به گزارش خبرگزاری برنا؛ "سیده زینب عمادیان رضوی" سرپرست مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر با اعلام حمایت از پایان نامه های مرتبط با موضوع بادگیر در مقظع دکتری، اظهار کرد: حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، با هدف ترغیب دانشجویان دوره ارشد و دکتری به انجام تحقیقات در زمینه بادگیر و بهره‌مندی از ظرفیت های‌پژوهشی آنان در اولویت برنامه‌های این مرکز است.

مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر مستقر در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد (خانه مرتاض) فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده و پس از یک سال با اخذ موافقت اصولی از شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی توانسته است به"مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر" وابسته به دانشگاه یزد ارتقا یابد.

این مرکز تحقیقاتی در حال حاضر دارای دو گروه پژوهشی "فناوری بادگیر" و "معاصر سازی و تجاری سازی بادگیر" است.

عمادیان رضوی از اهداف حائز اهمیت ایجاد این مرکز تحقیقاتی را انتقال مستندات تاریخی فناوری بادگیر به سراسر دنیا و ترویج فرهنگ استفاده از تهویه طبیعی در کشور نام برد و گفت: این مرکز با بهره‌مندی از پژوهشگران دانشگاهی و برون دانشگاهی توانایی مشارکت در انجام طرح‌های پژوهشی و مطالعات مرتبط با تهویه طبیعی و کاهش مصرف انرژی سرمایشی در مقیاس ساختمان و شهر را داراست.

وی با اشاره به طرح‌های پژوهشی خاتمه یافته و درحال انجام این مرکز، اظهار داشت: در دو سال اخیر با همکاری محققان و صاحب نظران در حوزه بادگیر،۱۲ طرح پژوهشی به صورت مستقل یا مشترک با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط انجام شده است.

وی افزود: مجریان این طرح‌ها از پژوهشگران دانشگاهی و برون دانشگاهی هستند و با توجه به میان‌رشته‌ای بودن مباحث مرتبط با بادگیر و تهویه طبیعی دارای تخصص‌های متنوع اعم از معماری، مرمت و مکانیک هستند.

وی درخصوص هزینه طرح‌های پژوهشی گفت: مجموع مبلغ قراردادهای طرح‌های پژوهشی این مرکز ۸۱۷ میلیون تومان است که ۴۵۰ میلیون تومان آن از محل بودجه مرکز بادگیر و مابقی آن شامل دو پروژه از سوی شرکت برق منطقه‌ای یزد و جهاد دانشگاهی کرمانشاه تامین شده است.

وی اضافه کرد: طراحی و ساخت نمونه منبع تامین نیرو با استفاده از هدایت باد بر اساس الگوهای بومی آس بادها و بادگیرهای سنتی است که با توجه به موقعیت مناسب منطقه‌ای بادخیز در کرمانشاه، در این شهر ساخته شده و ۷۰ درصد بودجه این پروژه را جهاد دانشگاهی کرمانشاه تامین کرده است.

وی طرح‌های حمایت‌شده از سوی مرکز بادگیر را گامی در جهت نیل به اهداف این مرکز دانست و گفت: دو طرح "شناسایی و مستندسازی بادگیرهای شهر تاریخی یزد" و "سیر تحول و تاریخچه بادگیر با تاکید بر استان یزد" در حال انجام است.

سرپرست مرکز تحقیقات بین المللی بادگیر بیان داشت: حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، جهت ترغیب دانشجویان دوره ارشد و دکتری به انجام تحقیقات در زمینه بادگیر و بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشی آنان از اولویت‌های این مرکز بوده و تعداد ۵ پایان‌نامه تا به امروز مورد حمایت این مرکز قرار گرفته است.

وی از مهمترین اقدامات مرکز تحقیقات بادگیر را برنامه‌ریزی و تامین بودجه راه‌اندازی آزمایشگاه آیرودینامیک تجربی دانشگاه یزد با اعتبار ۶۷۰ میلیون تومان نام برد و افزود: نظیر این آزمایشگاه در سطح استان یزد وجود نداشته و در مقیاس ملی نیز کم‌نظیر است.

وی توسعه ارتباطات و همکاری‌های جهانی را از اولویت‌های مرکز تحقیقات بادگیر در قالب فعالیت‌های بین‌المللی عنوان کرد و گفت: عقد تفاهم‌نامه با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان جهت "ثبت جهانی بادگیر به عنوان میراث ناملموس"، ایجاد "پایگاه جامع پژوهش‌های مرتبط با بادگیر" و تهیه "اطلس جامع بادگیرهای ایران" از دیگر موارد در دست اقدام این مرکز است.

جمع‌آوری فهرست عناوین منابع مطالعاتی انجام شده در ایران و جهان، عقد قرارداد با مجریان دارای صلاحیت جهت انجام پروژه‌های پژوهشی، برگزاری دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های مرتبط با بادگیر و فناوری‌های آن، برگزاری همایش و نشست‌های تخصصی و پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه بادگیر از وظایف این مرکز تحقیقاتی بشمار می‌آید.

عمادیان رضوی از دیگر اهداف مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر را تلفیق فناوری و معماری در ساخت و ساز کشور، توسعه و بهبود فعالیت‌های پژوهشی برای حفظ، نگهداری و توسعه فناوری‌های بادگیر، برقراری همکاری‌های بین‌المللی پژوهشی، آموزشی و انتقال دانش و فناوری، کاربردی کردن پژوهش‌ها به منظور بهینه‌سازی بادگیرهای موجود، استفاده از فناوری بادگیر در معماری و شهرسازی معاصر، بازشناسی ارزش‌های فناوری بادگیرها و تعمق در روند شکل‌گیری آن نام برد.​

قابل ذکر است چندی پیش و با اعلام بودجه سال مطرح شدنبودجه سالانه دولت برای یک مرکز ناشناخته به نام بادگیر در دانشگاه یزد توسط فعالان اجتماعی استان با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: