به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ پس از منتشر شدن گزارشی در رابطه با تاخیر پروازهای شرکت هواپیمایی آتا، برخی از مسافران این ایرلاین با خبرگزاری برنا تماس گرفته و همچنان خواهان پیگیری این موضوع شدند.

براساس پیگیری های انجام شده متوجه شدیم که در 20 بهمن ماه 1398، شش پرواز خطوط هواپیمایی آتا از تهران به مقصد شهرهای سبزوار، تبریز، بندرعباس، کیش، ارومیه و اصفهان همراه با تاخیر طولانی و سرگردانی مسافران بوده است.  این در حالیست که فقط پروازهای تهران به مقاصد مختلف بررسی شده و چه بسا اگر از مبدا شهرهای دیگر هم بررسی می شد این تاخیر ها افزایش می یافت.

این اولین باری نیست که پروازهای این شرکت هواپیمایی با تاخیر انجام شده است، حتی با وجود اعتراضات و پیگیری های مکرر نسبت به این اقدامات هیچ تغییر مثبتی در این خصوص روی نداده و حتی سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به این موضوع واکنشی را نشان نداده است.

براساس گفته های سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری براساس دستورالعمل های موجود در این رابطه با شرکت های هواپیمایی که بیشترین میزان تاخیر را دارند برخورد خواهد شد اما متاسفانه شاهد برخوردهای لازم نبوده ایم و همچنان ایرلاینی همچون ایرلاین آتا بدون توجه به شکایات و انتقاداتی که از سوی مسافران مطرح می شود بی تفاوت است.

پس از اطلاع از تاخیر پروازهای مورخ 20 بهمن ماه 1398 چندین بار قصد برقراری ارتباط روابط عمومی شرکت هواپیمایی آتا داشتیم اما متاسفانه این امر میسر نشد و هیچ کدام از مسئولین این شرکت پاسخگو نبودند.

باتوجه به شواهد و قرائن موجود گویا قرار است این روند همچنان ادامه داشته باشد و به صورت روزانه پروازها با تاخیر انجام شود و شرکت هواپیمایی آتا به عنوان یکی از معروف ترین ایرلاین های کشور قصد دارد مجددا رکورد خود را تکرار کند و آمار تاخیر در پرواز های داخلی را بار دیگر به نام خود ثبت کند.

حقوق مسافران درصورت لغو یا تاخیر پرواز

طبق عرف بین‌المللی حمل و نقل هوایی، تاخیر پروازی تا نیم ساعت ایرادی ندارد، اما در صورت تاخیر بیش از نیم ساعت، ایرلاین‌ مربوطه باید جوابگوی مسافران باشد و بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی باید به مسافران خسارت بپردازد و رضایت آنان را جلب کند.

در واقع شرکت‌های هواپیمایی به منظور حفظ وجهه و نام ایرلاین خود و همچنین به منظور رقابت با دیگر شرکت‌ها، راهکارهایی برای جبران خسارت به مسافران مشمول تاخیر یا لغو پرواز در نظر می گیرند که به لغو یا تأخیر پرواز و مدت زمان آن بستگی دارد.

البته کمیسیون اتحادیه اروپا نیز برای مسافران خطوط هوایی، حقوقی قائل است. بر این اساس مواردی مانند امتناع از مسافرگیری در وقت مقرر، لغو شدن پرواز و تاخیر در پرواز باید از سوی شرکت هواپیمایی مربوطه به اطلاع مسافران برسد و شرکت‌ها همکاری و مساعدت لازم را با مسافران به‌ویژه افراد آسیب پذیرتر داشته باشند.

حقوقی که کمیسیون اتحادیه اروپا برای مسافران در شرایط مختلف تاخیر یا لغو در نظر گرفته به شرح زیر است:

1- به مسافران بابت لغو پرواز یا تاخیر ناشی از نامساعد بودن شرایط جوی خسارتی داده نمی شود و مسافران می توانند بلیت خود را لغو و بهای آن را به طور کامل دریافت کنند یا با پرواز جایگزین دیگر شرکت هواپیمایی مربوطه سفر کنند.

2- در صورت رزرو بیش از ظرفیت، شرکت‌های هواپیمایی باید ابتدا افراد داوطلب را از فهرست پرواز خارج کنند و در صورت کافی نبودن این کار، فرد رزرو کننده می‌تواند یا با پرواز بعدی همراه شود یا این‌که با لغو پرواز خود، پول بلیت را به طور کامل دریافت کند.

3- افراد با توجه به مسافت پرواز و میزان تاخیر، حق دارند بین 125 تا 600 یورو غرامت دریافت کنند.

4- در صورت لغو پرواز نیز باید همین میزان غرامت به مسافر پرداخت شود، مگر این‌که شرکت هواپیمایی دو هفته قبل از پرواز آن را اعلام کرده باشد یا این‌که به جای پرواز لغو شده، پروازی رضایت بخش برای مشتری تدارک ببیند. در صورتی که شرکت هواییب تواند ثابت کند لغو پرواز به دلیل شرایط فوق العاده صورت پذیرفته است، غرامتی پرداخت نمی شود.

5- در صورتی که تاخیر در پرواز دست کم دو ساعت به طول انجامد، شرکت هوایی باید امکاناتی مانند تماس تلفنی رایگان، نوشیدنی و غذا و اسکان را در اختیار مسافران قرار دهد.

6- در صورتیکه پروازی با بیش از سه ساعت تاخیر به مقصد برسد و شرکت هواپیمایی مسئول تاخیر باشد، غرامتی مشابه حالت لغو پرواز به مسافر پرداخت می شود.

7- مسافران بعد از پنج ساعت تاخیر حق دارند که پروازشان را لغو کنند و پول بلیت شان را به طور کامل دریافت کنند. در این حالت شرکت هواپیمایی موظف است پروازی را برای بازگشت مسافر به مبداء اولیه پرواز تدارک بیند.

البته طبق کنوانسیون‌ بین‌المللی ورشو، اگر ایرلاینی با تاخیر پروازی خود موجب ضرر و زیان مسافری شود، مسافر حق دارد به دادگاه شکایت کند و ایرلاین مربوطه مسئول است و باید پاسخگو باشد. این روش پاسخگویی ایرلاین روش قضایی است و چون در دادگاه، شرکت هواپیمایی مسئول تلقی می شود، نیازی به اثبات نیست و حق به مسافر داده می شود.

اما طبق گزارش‌های مردمی، نحوه رسیدگی و پذیرایی شرکت‌های هواپیمایی کشور در تأخیر‌ات پروازی به مسافران رضایت‌بخش و بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی نیست. اغلب مسافران مشمول تاخیر نیز از مراجعه به دادگاه و شکایت از شرکت‌های هواپیمایی انصراف می دهند. این در حالی است که مسافران بابت تاخیر بیش از نیم ساعت هواپیما می توانند خواستار حقوق قانونی خود از شرکت هواپیمایی مربوطه شوند.

برای استناد به صحت نوشته های این مطلب، مطالعه جدول زیر سندی بر این موضوع است.

جدول زیر مربوط به میزان تاخیر در پرواز داخلی شرکت هواپیمایی آتا در مورخ 1398/11/20 است؛

 ساعت واقعی پرواز

 

 

 ساعت پرواز اعلام شده

 

 

 شماره پرواز

 

 

مقصد

13:40

11:30

TBZ 5656

سبزوار

 

 

14:08

11:55

TBZ 5610

تبریز

15:20

 

 

12:40

TBZ 5681

بندرعباس

14:01

13:15

TBZ 5659

کیش

17:20

15:30

 

 

TBZ 5680

ارومیه

21

19:30

 

 

TBZ 5613

اصفهان

خبرنگار: امجد عبدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: