به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، سرهنگ رسول جلیلیان در تشریح این پرونده  اظهار کرد: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان با مرجوعه قضایی به پلیس فتا مبنی بر این که شخصی ناشناسی طریق واتس آپ تماس گرفته و با این عنوان که شماره تلفن شما به علت خوش حسابی در قرعه کشی شرکت همراه اول برنده 9 میلیون تومان جایزه شده‌ است،  با سخنان فریبنده اطلاعات 3 حساب بانکی آن ها را برای واریز جایزه  دریافت و در ادامه موجودی آن ها را خالی کرده است.

 

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع، رسیدگی به پرونده و شناسایی تماس گیرنده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت .

سرپرست پلیس ‌فتا استان البرز گفت:با بررسی‌های تخصصی، مشخص شد متهمان این پرونده ها به صورت باندی و از طریق واتساپ با شکات تماس گرفته و برای جلب اعتماد شهروندان، از آرم سازمان صدا و سیما به عنوان تصویر پروفایل خود استفاده کرده و شهروندان نیز پس از مشاهده آرم صدا و سیما به این افراد اعتماد کرده اند .

سرهنگ جلیلیان ادامه داد: کلاهبرداران پس از فریب مال باختگان در سراسر کشور و گرفتن اطلاعات بانکی اقدام به خالی کردن حساب آن ها کرده و سپس وجوه واریزی را از طریق دستگاه پوز فروشگاه ها صرف خرید کالا، کارت هدیه و خرید سکه کرده اند.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با انجام اقدامات گسترده پلیسی در نهایت نامبرده را در یکی از باغ ویلاهای کرج شناسایی و طی یک اقدام غافلگیرانه وی را دستگیر کردند و در بازرسی از مخفیگاه وی تعداد چندین دستگاه گوشی تلفن همراه و تعدادی کارت بانکی به اسم افراد مختلف کشف شد.

سرپرست پلیس فتا استان البرز ادامه داد: متهم پس از انتقال به پلیس فتا به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از شهروندان با همدستی 13 نفر دیگر اعتراف کرد و اذعان داشت که 12 نفر از آن ها مسئول افتتاح حساب و به عنوان رابط و نقد کننده وجوه واریزی بودند و2 نفر دیگر نیز با عنوان سرکرده باند هماهنگی ها را انجام می دادند، که با اقدامات پلیسی سایر اعضای این باند نیز شناسایی و در چندین مرحله دستگیر شدند .

سرهنگ جلیلیان با اشاره به این که متهمان با این روش تا کنون اقدام به 10 میلیارد کلاهبرداری از مال باختگان کرده اند بیان داشت: تا کنون 50 نفر شناسایی و تلاش برای شناسایی سایر مال باختگان ادامه دارد . 

این مقام انتظامی از شهروندان خواست: چنانچه با این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند برای طرح شکایت خود به پلیس فتا استان البرز واقع در میدان طالقانی کرج – جنب پزشکی قانونی مراجعه کنند .

وی ادامه داد : ممکن است شیوه های کلاهبرداری این افراد مجرم متفاوت باشد، اما درنهایت به یک شیوه عمل می کنند وبا اعلام برنده شدن مخاطبان، با ترفندهای ماهرانه تمام اطلاعات حساب بانکی و یا کارت عابر بانک اشخاص را دریافت کرده و با استفاده از آن اقدام به برداشت از حساب بانکی می کنند.

سرپرست پلیس فتا استان البرز به شهروندان توصیه کرد: ضمن حفظ هوشیاری وتوجه به توصیه های پلیس فتا مراقب فریب افراد سودجو در فضای مجازی باشند و با در اختیار قرار ندادن اطلاعات حساب بانکی خود به دیگران، مجرمان را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذارند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: