به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ ابراهیم قادری با اشاره به وضعیت رنگ بندی استان از لحاظ کرونا، اظهار کرد: ستاد مقابله با کرونا برای شهرهای کم خطر با آمار پایین کرونا، وضعیت جدید رنگ آبی را تعیین کرده است.

وی تصریح کرد: بر اساس شاخص نمادهای سامانه نرم افزار ماسک، رنگ آبی نشانه کم خطر، رنگ زرد خطر متوسط، رنگ نارنجی وضعیت پرخطر و رنگ قرمز نشانه وضعیت خیلی پرخطر است.

دکتر قادری با بیان اینکه هم اکنون در استان طبق رنگ بندی جدید شهرهای سقز، دهگلان، قروه، کامیاران، مریوان و بانه در وضعیت آبی قراردارند، افزود: سنندج، بیجار، دیواندره و سروآباد هنوز در وضعیت زرد هستند.

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، محدودیت تردد بین شهری در شهرهای زرد و آبی برداشته شده است اما محدودیت تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در وضعیت مذکور همچنان استمرار دارد.

دکتر قادری تصریح کرد: وضعیت آبی برای مناطق زردی که روند فراگیری در آنها، نزولی و نرخ بیماری ۲ در صدهزار باشد لحاظ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آبی به معنی از بین رفتن کرونا نیست، اذعان کرد: از مسافرت‌های غیر ضروری، تجمع در اماکن عمومی و دورهمی‌های خانوادگی خودداری کنید و تا قطع زنجیره بیماری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمایید.

وی با اشاره به نحوه تفسیر رنگ‌بندی شهرها بر اساس وضعیت کرونا  افزود: شهرهایی که در وضعیت سفید (کم خطر) قرار دارند باید طی دو هفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه به ازای هر صد هزار نفر جمعیت حداکثر یک نفر مبتلا و متوسط تعداد بستری روزانه آن منطقه یک نفر باشد.

دکتر قادری با بیان اینکه وضعیت سفید به معنای عدم مخاطره شهرستان در امر کرونا نیست، افزود: شهرستانی در وضعیت قرمز (خطر بالا) قرار دارد که طی دوهفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه آن (به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) بیش از  ۵ نفر باشد.

وی با بیان اینکه وضعیت زرد بر مبنای بستری بودن ۳ نفر بیمار مبتلا به کرونا و وضعیت نارنجی به معنای ۴ نفر بستری به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: وضعیت آبی بیانگر پایداری شرایط کرونا نیست و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود در ماه‌های آتی با موج جدید بیماری مواجه خواهیم شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: