به گزارش خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری برنا، خروج از برجام وقیمت ارز وبه دنبال آن اعلام اعمال تحریم های جدید ،جامعه و خصوصا هموطنانی که نیاز مبرمی به دارو دارند را با نگرانی هایی در خصوص احتمال  کمبود دارو، تحریم هایی که بر دارو و قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود، روبرو کرده است. در خصوص اینکه آیا در بخش دارویی کشور  دچار مشکل خواهیم شد یا خیر  با کیانوش جهانپور، سخنگو سازمان غذا و دارو گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

جهانپور در این خصوص گفت: « حدود 96 درصد دارو های ما تولید داخل است و مشابه داخلی دارد ، بخش عمده نیازهای دارویی ما در داخل تامین می شود ، تنها 4 درصد داروهای ما از طریق واردات تامین می شود ، این 4 درصد شامل داروهای بیماری خاص و صعب العلاج می شود که مشابه داخلی ندارد که در تلاش هستیم ، مشابه سازی این دارو ها نیز توسط مراکز مربوطه هر چه سریعتر صورت گیرد.  قسمت عمده ای از این 4 درصد از کشورهای مختلفی تامین می شود و تنها خاص کشورهای اروپایی یا آمریکایی نیست. لازم به ذکر است که ایران، چندان مراودات دارویی با آمریکا ندارد و لذا نباید در این مورد نباید چندان نگران بود.»

وی افزود: « با توجه به بی اعتمادی که از ابتدا انعقاد برجام نسبت به آمریکا وجود داشت، سازمان غذا و دارو، پیشگام از خیلی از ارگان ها، برای جلوگیری از بروز مشکلات به حمایت از کالای داخلی، محدودیت واردات و رفع وابستگی حتی از کشورهای غیر از ایالات متحده پرداخت، و تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شد تا در صورت خروج آمریکا از برجام، در زمینه دارو با مشکل مواجه نشویم.  لذا ما رد این زمینه با شوک غیر مترقبه ای روبرو نیستیم و هیچ مشکلی در زمینه دارو احساس نمی کنیم وبازار دارویی ما کاملا آرام است.»

جهانپور در خصوص اینکه آیا با افزایش قیمت دلار روند صعودی قیمت دارو نیز ادامه خواهد داشت گفت : «  موضوع قیمت یک موضوع اقتصادی است و چندان ارتباطی با این قضیه ندارد. قیمت گذاری در سازمان غذا و دارو یک عمل مستمر است که در طول سال توسط کمیسیون قیت گذاری و بر اساس هزینه های تولیدکننده تامین می شود. مکانیسم قیمت گذاری امسال ابلاغ شده است و قیمت گذری طبق روال سال های قبل و به طور مستمر و هرماه و بعضا هر هفته صورت می پذیرد و ما رد حوزه قیمت گذاری با شوک روبرو نخواهیم بود.  در خصوص قیمت دارو تاکنون نوسانات قیمت بدین صورت که قیمت فراز و فرود داشته باشد نداشتیم.»

جهانپور در خصوص نوسانات اخیر قیمت دارو افزود: « اگر قیمت دارویی افزایش یا کاهش پیدا کرده منشا آن می تواند به پوشش های بیمه ای بازگردد. این قضیه خصوصا درباره داروهای خارجی بیماری های خاص صادق است. نوسان به دلیل این نبوده که  سازمان غذا و دارو قیمت ها را تغییر  داده است، بلکه بحث پوشش های بیمه ای در اینجا مطرح می شود. پوشش های بیمه ای ممکن است برای داروهای داخلی بیشتر شده  یا برای داروهای خارجی  برای بیماری های خاص کمتر شده باشد و  بیماری برای خرید دارو مبلغ بیشتری را پرداخته است، لذا این تصور برایش پیش آمده است که قیمت دارو افزایش پیدا کرده است، این در صورتی است که قیمت یکسان است امادر پوشش بیمه ای تغییراتی رخ داده است.» 

او در این خصوص افزود: « قیمت تنها در صورتی تغییر می کند که هزینه تولید کننده یا وارد کننده بیشتر شود، قیمت منطقی خواهد شد. ما این مژده را می دهیم که با مکانیسم جدید قیمت گذاری برخی داروهای خارجی با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.»

سخنگو سازمان غذا و دارو در خصوص تاثیرات خروج از برجام بر قیمت دارو چنین گفت: « خروج یک کشور از برجام که کمترین مراودات دارویی را با ما دارد، قطعا تاثیری بر بازار دارو ما نخواهد داشت. بازار دارویی ما در حال حاضر آرام است و به دلیل اینکه بازار دارو پیوستی با برجام نداشته است، چندان تاثیری از این قضیه  نپذیرفته است و با مشکلی در این زمینه روبرونخواهیم شد.»