به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، دکتر محمدصفا افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ۲۸ آبان ماه تلفات باغ وحش مشهد را که مربوط به شهریور و مهر ماه امسال بود به این اداره کل ارسال و خواستار بررسی علت آن شد.

وی ادامه داد: این تلفات شامل یک راس قوچ، یک قلاده شیر نر، یک گراز و یک راس گوزن بود که علت را پس از بررسی سوم دی ماه جاری طی نامه رسمی به این اداره کل اعلام کرده‌ایم.

سرپرست اداره مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با بیان اینکه بررسی و انجام آزمایشات مربوطه از سوی اداره دامپزشکی شهرستان مشهد انجام شده است گفت: بر این اساس علت تلف شدن شیر نر که لاشه آن دارای تورم شدید در سر، خونریزی جزئی از بینی بوده و کالبد شکافی، پرخونی محوطه بطنی را نشان می‌دهد، نوعی مسمومیت غذایی بوده است.

وی در باره علت تلف شدن دیگر حیوانات نیز افزود: بر اساس آزمایشات انجام شده، وجود جسم خارجی و انسداد در دستگاه گوارش به مرور موجب تلف شدن گراز این باغ وحش شده است.

صفا با بیان اینکه علت مرگ گوزن ماده نیز آسیب به نخاع بر اثر درگیری در فصل جفتگیری با گوزن نر تشخیص داده شده است ادامه داد: علت تلف شدن یک راس قوچ نیز بزرگ شدن غدد داخل شکمی، پرخونی روده و اسهال و عفونت باکتریایی بوده است.

وی گفت: طبق شنیده‌ها تلف شدن شیرنر در اول مهر ماه امسال رخ داده ولی نامه محیط زیست در ۲۸ آبان ماه به همراه اعلام سایر تلفات به اطلاع دامپزشکی رسیده است و این میزان تاخیر جایز نیست و البته اداره دامپزشکی مشهد نیز باید زودتر جواب آزمایشات را اعلام می‌کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: