به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ براساس مشاهدات صورت گرفته توسط تلسکوپ فضایی هابل فلزات سنگینی نظیر آهن و منیزیم به صورت گاز از اتمسفر این سیاره به بیرون پراکنده می شوند و این نخستین باری است که دانشمندان یک سیاره فراخورشیدی با این مشخصات را کشف کرده اند.

اما علت آنکه این فلزات سنگین به شکل گاز از جو سیاره مورد بحث (با نام WASP-121b) فرار می کنند به دمای بسیار زیاد اتمسفر آن مربوط می شود که این مساله نیز در نتیجه فاصله کم WASP-121b تا ستاره میزبانش است.

جو پیرامونی این اگزوپلنت ۱۰ برابر داغ تر از هر سیاره دیگری است

برای آنکه درک بهتری از این حرارت دشته باشید باید بگوییم که جو بالایی این اگزوپلنت حدودا ده برابر داغ تر از هر سیاره شناخته شده دیگری است.

اما نزدیکی این اگزوپلنت به ستاره میزبانش یک اثر دیگر هم روی آن دارد و آن ایجاد نیروهای گرانشی قدرتمندی است که WASP-121b را به شکل یک توپ فوتبال آمریکایی در آورده اند.

فلزات سنگین

این سیاره فراخورشیدی به گروهی تحت عنوان مشتری های داغ تعلق دارد؛ اگزوپلنت های بزرگ گازی که بسیار نزدیک به ستاره میزبان خود حرکت میکنند.

دیوید سینگ پژوهشگر ارشد دانشگاه جانز هاپکینز که در تالیف این مقاله نیز شرکت داشته در این باره گفت:

بیشتر بخوانید:

احتمال وجود آب مایع در سیاره تازه کشف شده که در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین است

سیسکو به خاطر بی توجهی به یک حفره امنیتی ۸.۶ میلیون دلارجریمه شد

تشخیص نارسایی حاد کلیه ساعت‌ها قبل از آسیب با الگوریتم جدید

عمر ماه بیشتر از میزان برآورد شده قبلی

تولید برق از ارتعاش تایر خودرو

صدور مجوز خلق اولین گونه های هیبریدی انسان-حیوان

فلزات سنگین پیشتر در دیگر مشتری های داغ نیز مشاهده شده بودند اما تنها در جو پایینی آنها. بنابراین نمی توان حدس زد که این فلزات در حال گریختن از جو آن سیارات هستند یا خیر. در WASP-121b اما اشکال گازی آهن و منیزیم به قدری از سیاره اصلی دور شده اند که دیگر تحت تاثیر امواج گرانشی نیستند.

مشتری های داغ عموما از هیدروژن تشکیل شده اند و تلسکوپ فضایی هابل نیز که این کشف را انجام داده بسیار به هیدروژن حساس است. از طرفی پیشتر می دانستیم که اگزوپلنت ها گازهای خود را به سادگی از دست می دهند اما در مورد WASP-121b گازهای هیدروژن و هلیوم مانند رود در حال خروج از آن هستند و مقادیر قابل توجهی از فلزات سنگین را هم با خود از جو آن بیرون می برند که این مکانیزم بسیار موثری برای خروج انبوه فلزات سنگین از سیارات فراخورشیدی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: