به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز ،اسدالله حیدری پیش از ظهر امروز یکشنبه درنشستی خبری با اصحاب رسانه که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد: افتتاح کارگاه قالیبافی ویژه ناشنوایان ، افتتاح کلینیک بلع و دهان، کانکس کاهش آسیب در شهرستان کرج و فردیس وهمچنین ساختمان اورژانس اجتماعی فردیس و موبایل سنتر در این شهرستان از جمله دیگر اقدامات اجرایی بهزیستی استان در هفته پیش رو است و در کنار آن افتتاح مرکز اقامتی پیام راه نور نظرآباد و بهره برداری طرح های اشتغال زایی در این شهرستان را خواهیم داشت.

وی در ارتباط با اقدامات حوزه مشارکت بهزیستی با بیان اینکه کل مسکن تحویل داده شده به مددجویان تحت پوشش بهزیستی استان البرز در سال 98 برابر 693 مورد بوده است، گفت: در سال جاری نیز تاکنون 50 مورد محقق شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغالزایی نیز گفت: در سال گذشته بهره مندی 874 نفر از مددجویان بهزیستی در مجموع به مبلغ 31 میلیارد و 800 میلیون تومان مدنظر قرارداده شد که از این میزان مبلغ دو میلیارد و 660 میلیون تومان تسهیلات به 66 نفر در سه ماهه نخست سال جاری پرداخت شد.

وی اعتبار جلب و جذب شده خیرین توسط مشارکتهای مردمی بهزیستی استان البرز در سال 99 را برابر دوازده میلیاردو 200 میلیون تومان اعلام کرد.

حیدری تعداد افرادی که  در سال گذشته حائزشرایط بیمه بوده اند را 662 نفر برشمرد و گفت: در زمینه جذب مشارکت های مردمی مشتمل بر کمک های نقدی،غیرنقدی و خدماتی نیز در سال گذشته رقمی بیش از 31 میلیارد تومان حاصل شد.

به گفته این مقام مسئول کل تعداد مراکز تحت پوشش بهزیستی استان البرز 819 مورد بوده است که از این تعداد 550 مورد مرکز و 269 مورد موسسات غیرانتفاعی هستند.

وی در بخش دیگری از اقدامات شاخص در حوزه پیشگیری سخن گفت وافزود: آموزش های لازم در این مورد دربستر فضای مجازی (موشن گرافی)پیش برده شده و پکیج های پیشگیری از خود کشی  برای اولین بار در سطح کشور در استان البرز تهیه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به راه اندازی موبایل سنتر در مرکز فردیس برای توسعه فعالیت ها در راستای کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد گفت: در این زمینه کانکس هایی در کرج، فردیس و اشتهارد ایجاد شده است و در حوزه پیشگیری استان البرزدر حال حاضر ۶۶مرکز غیر دولتی ،یکصد مرکز اقامتی میان مدت(کمپ) ، دو مرکز تی سی ،سه شلتر ،دو مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد و یک مرکز کاهش آسیب در حال فعالیت می باشد .

وی تاکید کرد: یک مرکز جامع درمان اعتیاد برای مردان و یک  مرکز نیز برای زنان در استان البرزایجاد شده ، در کنار آن بالغ بر 21 پایگاه سلامت روان محلی و 9 گروه همیار نیز در سطح محلات و مناطق آسیب دیده دایر شده است.

حیدری در بخش دیگری با اشاره به  توزیع بسته های حمایت غذایی میان 15هزار و 670 نفر از اقشار آسیب دیده از کرونا بیان کرد: ارائه ماسک، دستکش، موادضدعفونی کننده و دیگر اقلام بهداشتی نیز به مبلغ 8میلیارد و 470میلیون ریال توسط مجموعه بهزیستی استان البرز عملیاتی شده است.

وی درادامه مبلغ حمایت مالی ازمراکزاقامتی و کاهش آسیب های ناشی از کرونا را بالغ بر دو میلیارد و 200میلیون ریال اعلام کرد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در بخش دیگری از ارائه خدمات مشاوره به 23هزار و 728 نفر در سال گذشته سخن گفت و افزود: در سه ماهه نخست امسال این رقم برابر 3هزارو 615 نفر بوده است.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات مشاوره در سه ماهه پایانی سال 98 در بحث بیماری کرونا بالغ بر 8هزار و 108 مورد بوده است، عنوان کرد: این مهم در بهارامسال بالغ بر 3هزار و 615 نفر گزارش شده است، آمارخشونت های خانگی رسیده شده در دوران کرونا نیز در سه ماهه پایانی سال 98 و بهار امسال به ترتیب برابر 4هزار و 735 و دو هزار و 480 مورد بوده است.

حیدری در ادامه اقدامات بهزیستی استان البرز در بحث غربالگری شنوایی نوزادان در سال گذشته را 39 هزار و 224 مورد  که بالاتر از برش استان می‌باشد و پیشگیری از تنبلی چشم در سال 98 را بالغ بر 123هزار و 982 نفر اعلام کرد.

وی با اشاره به انجام مشاوره ژنتیک برای 4هزار و 317 نفر در سال گذشته گفت: 820 نفر نیز در سه ماهه ابتدایی امسال از این خدمات بهره مند شدند.

این مقام مسئول در ادامه اقداماتی مانند اجرای طرح پیشگیری از کرونا در مرحله ویژه معتادان متجاهر را از جمله برنامه های مهم سال جاری برشمرد و گفت: در زمان شروع کرونا ۱۲۳۰۰فرد معتاد از خدمات پاتوق ها بهرمند شده اند و راه اندازی مرکز توانمندسازی زنان و غربالگری ژنتیک معلولین تحت پوشش بهزیستی برای خانواده هایی که دارای چند معلول هستند، نیز از جمله دیگر مواردی است که امسال مورد توجه قرار داده شده است .

وی در بخش دیگری تعداد افراد تحت حمایت های مستمر معاونت امور اجتماعی را  5هزار و 635نفر بیان کرد و گفت: در این حوزه بیش از ۹۰درصد فعالیت ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

حیدری با اشاره به اینکه تعداد مراکز واحد اجتماعی بهزیستی استان البرز بالغ بر ۲۵مرکز دولتی و ۳۱۶مرکز غیر دولتی بوده است، عنوان کرد: تعداد خدمات گیرندگان سال ۹۸ این واحد نیز معادل 40هزار و 147 نفر بوده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته با شماره تماس 123 معاونت اجتماعی بهزیستی استان البرز در سال ۹۸بیش از 30هزار تماس گرفته شده است که از این تعداد بیش از6هزار و500 تماس مرتبط با  حوزه کاری بوده است، همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد تماس های مرتبط با این مرکز تلفنی بیش از9هزار و 500مورد بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در ادامه بیشترین علل تماس و گزارش های مرتبط  را در خصوص کودک آزاری ،همسر آزاری و خشونت خانگی برشمرد.

حیدری در خصوص طرح ها و آموزش های واحد اجتماعی نیز توضیح داد: راه اندازی کارگاه های تولید ماسک و گان بهداشتی به همت زنان سرپرست خانوار با ظرفیت تولید روزانه یکهزارعدد ماسک عملیاتی شده است.

وی از اجرای طرح پیشگیری و مراقبت از شیوع ویروس کووید- ۱۹ ویژه کودکان کار و خیابان سخن گفت و ادامه داد: دراین قالب  توزیع بیش از3هزارپک اقلام بهداشتی در طی چهار مرحله در شهرستان های کرج ،ساوجبلاغ ،فردیس و نظرآباد انجام شده است.

مدیر کل بهزیستی استان البرز با اشاره به برنامه ریزی، شناسایی ،مصاحبه و گزینش در راستای بکارگیری نیروها در این مجموعه گفت: آموزش و ساماندهی گروهی ۱۵نفر از مددکاران داوطلب به مدت یکماه با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و تشکیل دو گروه کاری در فضای مجازی محقق شده است، هدف از این کار ارائه خدمات مددکاری ،اجتماعی و روان‌شناختی در سطح نقاهتگاه های فعال استان البرز بوده که در راستای ارتقا حمایت های روانی از خانواده های داری عضو بیمار مبتلا به ویروس کرونا به انجام رسیده است.

وی تاکید کرد: آموزش بیش از ۶۵درصد از زنان سرپرست خانوار به منظور ارتقاء سطح توانمندی جامعه هدف نیز اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در مورد اقدامات بهزیستی استان درحوزه توانبخشی  با اشاره به اینکه تعداد افراد تحت پوشش این بخش بالغ بر 33هزار و 107 نفر است، بیان کرد: تعداد کل مراکز غیر دولتی زیرمجموعه حوزه توانبخشی ۷۹مرکز  است،  تعداد مراکز دولتی ۷مرکز و افراد  مقیم در  مراکز شبانه روزی را 3هزار و 299 نفر برشمرد.

وی بیان کرد: در این حوزه طی سال گذشته برای خرید تجهیزات توانبخشی نزدیک به 13 میلیارد ریال و به منظور کمک هزینه ارتز و پروتز نیز حدود 3 میلیارد ریال هزینه شده است.

 این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه کرد در راستای خدمات تعمیر و کاشت حلزون مبلغی بیش از یک میلیارد و 820 میلیون ریال برای 148 نفر بوده است، گفت: خرید خدمات توانپزشکی نیز به مبلغ یک میلیارد و 718 میلیون و 500 هزار ریال به ۴۲۳ صورت گرفت.

وی در بخش دیگری با اشاره به واگذاری بخشی از امور حوزه توانبخشی بهزیستی استان البرز به بخش غیر دولتی بیان کرد: فعالیت هایی از قبیل مراکز روزانه، شبانه روزی و توانپزشکی صد درصد به بخش غیر دولتی واگذار شده ، مابقی فعالیت ها نیز با انعقاد تفاهم نامه ای بصورت ۶۰ درصدی به بخش خصوصی سپرده شده است.

حیدری در مورد اقدامات حوزه توانبخشی در مباحث مرتبط با بیماری کووید- ۱۹ عنوان کرد:واریز کمک هزینه با سرانه 5 میلیون ریالی به تمامی مراکز شبانه روزی به تعداد ثبت در سامانه برای دو هزار و 143 نفر و به مبلغ یک میلیارد و 71 میلیون و 500 هزار ریال انجام شده است.

وی با بیان اینکه پرداخت کمک هزینه وسایل بهداشتی به تمامی توانخواهان ضایعه نخاعی و معلولین با معلولیت شدید و خیلی شدید استان البرز با سرانه دو میلیون و 500 هزار ریالی دنبال شده است، افزود: اقلام بهداشتی از جمله مواد ضد عفونی ، دستکش و ماسک به مبلغ کل یک میلیارد و 200 میلیون ریال به صورت رایگان در اختیارتمامی مراکز شبانه روزی قرار داده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در ادامه واریز مبلغی با سرانه دو میلیون و 820 هزار ریالی با پوشش پنچ ماه و نیم برای افراد مجهول الهویه مراکز طبق ثبت در سامانه جهت تهیه لوازم بهداشتی را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: در بخش دیگر نیزدر دو مرحله اقلام بهداشتی مشتمل بر 6هزار و 200 عدد ماسک، 500 لیتر الکل، 205 گالن 20 لیتری محلول ضدعفونی کننده، 550 بسته دستکش لاتکس، 70 عدد مایع ضدعفونی کننده 5 لیتری، ۱۰۰عدد محلول نیم لیتری مخصوس ضدعفونی و ۱۵۰دست لباس کرونا انجام شده است.

حیدری در انتها خدمات ارایه شده در بخش مناسب سازی معابر عمومی را اینگونه برشمرد : در سال ۹۸ و سه ماهه اول سال ۹۹تعداد۸پارک قابل دسترسی شده و یک پارک استاندارد برای تردد نابینایان و روشندلان در کرج افتتاح شد ،قریب به ۳ هزار  متر مربع  پیاده رو سازی در استان انجام شده است و تعداد ۹۹عدد تابلو توقف ویژه معلولین در سطح استان نصب شده است.همچنین ۳۶تقاطع در سطح استان اصلاح و قابل تردد شده است و همچنین یک ایستگاه اتوبوس در کرج میدان شهدا  بصورت پایلوت مناسب سازی شده و ایستگاههای بین میدان کرج تا شهدا نیز در حال حاضر آماده سازی است .ضمنا تعداد ۵۴دستگاه اتوبوس low roverr   که دارای سطح ارتفاع پایینی هستند توسط شهرداری خریده و در خطوط شهری آغاز به فعالیت نموده اند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: