به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کیانوش جهانپور، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در ساعات اولیه خبر ابتلا برخی از مردم اهالی «لردگان» به ویروس اچ آی وی به خبرنگار برنا گفت: اطلاعات تکمیلی پس از انجام تست ایدز از تمامی اهالی منطقه منتشر خواهد شد.

او ادامه داد: ابتلا برخی از مردم این منطقه به این بیماری ارتباطی با انجام تست قند خون نداشته و یک موضوع قدیمی است.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در آزمایشات انجام شده مشخص شد برخی از این افراد 8 سالی می‌شود که به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.

تکذیب ابتلای تعدادی از اهالی یک روستا به HIV به علت سرنگ آلوده

در این رابطه رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به خبرگزاری‌ ایسنا گفت: موضوع ابتلای جمع کثیری از اهالی یک روستا در چهارمحال و بختیاری به ویروس HIV کذب و به دور از حقیقت است و معدودی از اهالی این روستا مبتلا به این عفونت هستند که راه‌های ابتلای آنها کاملا مشخص است و راه انتقال مبتلایان نیز به اطلاع آنها رسیده است.

دکتر محمدمهدی گویا با اشاره به شایعاتی که اخیرا در مورد ابتلای تعداد زیادی از اهالی یک روستا در استان چهارمحال و بختیاری به ویروس HIV مطرح شده، افزود: این موضوع کذب و بدور از حقیقت است و از مجاری قانونی، آن را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: معدودی از اهالی این روستا مبتلا به این عفونت هستند که راه‌های ابتلای آنها کاملا مشخص است و تحت مراقبت و درمان قرار دارند و به هیچ عنوان، انتقال عفونت از طریق آزمایش‌های تشخیصی و ... در میان آنها، صحت ندارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری: پرونده ابتلای تعدادی از اهالی لردگان به بیماری ایدز قدیمی است

مجید شیرانی، روابط عمومی علوم پزشکی شهرکرد، گفت: از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری، تیم‌های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی و تماس با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان استانی اقدامات علمی و تخصصی در مسیر شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

تکذیب ابتلا به ایدز در روستای چنار محمودی از طریق واکسن/ وزارت بهداشت: دلایل ابتلا محرمانه است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما انتظار داریم رسانه‌ها کمک کنند تا مردم درباره این موضوع نترسند، به خبرآنلاین گفت: «اصلا چنین چیزی امکان ندارد که عده‌ای در این روستا از طریق واکسن به ایدز مبتلا شوند. ما اطلاعیه‌ای می دهیم تا درباره این موضوع به مردم اطلاع‌رسانی کنیم. مگر می‌شود وزارت بهداشت آزمایشی روی مردم انجام دهد که مردم را آلوده کند؟ اصلا چنین چیزی امکان دارد؟ اگر اینگونه باشد که باید ما را بگیرند و اعدام کنند! من از اساس این موضوع را تکذیب می‌کنم.»

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: شناسایی افراد مبتلا به ایدز از یک ماه پیش

سیدمرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،  در خصوص ابتلای چندین نفر از اهالی روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به ویروس HIV بر اثر انجام تست دیابت گفت: خبر ابتلا به ویروس به دلیل تست دیابت درست به نظر نمی‌رسد. بنابر اطلاع موثق، ابتدا در این روستا کانون خطری مشاهده شده و در راستای اقدامات پیشگیرانه از جمله برای اینکه معلوم شود، میزان آلودگی چه میزان است، آزمایشاتی صورت گرفته است. خبرهای اولیه حاکی از این است که به‌دنبال مشاهده یک کانون پرخطر از لحاظ آلودگی، مبادرت به انجام تست در بین جمعی از روستائیان می‌شود و مواردی از ابتلا به دست می‌آید. امروزه آزمایشات با سرنگ‌های یک‌بار مصرف انجام می‌شود و به نظر نمی‌رسد، اخباری از این دست صحت داشته باشد که به دنبال تست دیابت این اتفاق رخ داده باشد.

مقامات محلی این شهر هم اعلام کرده‌اند شناسایی افراد مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستاهای استان از یک ماه پیش آغاز شده بود و اطلاعات بیماران باید به شکل محرمانه حفظ شوند.

واکنش وزیر بهداشت به ماجرای ابتلای اهالی روستایی در لردگان به ایدز

سعید نمکی در واکنش به انتشار خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستایی در چهارمحال و بختیاری به ایدز در نامه‌ای به وزیر دادگستری نوشت: پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سختکوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری مواردی از ابتلاء به ویروس HIV شناسایی شد.  

وی در ادامه این نامه آورده است: جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحوی کاملا محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایشات گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.

نمکی افزود: آرام و بی صدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضائی استان با ورود به موضوع و ابراز مطلب غیر کارشناسانه مبنی بر مقصر بودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده توسط وی، اقدام به جلب این نیروی خدوم و زحمت‌کش کرد و غم‌انگیز آنکه رسانه‌های مغرض بیگانه به استناد به این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به دلیل قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر کرده‌اند.  

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: ابتلای 26 نفر به ایدز 

محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره جزئیات ابتلای تعدادی از اهالی این روستای شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری به ویروس ایدز به برنا گفت: روستای یاد شده 1800نفر جمعیت دارد که متاسفانه به علت مشکلات و نبود رونق اقتصادی و فقر چیزی حدود 240 نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز 20 نفر معتاد تزریقی هستند.

او ادامه داد: ماجرا از این قرار بود که بهورز روستا به دلیل تدابیر درستی که از شرایط موجود داشته است، برخی از افراد را برای بیماری یابی به مرکز استان فرستاده و نتیجه آزمایش‌ها نشان دهنده ویروس HIV مثبت بود و حساسیت ایجاد کرد. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: پس از بررسی‌ها از مردم خواسته شد تا برای انجام تست و بیماری‌یابی به مراکز درمانی مراجعه کنند، که پس از بررسی‌ها مشخص شد تنها 26 نفر از اهالی این روستا به ایدز مبتلا شده‌اند که در میان آن ها آزمایش یک نوزاد 7ماهه نیز مثبت بود.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: