به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ محققان شرکت امنیت سایبری ترند میکرو در تازه ترین گزارش خود از کشف ۸۵ اپلیکیشن جعلی عکاسی و گیم روی پلی استور گوگل خبر دادند که مملو از نرم افزارهای تبلیغاتی بوده اند. این اپ های جعلی بالغ بر ۸ میلیون بار روی تبلت ها و موبایل های کاربران اندروید دانلود و نصب شده اند.

این اپ های جعلی تاکنون ۸ میلیون مرتبه دانلود و نصب شده اند

ترند میکرو فهرست کاملی از این اپ ها را منتشر کرده با این حال اما شاید بد نباشد اشاره ای به محبوب ترین آنها داشته باشیم. براساس این گزارش Super Selfie، Cos Camera، Pop Camera و Line Puzzle محبوب ترین اپ های جعلی موجود در پلی استور گوگل بوده اند.

یکی از تکنیک هایی که اپ های تبلیغاتی برای نفوذ به گوشی کاربران استفاده می کنند و اخیرا توسط محققان ترند میکرو کشف شده است ایجاد میانبر اپ روی هوم اسکرین کاربر ۳۰ دقیقه بعد از نصب آن است. به این ترتیب اپ ها بیشتر در معرض دید فرد قرار می گیرند و همزمان جلوی پاک شدنشان توسط کاربر نیز گرفته می شود.

این اپ ها بعد از باز شدن عملکردی درست مشابه به اپلیکیشن های عکاسی یا گیم اصلی را از خود نشان می دهند که از روی آنها کپی شده اند با این تفاوت که مرتبا اقدام به نمایش تبلیغات طولانی و تمام صفحه برای کاربر می کنند و فرد توانایی بستن آن تبلیغات را ندارد.

بعد از انتشار این گزارش توسط ترند میکرو، گوگل همه اپ های ساختگی را در اپ استور حذف کرد. گرچه این اپ ها دیگر در فروشگاه مجازی گوگل وجود ندارند اما برخی کاربران پیشتر آنها را روی گوشی یا تبلت خود آنها را نصب کرده اند و ضروری است که به صورت دستی اقدام به حذف آنها از گوشی خود کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: