به گزارش برنا آذربایجان غربی، سید کریم ابراهیم زاده افزود: برنامه ابلاغی برای کشت گندم پاییزه در مزارع کشاورزی شهرستان نقده برای سال زراعی جاری ۲۸ هزار و ۷۰۰ هکتار تعیین شده که تاکنون ۲۵ هزار هکتار از این میزان کشت شده است.

ابراهیم زاده تصریح کرد: ازاین میزان برنامه ابلاغی کشت گندم ؛ ۱۰ هزار و ۲۰۰هکتار گندم آبی و ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتارگندم دیم است.

وی ادامه داد: از ابتدای فصل کشت تاکنون؛ حدود ۸ هزار هکتار از مزارع شهرستان زیر کشت گندم آبی، معادل ۸۰ درصد و حدود ۱۷ هزار هکتار زیر کشت گندم دیم ،در حدود ۹۰ درصد رفته است.

این مسئول خاطر نشان کرد: همزمان با شروع فصل کشت گندم نهاده های مورد نیاز اعم از بذر، کود و سموم مورد نیاز کشاورزی تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

ابراهیم زاده اضافه کرد: در همین راستا حدود یکهزار و ۲۰۰ تن انواع کود شیمیایی، ۸۵۹ تن انواع بذور گواهی شده تامین و در بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است.

وی ادامه داد: همچنین حدود ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اعتباری مکانیزاسیون به متقاضیان پرداخت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی نقده اضافه کرد: رعایت تناوب کشت در مزرعه ضمن اینکه از بروز آفات و بیماری‌ها پیشگیری می‌کند، در افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید در واحد سطح نیز موثر است.

ابراهیم زاده افزود: انتخاب بذر مناسب وبا توجه به کیفیت و پتانسیل خاک مزرعه و درکنار آن، استفاده از زمان طلایی کشت، دو عامل بسیار موثر در افزایش تولید محصول و پیشگیری از آفات و بیماری‌های آن است.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: