به گزارش برنا ؛ شبکه خبری المیادین که به مناسبت اولین سالروز شهادت فرماندهان مقاومت، به مدت دو هفته در حال پوشش ویژه و پخش چند برنامه مستند است، در گزارشی از مستند «الساعة الاخیرة» (یک ساعت آخر) نوشت: پس از ترور شهیدان سلیمانی و المهندس، تا مدتها همگی شوکه و اندهگین بودند و می‌پرسیدند که در آن شب چه اتفاقی افتاد؟ چه اسنادی درباره اقدام «دونالد ترامپ» رئیس ‌جمهور آمریکا مبنی بر اجرای چنین عملیاتی که مستقیماً حاکمیت عراق را نشانه گرفت، وجود دارد. چگونه اطلاعات درباره حرکت ژنرال سلیمانی که کاملاً محرمانه نگه داشته می‌شد به دست عاملان این عملیات رسید؟ مجموعه سوالاتی از این‌ دست که همگی درباره حلقه‌های مفقوده این عملیات تروریستی بود.

المیادین نوشت: «عادل عبدالمهدی» نخست ‌وزیر وقت عراق در زمان این حمله تروریستی، تأکید می‌کند که اطلاعی از قصد ایالات ‌متحده آمریکا برای ترور شهیدان سلیمانی و المهندس در اوایل سال گذشته میلادی نداشته است. وی در این فیلم درباره جزئیات گفت‌وگویش با ترامپ، سه روز پیش‌ازاین حمله تروریستی سخن گفت.

وی می‌گوید: ترامپ با من در شب سال نو میلادی [۲۰۲۰] در حدود ساعت ۹ تماس گرفت. وی طی این گفت‌وگو گفت که آمریکایی‌ها به‌خوبی ایرانی‌ها را نمی‌شناسند بلکه عراقی‌ها کسانی هستند که آن‌ها را خوب می‌شناسند.

عبدالمهدی در ادامه این فیلم می‌گوید: به او گفتم ایرانی‌ها می‌گویند دنبال جنگ نیستند. همان‌طور که آمریکا نمی‌خواهد. سپس به ترامپ پیشنهاد دادم یا با ایرانی‌ها به‌طور مستقیم مذاکره کند یا به توافقات ضمنی مانند آنچه از سال ۲۰۰۳ حاصل ‌شده، روی آورد. ترامپ نیز گفت: شما مذاکره‌ کنندگان خوبی هستید. آنچه می‌توانید در این راستا انجام دهید. ما برای آن آماده‌ایم.

نخست ‌وزیر سابق عراق می‌گوید: این مکالمه در آن زمان تمام شد و یک موافقت و دعوت رسمی برای آمدن شهید سلیمانی به عراق برای رایزنی وجود داشت. عملیات ترور تصمیمی نبود که یکی ‌دو روزه گرفته ‌شده باشد بلکه قاعدتاً می‌بایست برای مدتها قبل تصمیمش گرفته می‌شد.

عبدالمهدی در ادامه تصریح کرد: دولت عراق در آن زمان دستور داد که مجوزهای هر عملیات پروازی همه [در آسمان عراق] تعلیق شود. به ‌ویژه زمانی که متوجه شد اسرائیل وارد این خط شده است و این امر همه را محدود می‌کرد.

از سوی دیگر، «علی‌محمد تقی» مدیر فرودگاه بغداد نیز در این فیلم مستند گفت: یک فضای هوایی باز برای هواپیماهای شناسایی آمریکایی برای شناسایی پایگاه‌های نظامی موجود در عراق اختصاص ‌یافته بود.

نظامیان تروریست آمریکایی سیزدهم دی ماه سال گذشته در اقدامی تروریستی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نائب رئیس سازمان الحشدالشعبی را به همراه چند نفر از رزمندگان مقاومت هنگام خروج از فرودگاه بغداد به شهادت رساندند. این اقدام آمریکا باعث شد پارلمان عراق دو روز بعد به طرح اخراج نیروهای بیگانه ازجمله آمریکا از عراق رأی دهد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: