به گزارش برنا آذربایجان‌غربی، مدیر کل دفتر فنی و امور پیمان ها سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این جلسه گفت: پایانه مرزی تمرچین به لحاظ جغرافیایی و قرارگیری در کریدور شرق به غرب مسیر مناسبی برای ورود به کشور سوریه، دسترسی به دریای مدیترانه و قاره آفریقا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بابک طالبی به افزایش تحرک پذیری و عملیات تجاری این منطقه تاکید کرد و افزود: طرح پیشنهادی بهسازی مسیر ورودی پایانه مرزی تمرچین در جهت ساماندهی ورودی این مرز، می توان گام موثری در جهت رفع عمده مشکلات موجود در جهت فعالیت های اقتصادی آن باشد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ادامه جلسه گفت: یکی از اهداف مهم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای روان‌سازی ترانزیت در پایانه های مرزی است که این هدف جز با حذف بروکراسی اداری، تسریع در صدور بارنامه، ایجاد جاده های امن و مناسب و سازماندهی در عبور و مرور از پایانه‌های مرزی میسر نخواهد بود.

هدایتی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم در صورت تصویب طرح پیشنهادی ساماندهی مبادی ورودی و خروجی پایانه مرزی تمرچین شاهد تسهیل تردد کامیون‌های ورودی و خروجی و برطرف شدن حل مشکل این پایانه باشیم.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی حاکم بر کشور تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۲۳ هزار تردد ناوگان با تناژ بیش از ۵۶۰ هزار تن کالای صادراتی و بیش از ۶۶۲ هزار تن کالای وارداتی از این مرز انجام یافته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی هم در این جلسه اظهار داشت: ساخت پایانه مرزی تمرچین در ۱۳ سال پیش به لحاظ موقعیت آن زمان انجام و بصورت ابتدایی جانمایی شده است که با توجه به شرایط کنونی دارای نواقص زیرساختی است و می بایست برای رفع آن ها تدابیر لازم اندیشیده شود.

صادقی ادامه داد: پایانه مرزی تمرچین طی زمان با افزایش تردد بار بطور نامتوازن و ناموزون مواجه شده است که مطلوب نبوده و همین امر اعتراض اهالی منطقه، رانندگان، صادر کنندگان و وارد کنندگان شده است که باید تلاش شود مردم منطقه از فرصت مرز بهره لازم را ببرند.

وی با عنوان اینکه پایانه مرزی تمرچین به لحاظ ترانزیتی دارای رویکردهای جدیدی است، اظهار داشت: در برگزاری مناقصات برای شرکت های مستقر و پیمانکار باید اهلیت سنجی مالی، دانشی و فنی لحاظ شود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی نیز با اشاره به اهمیت پایانه مرزی تمرچین گفت: سهم ناوگان ورودی پایانه مرزی تمرچین بیش از ۳۴ هزار و خروجی بیش از ۳۳ هزار است که از نظر تعداد ناوگان ورودی با اختصاص ۵/۵ درصد کل ناوگان ورودی به کشور در رتبه ۹  و از نظر تعداد ناوگان خروجی با اختصاص ۵ درصد در رتبه ۱۰ کشوری قرار دارد.

ارسلان شکری تصریح کرد: ترافیک و توقف وسائط نقلیه در جاده منتهی به محدوده پایانه مرزی و عدم استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در مسیر محور پیرانشهر به مرز تمرچین برای ساماندهی ترافیک از عمده مشکلات این پایانه مرزی به شمار می رود.

وی پایانه مرزی تمرچین را به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ ترانزیتی غرب کشور عنوان کرد و گفت: واردات و صادرات از منطقه تمرچین مورد تأیید است و ما نیز از موضوع رونق اقتصادی مردم مرزنشین استقبال می‌کنیم و حل مشکلات موجود رویکرد اصلی سازمان و به تبع آن اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان است.

در پایان جلسه در خصوص مشکلات به وجود آمده در پایانه مرزی تمرچین و راهکارهای پیشنهادی به بحث و گفتگو پرداختند.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: