به گزارش گروه اجتماعی برنا ، در این نمایشگاه، 30 اثر به نمایش درمی‌آید که بیشتر آن‌ها سوزندوزی‌هایی متعلق به کشور بلغارستان است؛ 9 قطعه لباس سوزندوزی متعلق به دوران جوانی سلما همسر بلغاری‌تبار زنده یاد محسن مقدم نیز در این مجموعه قرار دارد. با توجه به عکس‌هایی که سلما مقدم را با این لباس‌ها نشان می‌دهد، لباس‌ها مربوط به پیش از ازدواج آن‌ها و تا سن 25 سالگی سلما مقدم است که به این ترتیب نزدیک به 80 سال قدمت دارند.

سلما فرزند واگارشاک کویومجیان و آرسینه، 26 دسامبر 1907 در روسچوک بلغارستان متولد شد. وی قبل از شروع زندگی‌اش در ایران، 10 سال در سوییس، 10 سال در فرانسه و 2 سال در انگلیس زندگی کرد و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی آشنایی کامل داشت. تحصیلات او در این کشورها در زمینه‌های مختلف بود اما از همه آن‌ها مهم‌تر دریافت درجه لیسانس در رشته باستان‌شناسی از مدرسه لوور در پاریس بود.

سلما در 28 سالگی با محسن مقدم ازدواج کرد و در بازگشت محسن به ایران با او همراه شد.

در ایران، ابتدا به سمت رئیس کتابخانه موزه ملی منصوب شد سپس با حفظ سمت، ماموریت‌های مهمی را در کار باستان‌شناسی بر عهده گرفت. در سال 1345 بازنشسته شد و در دوران بازنشستگی در کتابخانه موزه مجلس مشغول به کار شد.

سلما کویومجیان (مقدم) در سال 1369، 4 سال پس از فوت زنده یاد محسن مقدم، درگذشت و در آرامگاه ارامنه تهران به خاک سپرده شد.

گفتنی است، نمایشگاه باغ ابریشم تا 26 اردیبهشت 1398، ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه غیر از 29 اسفند، 1 و 13 فروردین، از ساعت 9 تا 18 برای دیدن از این نمایشگاه به خانه موزه مقدم دانشگاه تهران مراجعه کنند.