به گزارش خبرگزاری برناازلرستان ؛  قاسمی در این خصوص به خبرنگاران، اظهار کرد:   بررسی باستان‌شناسی دهستان‌های میان‌کوه شرقی و غربی شهرستان پلدختر، کشور پایان یافت.

او افزود: در جریان این پروژه که در تاریخ ۲۷ تیرماه 1399 با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی کشور آغاز شده بود،  192 محوطه فرهنگی و باستانی از دوره‌های گوناگون پیش از تاریخ تا قرون متأخر اسلامی شناسایی شد.

قاسمی ادامه داد: از ویژگی‌های بارز این پروژه، شناسایی بیش از 40 محوطه و استقرارگاه از دوره‌های مختلف سنگ شامل پارینه‌سنگی قدیم، میانه، جدید، فراپارینه‌سنگی و نوسنگی است که در نوع خود قابل ملاحظه و نشان‌دهنده اهمیت این منطقه است.

او گفت: در دوران‌های مختلف پیش از تاریخ به‌ویژه دوران مس و سنگ جدید و عصر مفرغ نیز شواهد متعدد استقراری و گورستان‌های خرپشته‌ای مورد شناسایی قرار گرفت که مهم‌ترین این استقرارها تپه افرینه است.

قاسمی  بیان  کرد: در دوران‌های تاریخی نیز شواهد فراوانی از استقرارهای دوره هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی مورد شناسایی قرار گرفته که در دوران‌های اشکانی و ساسانی این استقرارها با شواهدی از بناها و قلعه‌های تاریخ همراه بوده‌اند.

به گفته او بناهای مکشوفه با مصالح بوم‌آورد سنگ و گچ احداث شده‌اند و این در حالی است که، احداث بناهای حکومتی و دفاعی در دوران‌های اسلامی، مخصوصاً قرون میانه و متأخر اسلامی، هم در این منطقه عمومیت داشته است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به وجود کاروانسراهای متعدد در این منطقه بیان کرد:« این امر نشان‌دهنده اهمیت ارتباطی و سوق‌الجیشی  برای حکومت‌های مرکزی بوده است. »

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: