به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان امروزه زندگی شهری و صنعتی گسترش پیدا کرده است، فعالیت‌های بدنی کاهش و شغل‌های پشت میزی رواج یافته‌اند؛ امروزه کمردرد، ضایعات نخاعی و حتی مشکلات ستون فقرات مانند گودی کمر باعث شده است تا افراد دچار درد فراوانی شوند اما به دلیل ترس از عمل‌های جراحی و دیگر مشکلات، درمان کمردرد خود را به تعویق می‌اندازند.

 

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و ابداع روش‌های درمانی جدید، عوارض درمان ضایعات ستون فقرات و به ویژه دیسک کمر بسیار کاهش پیدا کرده است و همین مسئله سبب می‌شود تا بیش از گذشته افراد برای دردهای کمر و دیگر نقاط ستون فقرات به پزشک مراجعه کنند. امروزه با ابداع روش آندوسکوپی بیرون زدگی دیسک کمر ترمیم و درمان می‌شود و این تکنولوژی در ابعاد بسیار کوچکی برخوردار است.

مسعود هاشمی استاد دانشگاه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: امروزه حدود ۸۵ درصد از مردم دچار مشکلات ناحیه کمر هستند و به دلیل ترس از عمل جراحی درمانشان را به تعویق می‌اندازند.

استاد دانشگاه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: با پیشرفت علم و تکنولوژی روشی تحت عنوان آندوسکوپی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر و گردن پدید آمده است و این روش مشکلات شایع مانند بیرون زدگی بین مهره‌ها را برطرف می‌کند.

هاشمی تأکید کرد: در حال حاضر علم پزشکی به سمت انجام عمل‌های کم‌تهاجمی با آسیب کمتر حرکت می‌کند، به طوری که روش آندوسکوپی با ایجاد حغره کوچکی، مایع مخصوص درون ستون فقرات ریخته شده و به مرور بیرون زدگی دیسک ترمیم می‌شود.

او بیان کرد: در این روش جدید، بافت کمتری دچار آسیب شده و این کار بدون بیهوشی و به صورت بی‌حسی نخاع انجام می‌گیرد بنابراین بیمار زودتر از زمان عمل‌های جراحی باز از بیمارستان ترخیص می‌شود.

هاشمی گفت: ۸۵ درصد از افراد دچار درد در ناحیه کمر و مشکلات ستون فقرات می‌شوند که ۲۰ درصد از این افراد نیازمند انجام عمل جراحی هستند؛ ۹۰ درصد از این بیماران با روش آندوسکوپی مشکلات ستون فقرات، دیسک کمر و گردن خود را برطرف می‌کنند و لازم به ذکر است اگر فردی دچار لقی مهره باشند، روش آندوسکوپی جوابگو نبوده و برای درمان این عارضه باید از روش‌های عمل جراحی باز استفاده کنند.

آسیب‌های عصبی مانعی بزرگ برای درمان دیسک کمر

فلسفی فوق تخصص فلوشیپ جراحی ستون فقرات اظهار کرد: تعدادی از مردم یک بار دچار کمردرد می‌شوند و باید برای درمان و استراحت از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

این فوق تخصص فلوشیپ جراحی ستون فقرات ادامه داد: عمل جراحی باز دچار عوارض مختلفی است و دوره نقاهت بیماران بیشتر از روش آندوسکوپی است.

فلسفی افزود: اگر افراد دچار تنگی کانال، لقی مهره یا آسیب‌های عصبی زیادی باشند، باید از روش عمل جراحی باز مشکلات ستون فقرات به ویژه کمردرد و مشکلات دیسک کمر را درمان کنند.

درمان دیسک کمر و گردن با روش جراحی

او تأکید کرد: برخی‌ به دلیل ترس از عمل جراحی درمان خود را به تعویق می‌اندازند که این مسئله اصلا درست نیست و خوشبختانه با ایجاد روش‌های جدید درمورد آندوسکوپی ترس از عمل جراحی کامل از بین می‌رود و فرد بدون بیهوشی و تنها با بی‌حسی، دیسک کمر یا گردنش درمان می‌شود.

این فوق تخصص فلوشیپ جراحی ستون فقرات گفت: در روش درمانی آندوسکوپی چسپندگی و لخته محل از بین می‌رود و دوره نقاهت افراد کوتاه است.

همچنین وجدانی دستیار فلوشیپ و فوق تخصص درد  اظهار کرد: زمانی‌که دیسک کمر دچار بیرون زدگی می‌شود، درد در ناحیه کمر شروع شده و به یکی از پا‌های فرد بیمار منتقل می‌شود در نتیجه  بیماران دچار بی‌حسی و گزگز در پای خود می‌شوند و این حالت ممکن است تا نوک انگشتان ادامه داشته باشد.