به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز؛ حسن نجاریان با اشاره به حوادث اخیر پیش آمده برای کوهنوردان در اثر سقوط بهمن، اظهار کرد: به عنوان یک فرد با تجربه و مدرس رسمی فدراسیون از تمامی کوهنوردان، باشگاهها و گروهها تقاضا دارم قبل از صعود، حتما بنا به پتانسیل قله ها برنامه شان را هماهنگ کرده و لوازم و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.

وی با بیان این که سهل انگاری در این خصوص موجب بروز فاجعه خواهد شد  گفت: در شرایط زمستانی ضروری است که هر فرد یا گروهی که به کوه وارد می شود، خانواده و نزدیکانشان را در جریان مسیر و مقصد کوهنوردی خود قرار دهد.

عضو البرزی تیم ملی کوهنوردی ادامه داد: کوهنوردان در این شرایط اگر ابر و بادی مشاهده کردند ترجیحا از صعود امتناع کنند و در صورتی که اصرار دارند جایی را بالا بروند حتما از نرم افزاری مانند جی پی اس بهره ببرند تا بتوانند تِرَک مسیرشان را برگردند.

اولین ایرانی و مسلمان صعود کرده به قله اورست با اشاره به اهمیت به همراه داشتن شماره های امدادی خاطرنشان کرد: خوشبختانه به تازگی هلال احمر با کمک مخابرات تشکیلاتی را ایجاد کرده که کوهنوردان می توانند حتی با موبایل خاموش یگان های امدادی را در جریان گذاشته و این یگان ها به راحتی نقطه کوهنوردان را پیدا کنند.

مدرس رسمی فداسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی درخواست کرد: اگر در زمستان به کوه می روید حتما لوازم، پوشاک و نوشیدنی های گرم به همراه داشته و به کرات استفاده کنید.

وی با بیان این که اگر در منطقه ای بهمنی مشاهده شد، حتما اطلاع بدهید در پایان تصریح کرد: کوهنوردان دقت داشته باشند که تا حد امکان نسبت به عبور از مناطقی که جزء خط شمالی بوده و برف شدید دارد پرهیز کنند تا شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: