به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ قلعه لشتان نام قلعه‌ای است بر فراز کوه «شاهین‌کوه» در بخش مرکزی شهرستان بندرلنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. «قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندرلنگه و در شمال روستای بارچاه واقع شده‌ است.

این قلعه که یکی از آثار تاریخی کشور است به فاصله 6 کیلومتری شمال شرقی بندرلنگه و شمال غربی بندرکنگ بر فراز کوهی به ارتفاع 100 متر قرار گرفته و از بالای آن به‌خوبی می‌توان بندرلنگه و بندرکنگ و روستاهای اطراف را تا شعاع 30 کیلومتری شمال غربی نظاره کرد.

برخی عقیده دارند این قلعه در زمان هخامنشیان بنا شده و بعدها به دست پرتغالی‌ها که در بندرلنگه مشغول تجارت و کسب‌وکار بودند افتاده و مرکز استقرار لشکریان آن‌ها بوده است.

لشتان یکی از جاذبه‌های توریستی بندرلنگه است و مسیرهای پر رمز و راز و آثار برجسته‌ای مانند دخمه‌های سنگی، قبرستان باستانی، غارهایی با نمادهای جالب و آب انبارهای به جا مانده از هزاران سال پیش دارد که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کنند. دخمه‌های سنگی قلعه مشابه غارهایی است که انسان‌های ناندرتال در آن سکونت داشتند و به دخمه‌های غار چهل خانه و دخمه‌های ارتفاعات بندر سیراف که در ارتفاعات مجاور قلعه واقع شده، شباهت دارند. در گذشته از این دخمه‌ها جهت ذخیره‌سازی آذوقه، مهمات جنگی و غنایم به‌دست آمده از جنگ‌های محلی استفاده می‌کردند. نورگیرها و مکان‌هایی برای نگهبانی نیز در این دخمه‌ها ساخته شده بود که امکان دیده‌بانی راحتی را در مواقع جنگ ایجاد می‌کرد.

در این دژ بزرگ روی برخی از تخته‌سنگ‌ها خط‌های کشیده شده که می‌توان آن را به بدن نیمه‌تمام جانوران و یا محدوده‌ شهرها و دریاها همانند دانست. یا می‌توان چنین گفت این نقش‌ها گویای رازهایی است که تاکنون حقیقت آن‌ها بر ما روشن نشده است.

جمعی نیز عقیده دارند، این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. در حال حاضر، به جز حصار بند و آثار مخروبه دیوارها، اثر دیگری از ساختمان قلعه باقی نمانده است. در داخل قلعه لشتان، چندین قبرستان، ده‌ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان دیگری به جای مانده است. دخمه‌های سنگی، شبیه به غارهای انسان‌های غارنشین در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد که شباهت زیادی به دخمه‌های غار چهل خانه ودخمه های فوقانی ارتفاعات شمالی بندر طاهری (سیر اف) دارد.

به علت ریزش باران‌های شدید در منطقه، راه مشخصی برای رسیدن به قلعه وجود ندارد و بهتر است برای دیدن آن حتما با راهنما رفت.

اگر این سازه را نامی‌ترین و مهم‌ترین اثر کنده کاری‌شده در جنوب ایران ندانیم بی‌گمان یکی از ارزشمند‌ترین آثار تاریخی این گستره است و نباید به دست فراموشی سپرده شود.

4d86d719-3ffb-47f9-88ff-69d601be2f42

669276

unnamed

قلعه+لشتان

قلعه-لشتان-960x500

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: