به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ احمد فعله گری روز شنبه در جلسه هیات رئیسه در مورد پایش مصرف گاز طبیعی ادارات اظهار داشت : در راستای انجام مأموریت مذکور در مرکز استان  و نواحی تابعه به صورت منظم و روزانه تیم پایش انرژی این شرکت با مراجعه به ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی نسبت به بازرسی و کنترل دمای مصرف گاز طبیعی در ادارات (۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد) اقدام و در صورت عدم رعایت پس از اخطار کتبی و بازرسی مجدد نسبت به قطع گاز اداراتی که از مفاد بخشنامه پیروی نمی کنند، اقدام خواهد شد.

وی تصریح کرد: از مدیران ادارات خواست وسایل گرمایشی سازمان‌ها یک ساعت قبل از اتمام ساعت کاری و نیز در تعطیلات آخر هفته خاموش باشند و در صورت عدم رعایت مصرف، گاز آن ها قطع خواهد شد.

فعله گری پیشنهاد داد: برای صرفه جویی موثر در ادارات دولتی از موتورخانه هوشمند که قابلیت دریافت شرایط جوی خارج ساختمان را دارا می باشد  ودرنتیجه با استفاده از موتورخانه هوشمند موجب می شود تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه، میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد در شرایط محیطی مختلف تنظیم شود ، استفاده از موتورخانه های هوشمند به این دلیل قابل توجه قرار گرفته است که در سیستم های قدیمی در طول فصل دمای موتورخانه در دمای ثابتی نگه داشته می شد ولی در سیستم های هوشمند با توجه به دمای محیط داخل و خارج ساختمان دمای آب گرم در داخل رادیاتورها تنظیم می گردد و از هدررفت انرژی جلوگیری می نماید.

وی ادامه داد: براساس ماده 43 قانون بودجه سال 99، ادارات و ارگان‌های دولتی مکلفند در سال جاری با راهکارهای عملی 10 درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند و برای رصد این مصوبه، شرکت گاز استان کردستان گروه پایش انرژی را تشکیل داده است.

وی هدف از اجرای این طرح را کاهش آلودگی هوا، ارتقاء سطح سلامت، ایمنی و رفاه ساکنان ساختمان ها، صرفه جویی در مصرف انرژی و کمک به اجرای ضوابط و استاندارد های مربوط به مصرف انرژی درساختمان های کشورعنوان کرد .

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد انجام بازدید های منظم تیم پایش چنین توضیح داد: در مجموع از2191مورد دستگاه اجرایی ، مدارس و مساجد استان کردستان بازرسی انجام گرفته و تعداد 645 مورد الگوی مصرف گاز را رعایت نکرده بودند که بازرسین این شرکت ضمن ارائه راهکارهایی جهت کاهش مصرف گاز طبیعی، نسبت به قطع گاز 70 مورد اقدام گردید.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در پایان این جلسه یادآور شد: اکنون در استان کردستان 557 هزار مشترک در بخش های مختلف خانگی ، عمومی ، تجاری و صنعتی از گاز طبیعی استفاده می کنند و در روزهای سرد سال مصرف گاز طبیعی از ۱۳ میلیون مترمکعب در روز فراترمی رود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: