به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد به نقل از روابط عمومی انتقال خون استان خراسان رضوی، دکتر مجید عبدالهی گفت: به دلیل محدودیت مالی شدید در انتقال خون استان ، نفس این مرکز حیاتی به شماره افتاده است . مشکلات مالی و کمبودهای متفاوت اعم از تدارکات و  نیروی انسانی فراوان چه در قبل از انتشار بیماری کووید 19 و چه بعد از آنان یاری مسوولان استانی و خیرین را برای ادامه حیات این سازمان عام المنفعه طلب می کند . توجیهی ندارد در شهری و استانی که انتقال خون آن پشتیبان 61 مرکز بهداشتی و درمانی و تامین کننده 100 درصدی خون و فرآوده‌های خونی آن است، این همه مورد بی مهری و کم توجه ی قرار بگیرد .دکتر عبدالهی، عنوان کرد: ما ۶1 بیمارستان را در استان پوشش می‌دهیم. در سال ۹8، با ۲۵2 پرسنل،143550هزار کیسه خون و فراورده تولید کرده‌ایم. در سال ۹9در 9 ماهه اول سال با 246 پرسنل داشته‌ایم و 99686 هزار تولید داشته‌ایم.مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مرتباً مصرف خون بیمارستان‌ها رو به افزایش است. با این افزایش مصرف دیگر پاسخگو نخواهیم بود و در انتقال خون بحران خواهیم داشت.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه «این اداره کل با سطح حیاتی باید به دنبال برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی باشد و در توسعه یافته های علمی تلاش کند جای تاسف دارد که درگیر مشکلات پیش پا افتاده ای مثل تهیه کیک و آبمیوه برای اهداکنندگان خود باشد»، گفت: مشهد حالت مستقلی دارد و هرکدام از مجموعه‌ها وضعیت اختصاصی در استان دارند. انتقال خون، همه استان را پوشش می‌دهد؛ علاوه‌ بر ۶ دانشگاه علوم‌پزشکی در سال گذشته، برای استان های همجوار هم خون و فرآورده های خونی در شرایط اضطرار فرستاده‌ایم.

 عبدالهی در پایان با اشاره به کاهش ذخایر خونی به دلیل برودت هوا و شیوع بیماری کرونا تصریح کرد در حال حاضر ذخایر خونی موجود سیر نزولی یافته که با ادامه این روند در روزهای آتی ، پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی نیز با چالش مواجه خواهد شد. از همه ی استانی های عزیز درحواست داریم که به یاری این سازمان عام المنفعه شتافته و بیماران چشم انتظار را از کمک های خود ناامید نفرمایند .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: