به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ "میا هانت"، نویسنده و خبرنگار مستقل، طی یادداشتی در وبگاه «گلوبال گاورمنت فروم» به بررسی نقش "هوش مصنوعی" در مبارزه کشور‌های مختلف با ویروس کرونا پرداخته است. وی در این رابطه می‌نویسد: «کشورهایِ اقصی نقاطِ جهان (مثلِ آمریکا، کره جنوبی و تایوان)، در شرایط کنونی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا روندِ شیوع ویروس کووید ۱۹ را آرام و حتی متوقف کنند. این فناوری (هوش مصنوعی) همچنین در زمینه سرعت بخشی به تولیدِ کیت‌های آزمایشگاهی و روش‌های درمانی، ردیابیِ شیوع ویروس کرونا (منشا آن)، و ارائه اطلاعات به شهروندان در مورد آن هم مورد استفاده قرار می‌گیرد».

در کره جنوبی، دولت بلافاصله پس از درز اخبارِ شیوع ویروسی مرموز در چین به نام کرونا، شرکت‌های خصوصی را برای تولیدِ کیت‌های آزمایشگاهیِ این ویروس بسیج کرد. در این راستا، یک شرکت بیوتکنولوژیِ کره‌ای با نام "سیجین" از هوش مصنوعی برای تسریع روندِ تولید کیت‌های آزمایشگاهی ویروس کرونا استفاده کرد. امری که موجب شد این شرکت بتواند راهکارِ خود را (کیت هایش را) به "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کره جنوبی"، سه هفته پس از آنکه دانشمندان کار بر روی آن (تولید و توسعه کیت‌های آزمایشگاهی) را شروع کردند، ارائه کند. بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکتِ سیجین "چون جونگ یون" به خبرگزاری سی ان ان گفته است: "اگر ما از فناوری هوش مصنوعی استفاده نمی‌کردیم، فرآیند تولید کیت‌های آزمایشگاهی ویروس کرونا، دو تا سه ماه به طول می‌انجامید".

چین نیز از هوش مصنوعی برای تسریع در روند فرآیند‌های علمی جهتِ مقابله با ویروس کرونا استفاده کرده است. دانشمندان چینی با کمک هوش مصنوعی، توالیِ ژنومِ ویروس کووید ۱۹ را در یک ماه بازآفرینی کردند. این درحالی است که در سال ۲۰۰۳، بازآفرینیِ ژنومِ ویروس سارس، که با استفاده از روش‌های سنتی انجام شد (و نه با استفاده از هوش مصنوعی)، چندین ماه به طول انجامید.

اضافه بر این، پایگاه خبریِ "The Korea Herald " گزارش کرده است که شرکت مخابراتی KT (که شرکتی کره‌ای است)، با همکاری با برخی وزارتخانه‌های دولت کره جنوبی، یک سرویسِ بهداشت و سلامت که مبتنی بر هوش مصنوعی است را راه اندازی کرده که قادر است شیوعِ ویروس کرونا را ردیابی کند. در جریان این پروژه پژوهشی، شرکت مخابراتی KT، داده‌ها و اطلاعاتی را فراهم می‌کند که می‌توان از آن‌ها برای تولیدِ نقشه‌هایی که به مقام‌های مسوول اجازه می‌دهد تا بفهمند چگونه مردم تحرک (جابجا می‌شوند) دارند و چگونه ویروس شیوع پیدا می‌کند، استفاده کرد.

به نحو مشابهی، شبکه خبری ان بی سی نیوز نیز گزارش کرد: "وزیر فناوری اطلاعات تایوان "آدری تانگ" از هوش مصنوعی برای فراهم کردنِ اطلاعاتِ آنلاین برای شهروندانِ تایوانی استفاده کرده تا از این طریق به آن‌ها در مورد مکان‌هایی که شیوع ویروس کرونا در آن‌ها گزارش داده شده هشدار دهد و در عینِ حال، آدرس مکان‌هایی که نسبت به ارائه ماسک بهداشتی به مردم اقدام می‌کنند را نیز در اختیار آن‌ها قرار دهد".

معاون رئیس جمهور تایوان "چن چیئن جِن" از اقدام وزیر فناوری اطلاعاتِ این کشور، در قالب یک پستِ فیس بوکی تقدیر کرده است. در این راستا وی گفته است: "آدری تانگ نه تنها یک چهره و شخصیتِ کلیدی در تلاش‌ها برای مقابله با ویروس کرونا در تایوان به شمار می‌آید بلکه وی الگوی قابل توجهی در استفاده از هوش مصنوعی، با هدف مبارزه با بیماری‌های اپیدمیک در جهان نیز به حساب می‌آید.

هوش مصنوعی و ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی در مورد ویروس کرونا

هوش مصنوعی همچنین با هدفِ جمع آوری اطلاعات و مقالات مرتبط با ویروس کرونا و ایجاد دسترسیِ بهتر و راحت ترِ محققان حوزه پزشکی به آن‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، در ایالات متحده آمریکا، "دفترِ علوم و فناوریِ کاخ سفید" خواستارِ ایجادِ یک پایگاه اطلاعاتی در مورد ویروس کووید ۱۹ شد که برای همگان قابل دسترس باشد. این پایگاه اطلاعاتی، مجموعه‌ای از ادبیات پژوهشی مرتبط با ویروس کرونا را دربر می‌گیرد. بر اساس برآوردها، حدودا ۴۴۰۰۰ مقاله پژوهشی در چهارچوب این پایگاه اطلاعاتی در اختیارِ جامعه پژوهشی جهان قرار می‌گیرد.

این پایگاه اطلاعاتی توسطِ "انیسیتو آلن برای هوش مصنوعی"، شرکت مایکروسافت، و شماری از گروه‌های پژوهشی ساخته شده است. دکتر "اورن اتزیونی" مدیر اجرایی انیسیتو آلن برای هوش مصنوعی می‌گوید: "یکی از مهمترین و موثرترین کاربرد‌های هوش مصنوعی در موقعیت‌های اینچنینی (نظیر شیوع یک بیماری اپیدمیک) این است که به دانشمندان، دانشگاهیان، و متخصصان عرصه فناوری کمک کند تا اطلاعات درست و مورد نیاز خود را از میانِ دریایی از مقالات علمی به سرعت بیابند و برای تسریع فرآیند‌های پژوهشی از آن‌ها استفاده کنند".

اضافه بر این، کاخ سفید از کلیه متخصصان هوش مصنوعی در آمریکا درخواست کرده تا تکنیک‌های جدیدِ داده کاوی را که می‌توانند به جامعه علمی کمک کنند تا به پرسش‌های اساسی در رابطه با ویروس کووید ۱۹ پاسخ دهند، کشف کرده و توسعه دهند.

هوش مصنوعی و رقابت برای یافتنِ درمان ویروس کرونا

شرکت‌های بخش خصوصی نظیر شرکتِ انگلیسیِ BenevolentAI نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا با جمع آوریِ حجم زیادی از اطلاعاتِ دارویی، داروهایِ موجود و در دسترسی را که می‌توان از آن‌ها برای درمانِ بیمارانِ مبتلا به ویروس کرونا استفاده کرد (قبل از اینکه واکسن بیماری کرونا ساخته شود)، به راحتی شناسایی کرد.

در ایالات متحده آمریکا، شرکت‌های استارت آپی نظیرِ Vir Biotechnology و Atomwise، در حال تهیه الگوریتم‌هایی برای یافتنِ یک مولکول هستند که می‌تواند به مثابه بنیانی برای کشف درمانِ ویروس کرونا تا قبل از پایان سال جاری میلادی عمل کند. "آبراهام هیفتس" مدیر اجرایی شرکت Atomwise می‌گوید: "نقشِ هوش مصنوعی در تسریع فعالیت‌ها برای کشف واکسن، دارو، و همچنین شناسایی افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر کووید ۱۹، برجسته و غیرقابل انکار است".

کرونا

از نظر علمی، از هوش مصنوعی می‌توان برای اعلامِ هشدار نسبت به احتمالِ شیوع یک بیماری اپیدمیک نیز استفاده کرد. در این راستا، شرکتِ BlueDot (یک شرکت بین المللی که بانک اطلاعاتی گسترده‌ای را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد ودر این مسیر از هوش مصنوعی استفاده می‌کند) که از الگوریتم ها، یادگیری ماشینی (machine learning)، و دیگر تکنیک‌ها برای تحلیلِ اطلاعات از منابع مختلف و رهگیریِ بیماری‌های اپیدمیک استفاده می‌کند، در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹، از مردم خواست که از شهر ووهان چین به دلیل شیوع یک ویروس در آن دوری کنند. این هشدار قبل از هشدارِ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا و همچنین سازمان بهداشت جهانی صادر شده بود. جالب اینکه سازمان بهداشت جهانی تا تاریخ ۹ ژانویه سال ۲۰۲۰، هیچ گونه هشدار در این زمینه صادر نکرده بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: