذر ماه ادامه دارد و تیم‌های متقاضی از اول آذر ماه تا 10 دی ماه مهلت دارند،  نسبت به ارسال مستندات فنی تیم و پژوهش‌های خود اقدام کنند.

عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا اضافه کرد: اعضا کمیته فنی این مسابقه از 10 تا 20 دی ماه اقدام به بررسی مستندات فنی ربات‌ها خواهند کرد و بر اساس صلاحیت،‌ تیم‌های منتخب برای شرکت در مسابقات انتخاب خواهند شد. 

به گفته وی ثبت نام نهایی تیم‌ها از 20 دی ماه آغاز و تا 20 بهمن ماه ادامه خواهد داشت. 

صادق نژاد، برگزاری این مسابقات را در راستای ساماندهی و ایجاد تمرکز در جامعه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی کشور و سوق دادن این دانش به سمت تولید اقتصاد دانش بنیان دانست و اضافه کرد: با برگزاری این قبیل مسابقات، با همکاری نهادهای مختلف چون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی برنامه‌ریزی و فناوری در کشور و دانشگاه‌های بزرگی همچون دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان مادر دانشگاه‌های صنعتی کشور و شناسایی استعدادهای برتر و محصولات این جشنواره می‌توان امید داشت که تا چند سال آینده اقتصادی مبتنی بر تولیدات دانش بنیان در حوزه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی داشت تا ایران بر مبنای سند چشم انداز نظام به عنوان یکی از پیشگامان منطقه در این حوزه باشد. 

وی همچنین خاطرنشان کرد: تیم‌های برتر این مسابقات می‌توانند در مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2018 که سال جاری در کشور دانمارک برگزار می‌شود حاضر شوند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: