به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، احمدرضا لاهیجان‌زاده در حاشیه سفر به شهرمریوان و بازدید از تالاب زریوار اظهار داشت: رییس جمهور در دولت دوازدهم چند شاخص را به عنوان اولویت‌های حفظ محیط زیست در کشور برای سازمان محیط زیست تعریف کرد که یکی از این شاخص‌ها احیای تالاب‌ها است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده ۲۰ درصد تالاب‌های کشور را احیا کند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: گام مهم دیگری که در سه سال اخیر برداشته شده تصویب قانون حفاظت از تالاب‌ها در مجلس شورای اسلامی و تصویب آیین نامه این قانون در دولت است.

لاهیجان‌زاده یادآور شد: اسناد بالادستی و قانون و آیین نامه مصوب داریم که این موارد ابزار لازم برای حفاظت و احیای تالاب‌ها را هم برای مجموعه دولت و هم سازمان محیط زیست مهیا کرده است.

براساس قانون سازمان محیط زیست متولی اصلی تالاب‌ها است

وی در خصوص مدیریت و متولی اصلی تالاب بین‌المللی زریبار  گفت: براساس ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی متولی تالاب‌ها در کشور سازمان محیط زیست است و هیچ ارگان دیگری نمی‌تواند دخل و تصرفی در خصوص مباحث مربوط به تالاب چه از نظر حفاظتی و چه کاربری داشته باشد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه قانون، جایگاه سازمان را برای تالاب ها مشخص کرده است،  تاکید کرد: اگر ارگانی و نهادی اعم از دولتی و خصوصی دخل و تصرفی در تالاب انجام دهند طبق قانون مرتکب جرم شده اند و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به برخورد قانونی است.

لاهیجان‌زاده یادآور شد: علاوه بر بحث قانونی تالاب زریبار پناهگاه حیات وحش هم  هست بنابراین از نظر قانونی از دو جنبه مورد حمایت سازمان حفاظت محیط زیست است.

مدیریت و مسوولیت کامل تالاب زریبار برعهده اداره‌کل محیط زیست کردستان است.

وی افزود: در مقطع زمانی به دلیل مطرح شدن بحث گردشگری تالاب زریبار و از آنجا که ابزار لازم برای ایجاد زیرساخت گردشگری دراین تالاب در اختیار سازمان محیط زیست نبود به طور موقت بخش گردشگری آن را به شهرداری واگذار کردند، اما در عمل آنچه مورد انتظار سازمان محیط زیست و به تبع اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان بود ، برآورده نشد.

لاهیجان‌زاده تصریح کرد: مجموعه گردشگری تالاب دارد دچار آسیب می‌شود و این آسیب هم بتدریج به بدنه تالاب منتقل می‌شود به همین دلیل تصمیم گرفته شد اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان خود وارد عرصه شود و قرارداد واگذاری را فسخ کند.

وی اعلام کرد: از مهرماه امسال مسوولیت اداره‌کل حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی تالاب زریبار آغاز شده است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: مطالعه‌ای در خصوص بخش گردشگری تالاب زیوار در قالب مطالعه ای علمی و فنی در حال انجام است و به زودی به اتمام می‌رسد.

لاریجان‌زاده با اشاره به اینکه همه فعالیت‌ها در این تالاب براساس طرح جامع مدیریت و احیای تالاب انجام خواهد شد، افزود: طرح جامع مدیریت و احیای تالاب تهیه شده و قرار است آبان ماه در ستاد ملی هماهنگی و احیای تالاب کشور به ریاست دکترجهانگیری مطرح و تصویب شود.

وی با بیان اینکه همه  مسائل اعم از حوزه اکولوژِی و گردشگری و زیرساخت‌های تالاب در این طرح دیده شده است، خاطرنشان

 کرد: براساس قانون متولی حفاظت تالاب سازمان محیط زیست است ولی همه دستگاه‌های اجرایی برای حفظ این ثروت  ملی و اکوسیستم نادر باید همکاری و کمک کنند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش افزود: شرکت آبفا باید اولویت خود را ممانعت از ورود پساب آلوده ببیند، سازمان  جهاد کشاورزی مدیریت سم و کود شیمیایی اراضی محدوده تالاب و اداره کل میراث فرهنگی هم باید وضعیت گردشگری را در زریبار ساماندهی کنند.

"ایجاد ردیف اعتباری برای تالاب زریبار"

لاهیجان‌زاده اظهار داشت: اگر طرح جامع در آبانماه سال جاری به تصویب برسد ردیف اعتباری خاص  تالاب زریوار ایجاد که در قالب آن سالیانه به طور مشخص اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌ها در این تالاب تامین می‌شود.

وی بیان کرد: برای بحث تعیین ردیف اعتباری، پیشنهاد از طرف دولت به مجلس می‌رود و امیدواریم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص هماهنگی لازم را با دولت داشته باشند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه تالاب زریوار متعلق به تمام مردم ایران است و ما به نمایندگی از آنها طبق قانون حافظ و نگهبان این اکوسیستم هستیم، تأکید کرد: یکی از مزایای ثبت این تالاب در "کنوانسیون رامسر" ایجاد تعهد بین المللی برای ایران است که باعث می‌شود دولت نگاه مسوولانه نسبت به این تالاب داشته باشد.

لاهیجان‌زاده اظهار داشت: حسب تاکیدات و عنایات ویژه معاون محترم رییس جمهور و مقام عالی سازمان -جناب آقای دکتر کلانتری-  از محل اعتبارات ملی طرح تالاب‌های سازمان اعتبار ویژه‌ای به تالاب زریبار اختصاص می دهیم و علاوه بر این از صندوق ملی محیط زیست هم تلاش می‌کنیم اعتبار ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: بیش از سه میلیون هکتار تالاب در کشور داریم که یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار آن در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و ۱۴۴ تالاب هم در قانون احیای تالاب‌های کشور ثبت شده است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط زیست در خاتمه یادآور شد: فعالیت‌ها و اقدامات چشمگیر زیادی برای احیای تالاب‌های آسیب دیده در کشور انجام شده است و تالاب زریوار نیز از مزایای این رویکرد برخوردار بوده و خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: