به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، محمد قمی با اشاره به خرید املاک مسکونی قولنامه ای در کرج اظهار کرد: شهروندان برای انجام معاملات مربوط به املاک قولنامه ای باید به چند نکته مهم توجه کنند. اینکه ملک قولنامه ای که قرار است خریداری شود دارای حکم تخریب نباشد و یا اگر برای آن در کمیسیون ماده ۱۰۰ جریمه لحاظ شده مبلغ آن مشخص باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم ملک مسکونی قولنامه ای را در صورتی خریدار کنند که مالک آن به درستی مشخص باشد، افزود: در کنار آن اطلاعات سلسله قراردادهای انجام شده در مورد این ملک نیز باید درست و بدون مشکل باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان کرج با اشاره به اینکه بیشتر مناطق کلان‌شهر کرج متأثر از رشد املاک مسکونی قولنامه ای بوده است، افزود: درصد املاک مسکونی قولنامه ای به سند دار در شهرستان کرج با احتساب شهرهای اقماری و نقاط حاشیه‌ای در گذشته ۳۰ به ۷۰ بوده اما در حال حاضر این املاک سهمی ۵۰ درصدی در میان املاک مسکونی موجود در این شهرستان دارند.

قمی بیان کرد: بسیاری از املاکی که در گذشته سنددار بوده بعد از تخریب و ساخت مجدد قولنامه ای شده است زیرا سازنده به دلیل مواردی از جمله خلاف در ساخت و یا جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ نتوانسته پایان کار آن را دریافت کند.

وی با اشاره به رشد املاک قولنامه ای در شهرهای اقماری و نقاط پیرامونی کرج از جمله کمالشهر، خرمدشت، محمد شهر و یا ماهدشت، گفت: در محله‌های درونی بافت کرج مانند اسلام آباد نیز املاک قولنامه ای زیادی وجود دارد.

این مسئول صنفی در خصوص دلایل روی آوردن مردم به معامله املاک قولنامه ای، گفت: این املاک بهتر خرید و فروش می‌شود، قیمت آن از املاک سند دار به مراتب خیلی پایین‌تر است، مسئله حساب مالیاتی و دارایی برای این دسته از املاک نیز مطرح نیست.

وی در پایان گفت: معامله زمین‌های قولنامه ای نیز بیشتر در نقاط پیرامونی کرج از جمله محمد شهر، کمالشهر، سهیلیه، رضوانیه، گلدشت و کلاک انجام می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: