به گزارش برنا آذربایجان‌غربی، عزیز امانی با بیان اینکه استان در زمینه تولید گردو رتبه ششم کشوری را داراست، اظهارکرد: پنج هزار و ۲۶۰ هکتار از باغات استان به کشت گردو اختصاص یافته است که ۴ هزار و ۳۸۶ هکتار از باغات بارور و مابقی به صورت نهال هستند.

وی با اشاره به آغاز فصل برداشت گردو عنوان کرد: پیش بینی می شود امسال هشت هزار و ۳۳۳ تن گردو از سطح باغات استان برداشت شود و میزان تولید در مقایسه با سال گذشته ۱۱.۳ درصد افزایش داشته است.

امانی میانگین عملکرد باغات گردو در هر هکتار را ۱۹۰۰ کیلوگرم محصول خشک عنوان و خاطرنشان کرد: شهرستان ارومیه وسردشت بیشترین میزان تولید گردو در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ارقام کشت شده عموما بذری و از ژنوتیپ های مختلف هستند در سال‌های اخیر ارقام خارجی و درختان نخبه کشت بافتی و پیوندی نیز در سطح وسیع کشت و در حال توسعه است، از ارقام خارجی کشت شده می‌توان به رقم چندلر، فرنور، پدرو، فرنت و فرانکت، ارقام بومی و کاغذی اشاره کرد.

امانی اضافه کرد: مصرف گردو در تقویت حافظه، استحکام استخوان ها و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و برخی سرطان ها نقش بسزایی دارد.

وی تاکید کرد: این استان از نظر تولید گردوی با کیفیت و مجهز بودن به تکنیک‌های جدید تولید ازجمله دستگاه‌های برداشت، تولید نهال گردوی پیوندی، سرشاخه کاری درختان و وجود کارشناسان صاحب نظر در کشور دارای جایگاه ویژه است.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: