به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، سرهنگ غلامعلی شرق  با اعلام این خبر اظهار کرد: با شروع آلودگی هوا در 6 ماهه دوم سال که معمولاً با وارونگی هوا همراه است، پلیس راهور استان البرز براساس وظیفه ذاتی خود به منظور کاهش آلودگی هوا با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا برخورد قانونی می کند.

وی افزود: داشتن گواهی معتبر معاینه فنی برای وسایل نقلیه عمومی سبک و سنگین و همچنین خودورهای شخصی به دلیل اهمیت ضریب ایمنی خودرو و کاهش آلودگی هوا ضروری است و برابر بند 94 ماده یک آئین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب 1384، هر نوع نقصان یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا افزایش بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا گردد نقص فنی محسوب می شود .

رئیس پلیس راهور استان البرز بیان کرد: رانندگی با وسیله نقلیه فاقد گواهینامه معاینه فنی معتبر ممنوع است و دارندگان وسائل نقلیه موتوری مکلفند وسائل نقلیه خود را جهت انجام دوره ای معاینه فنی در مراکز تعیین شده حاضر و پس از احراز شرایط، گواهینامه معاینه فنی دریافت کنند .

سرهنگ شرق ادامه داد: با راه اندازی دوربین های پلاک خوان از 12 مهر ماه سال جاری، این پلیس به صورت مکانیزه طرح نظارت، کنترل و برخورد ویژه با خودروهای فاقد معاینه فنی را در دستور کار خود قرار داده است.

این مقام انتظامی عنوان داشت: تمامی خودروها بدون استثنا چه دولتی و چه شخصی اگر دودزا و دارای نقص فنی باشند در مرحله اول فک پلاک، اعمال قانون و اعزام به تعمیرگاه صورت می گیرد و در مرحله بعد خودرو توقیف و از تردد آن ها در سطح معابر شهری جلوگیری به عمل می آید.

وی یاد آور شد : از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 95 هزار409 وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی در معابراستان اعمال قانون شدند که از این تعداد 84 هزار و 988 دستگاه از طریق دوربین ها و 10 هزار 421 دستگاه نیز بصورت دستی اعمال قانون شدند، لذا خودروهای شخصی که 4 سال از سال ساخت و تولید آن ها گذشته و خودرو های عمومی و دولتی هر یکسال یک بار باید معاینه فنی اخذ کنند.

سرهنگ شرق در پایان بر لزوم فرهنگ سازی دریافت معاینه فنی برای خودروها تاکید کرد و اظهار داشت: اجرای این گونه طرح ها به نفع خود مردم است چرا که استفاده از هوای پاک و بدون آلودگی حق همه مردم است و نباید اجازه دهیم عده ای با خودروهای آلوده کننده خود، این حق را از عموم مردم بگیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: