مشهور ترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد . این کوه بخشی از رشته کوه‌ البرز است و به بام خراسان شهرت دارد . این کوه بین نیشابور و مشهد واقع شده است .

با توجه به گرم خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهی است ( تقریباً ۴۰۰_۵۰۰ ) میلیمتر در سال . از دیگر قلل این رشته کوه می‌ توان به شیرباد (۳۲۵۰) فلسکه (۳۱۰۰) قوچگر (۳۰۵۰) نام برد . در بخش شمالی این رشته کوه رشته کوه فرعی وجود دارد که دارای دره‌ های صخره ‌ای با ارتفاع ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌ باشد . که معروف ترین و پر آب ترین آن اخلمد می‌ باشد که داری چندین آبشار می ‌باشد که آبشار اصلی ۴۰متر ارتفاع دارد .

رشته‌ کوه بینالود

بلندترین نقطه رشته کوه بینالود ، قله شیرباد با بلندی ۳۴۲۰متر است که در شمال روستای بوژان ( شمال شرقی شهر نیشابور ) قرار گرفته ‌است . ولی قله بینالود با وجود ارتفاع کمتر از آن معروفیت بیشتری دارد .

رشته کوه بینالود به طول تقریبی ۱۳۰ کیلومتر از شمال شهر نیشابور تا جنوب غربی شهر قوچان کشیده شده ‌است . و جلگه و دشت نیشابور را از دشت مشهد و قوچان جدا می‌ نماید . سه رود خانه دائمی کشف رود ، اترک و کال شور از این رشته کوه سرچشمه می ‌گیرند . افزون بر این رودخانه‌ های نسبتاً کم آبی همچون رودخانه‌ های میرآباد ، زشک و طرقبه ، اخلمد ، بوژان ، خرو علیا ، بار ، و دیزباد علیا در دره ‌های خرم این منطقه جریان دارند که بخش اعظم آب آنها صرف آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی می ‌شود .

ریواس از معروف ترین و مرغوب ترین گیاهان خودروی این رشته کوه بشمار می ‌رود . و در بخش شمال غربی رشته کوه بینالود پوشش درختچه ‌های ارس بشکل تنگ دیده می‌ شود .برف و یخ حاصل از بارش های زمستانه و بهاره غالباً تا اواسط فصل تابستان در قله‌ ها باقی می‌ ماند . روستا ها و تابستانگاه‌ های زیبایی همچون بوژان ، اخلمد ، زشک و طرقبه ، خرو ، بار و دیزباد در دامنه این رشته کوه از چشم اندازه ‌های بی مانند و بدیعی برخوردارند .

رشته کوه بینالود در شمال شرق ایران ، همانند دیواری بلند ، دو دشت وسیع و حاصلخیز مشهد و نیشابور را از یکدیگر جدا کرده است .
 
این رشته کوه با آب و هوای سرد کوهستانی و دره های خوش آب و هوا و قله های بلند نظیر بینالود ( 3211 متر ) ، شیر باد ( 3311 متر ) و فلسکه ( 3125 متر ) تامین کننده آب شهر های مشهد ، نیشابور ، چناران و روستا های کوه پایه اش می باشد . از روستا های واقع در شمال این رشته کوه می توان به مغان ، ده بار ، جاغرق ، کنگ ، زشک ، دولت آباد ، فریزی ، اخلمد و کلیدر ، و از روستاهای واقع در جنوب این رشته کوه می توان به دیزباد ، دررود ، خرو ، بوژان ، صومعه ، طاغان و بار اشاره نمود .

منبع: وفاق