به گزارش خبرگزاری برنا ایلام، روابط عمومی استانداری ایلام عملکرد و پیگیری های قاسم سلیمانی دشتکی را در زمینه های مختلف در 8 آیتم برای عمران و آبادانی استان  در اختیار رسانه های استان قرار داده است که هم اکنون رسانه ها بعنوان نمایندگان افکار عمومی بایستی ضمن پیگیری این آیتم ها ، نظرات کارشناسان و اهل فن را جویا شوند تا مردم خودشان قضاوت کنند.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه سرمایه گذاری، راهسازی، مرز و اربعین

 700 دیدار با مسئولان ارشد کشوری و لشکری ظرف ۴۰ ماه برای یک استاندار می تواند یک رکورد کم نظیر و بعضاً بی نظیر و نشان از تعهد بالا و عزم جدی وی در پیگیری خواسته‌ها و مطالبات مردمی در یک استان به شمار رود.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در این بازه زمانی به خوبی نشان داده که با آگاهی و تسلط بر امور مصرانه در پی تحقق خواسته ها و مطالبات مردمی عزمی راسخ داشته و با جدیت تا حصول نتیجه به تلاش هایش تداوم بخشیده است. و امروز خروجی این رفت و آمدهای پرتکرار در ابعاد مختلف قابل طرح بوده و در این مجال به اختصار بدان پرداخته می شود:

پیگیری های استاندار ایلام در زمینه سرمایه گذاری

پرواضح است که در طول ۴۰ ماه خدمت قاسم سلیمانی دشتکی بعنوان نماینده عالی دولت در استان ایلام، وی همواره یکی از مهمترین مسیر هایی که بصورت شبانه روزی دنبال کرده، ایجاد سرمایه گذاری در این منطقه از کشور بوده است. او با این راهبرد اساسی همواره دو مولفه مهم توسعه و ایجاد اشتغال را توام باهم دنبال کرده است.

استاندار ایلام ابتدا با اجرای مجموعه اقداماتی چون ایجاد طرح های بی نام، شکستن سد بروکراسی اداری بر سر راه سرمایه گذاری، احیای ظرفیت های قانونی و ایجاد مشوق های لازم برای سرمایه گذاران و ... ضریب امنیت سرمایه گذاری استان را ارتقا بخشید بطوریکه برطبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، استان ایلام در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بعنوان امن ترین استان کشور برای سرمایه گذاری شناخته می شود.

بدنبال آن و درپی رایزنی های گسترده سلیمانی دشتکی با نهادها، شرکت ها و هلدینگ های بزرگ برای مشارکت و اجرای طرح های مختلف در استان، رشد سرمایه گذاری استان در همان سال به بیش از ۲۰۰ درصد می رسد و ایلام جزو ۷ استان برتر کشور در این زمینه معرفی می گردد.

در این راستا و بر طبق گزارش اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان در این مدت در حوزه های مختلف نفت و گاز و پتروشیمی، آب و خاک و کشاورزی، صنعت راه و ... بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان صورت می پذیرد. این رقم تقریباً ۱۰۰ برابر بودجه عمرانی استان در سال جاری است.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه راهسازی

به عقیده استاندار ایلام راه توسعه استان از دل جاده های دور و دراز آن می گذرد و حال که ایلام در مسیر کربلا قرار گرفته است این مهم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است تا استانی که در قبل از دولت تدبیر و امید کمتر از ۳۵ کیلومتر بزرگراه داشته است هم اکنون دارای ۱۵۰ کیلومتر بزرگراه باشد و انشاالله تا پایان دولت به ۲۰۰ کیلومتر افزایش یابد. از این رو چند سالی هست که ایلام به یک کارگاه بزرگ راه سازی در کشور مبدل شده است.

در این زمینه استاندار ایلام به اتفاق مسئولان مربوطه پیگیری های ارزشمندی در حوزه افزایش اعتبارات این حوزه فراهم ساختن زمینه طرح ها و پروژه های مهم و کلیدی چون ایجاد راه آهن و شروع بکار فاز اول این طرح مهم و تاریخی انجام دادند تا سرانجام در ۲۹ خرداد ماه سال جاری با دستور رئیس جمهور آغاز عملیات اجرایی فاز اول اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان و همچنین رونمایی از آزاد راه پل زال - مورموری - دهلران - چیلات به طول ۱۲۶ کیلومتر با سرمایه گذاری ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان انجام شد.

البته با رایزنی های استاندار ۲۷۰ میلیارد تومان دیگر در بودجه ۱۴۰۰ برای اجرایی شدن فاز اول پروژه مهم راه آهن اختصاص یافت. در ادامه تلاش های ارزشمند دیگری در این حوزه چون افزایش قابل توجه بزرگراه های استان از ۳۵ کیلومتر به ۱۵۰ کیلومتر و تا پایان دولت تدبیر و امید به ۲۰۰ کیلومتر، ۲۲۰کیلومتر راه اصلی ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی، بیش از ۱۱ هزار و پانصد متر تونل و پیگیری تداوم آزاد راه حمیل-ایلام-مهران-کربلا و... انجام شده و ادامه دارد.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه مرزی

استان ایلام با ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق از جایگاه مهم و حائز اهمیتی در روابط بین دو کشور ایران و عراق برخوردار است. در این زمینه تردد زوار و مراودات تجاری بین دو کشور ایران و عراق دو مولفه بسیار مهمی است که جایگاه استان ایلام را در امور مرزی خاص و منحصر به فرد ساخته است. در این راستا سلیمانی دشتکی از یک طرف با دیپلماسی فعال و موفق با همتایان خود در آن طرف مرز و از سویی دیگر با حضور و مشارکت فعال در نشست مشترک توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور کارنامه قابل قبولی برای ایجاد توسعه وامنیت پایدار در مناطق مرزی استان انجام داده است.

در این راستا وی همواره با تاکید جدی بر احیای ظرفیت ها و مشوق های سرمایه گذاری در مرز، اجرا و تکمیل طرح ها و پروژه های مهم مرزی، فراهم ساختن زمینه ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران، ایجاد اخذ مجوز گذر مرزی چیلات، اخذ مجوز و آماده کردن زیرساخت های بازارچه های مرزی چیلات، چنگوله و مصوب نمودن بازارچه هلاله شمالی در شورای ساماندهی مبادلات مرزی و دیگر مطالبات مهم استان در حوزه مرزی و ... عملکرد موفق و قابل توجه ای به نمایش گذاشته است.

بنابراین، امروز مرز بین المللی مهران ضمن اینکه بعنوان انتخاب اول زوار برای تردد به عتبات عالیات  مبدل شده است، به گذرگاهی امن و اثربخش در تجارت بین دو کشور ایران و عراق در این شرایط تحریم با حجم بین یک و نیم تا ۲ میلیارد دلار کالا و ارز در سال مبدل شده و از جهتی نیز باعث ایجاد اشتغالزایی برای بیش از ۲۰۰۰ نفر گردیده است.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه اربعین

اربعین در استانی که بعنوان دروازه عتبات عالیات و پایتخت خادمین اربعین حسینی علیه السلام شناخته می شود دارای جایگاه و اهمیت بالایی است. هر ساله در ایام اربعین همزمان با حضور میلیونی زائران شاهد حضور حجم بالای مسئولان ارشد کشوری و لشکری در مرز بین المللی مهران بوده ایم. جایی که استاندار ایلام از این فرصت به خوبی برای توسعه امکانات و زیرساخت های اربعین استفاده کرده است.

بطور نمونه در اولین روز کاری وزیر راه و شهرسازی وی به دعوت استاندار به مهران می آید و از طریق زمینی از مسیرهای اربعین بازدیدبعمل می‌آورد که این مهم منتج به اختصاص اعتبارات بیشتر و تعریف طرح ها و پروژه های جدید می‌شود.

با این حال ایجاد، احیا و تثبیت ردیف اربعین در بودجه سالانه و افزایش اعتبارات این حوزه به ۱۰۰ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰، افزایش زیرساخت های اربعین در مسیرهای منتهی به اربعین، ارتقا و توسعه پایانه مرزی مهران، بازگشایی و تکمیل سه تونل اربعین، کربلا ۱ و ۲ و فاز اول تونل کبیرکوه، شروع عملیات اجرایی تونل آزادی دو، رفع گردنه ها و پیچ های حادثه خیز به ویژه در مسیر ملکشاهی به مهران، ایجاد نیوجرسی در مسیرهای اربعین منتهی به مهران از جمله اقدامات مهمی بود که در این زمینه صورت پذیرفت.

همچنین ایجاد ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی و احداث ۱۰ هزار متر مربع سایه بان، لوله گذاری و آبرسانی مسیرهای تردد زوار در پایانه مرزی، ایجاد و توسعه پایانه برکت، افزایش گیت ها، ایجاد زائرسرا، موکب و استراحت گاه های دائمی، جداسازی مسیر دسترسی به پایانه برکت از پل زائر، سکوبندی پایانه مسافربری برکت، تکمیل کنارگذر غربی، جداسازی جاده ترانزیت از مسافری در مرز ایران و عراق در مهران با احداث پل ۳۰۰ متری، ایجاد کنار گذر شرقی و غربی مهران، تسریع در تکمیل و توسعه زیرساخت های پایانه مرزی مهران، ایجاد مانیتورینگ پایش مسیرهای اربعین، ایجاد آشیانه بالگرد و اختصاص یک بالگرد با اعتبار بیش ۲۱۳ میلیارد تومان و ... از دیگر اقداماتی بود که توسط استاندار ایلام و مجموعه مسئولان مرتبط در این زمینه انجام شد تا امروز مرز بین المللی مهران به جهت امنیت بالا، ایجاد زیرساخت های لازم و تسهیل در تردد، انتخاب اول زوار و مرکز توجه در کشور باشد.

در این راستا شاهد افزایش تردد سالانه زوار اربعین از ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۱ به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در اربعین ۹۶ و سپس به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در اربعین ۹۷ و سرانجام در اربعین ۹۸ به بیش از  ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مرز مهران بودیم. همچنین در این سال با تردد بیش از  ۳۲۶ هزار نفر در یک شبانه روز از مرز بین المللی مهران رکورد تردد زوار در کشور شکسته شد.

از این رو در سال ۹۸ با توجه به ایجاد و توسعه مناسب زیرساخت های اربعین در مجموع شاهد تردد بیش از ۶۵ درصد زوار داخلی و خارجی از مرز بین المللی مهران بودیم.

 پیگیری های استاندار ایلام در حوزه تقسیمات کشوری

دولت تدبیر و امید در همان آغاز کار نشان داد که در ارتباط با تقسیمات کشوری نگاه سخت و ضابطه مندی نسبت به این مقوله بسیار مهم دارد. از آنجا که در دولت گذشته نسبت تقسیمات کشوری شاهد رویکردی بی رویه در ارتقای برخی مناطق کشور که گاهاً شرایط لازم را برای ارتقاء نداشتن بودیم در این دولت به همان اندازه در این رابطه سخت گیری شد.

با این حال مطالبات به حق مردم کماکان در این حوزه وجود داشت و علی رغم اینکه دولت برای ارتقاء مناطق مختلف سخت‌گیری‌های زیادی انجام داد اما با پیگیری ها و رایزنی های پرتکرار استاندار ایلام و مجموعه مسئولان ذیربط در این رابطه موفقیت های بسیار خوبی حاصل شد بطوریکه امروز در جهت عمل به خواسته ها و مطالبات مردمی از ۲۰ تغییر در حوزه تقسیمات کشوری در دولت تدبیر و امید، استان ایلام با ایجاد یک بخش و دو شهرستان از موفق ترین استان های کشور در این زمینه به شمار می رود.

آنچه که بیش از همه باعث موفقیت استان در توفیقات حاصله شد پیگیری های مداوم و همیشگی استاندار ایلام در رایزنی های فراوان و البته تعامل بسیار خوب وی با مسئولان مربوطه در وزارت کشور بود که در این زمینه منتج به ایجاد بخش دشت عباس، ایجاد شهرستان هلیلان و ایجاد شهرستان چوار شد. با این حال هنوز کار ارتقای برخی از مناطق دیگر استان چون تبدیل دهستان آسمان آباد به بخش در دستور کار جدی دولت و نماینده عالی دولت در استان ایلام قرار دارد.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه آب و خاک و کشاورزی

یکی از بخش های مهمی که همواره مورد تاکید جدی استاندار ایلام قرار گرفته حوزه آب و خاک و کشاورزی است. مضافاً اینکه در سال جهش تولید این بخش از اهمیت دو چندان برخوردار شده و در این میان تلاش‌های استاندار ایلام برای ارتقای جایگاه و شاخص های این حوزه در نوع خود جالب توجه است. در این راستا استاندار ایلام در طول ۴۰ ماه گذشته نگاه خاص و ویژه‌ای به این مقوله بسیار مهم داشته که در این زمینه سرمایه گذاری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی در حوزه کشاورزی و افزایش ۱۶۱ درصدی اعتبارات حوزه آب و خاک و کشاورزی در بودجه ۱۴۰۰ گواهی بر این ادعا است.

از این رو مجموعه تلاش های استاندار ایلام به اتفاق مسئولان مربوطه باعث توفیقات بسیار خوبی در این حوزه شد از جمله ایجاد و بهره برداری از سد گلال، پیگیری ایجاد ردیف و اختصاص اعتبار برای سدهای سیکان، میمه و چناره در بودجه ۱۴۰۰، رتبه اول تولید و فرآوری بذر استان در کشور با تولید سالانه بیش از ۲۴ هزار تن، افزایش ظرفیت سیلوی ذخیره گندم استان از ۱۲۰ هزار به ۴۲۰ هزار تن، افزایش تولید گندم استان از ۱۶۰ هزار به ۳۲۰ هزار تن، افزایش تولید کلزا از ۲۵۰۰ به ۲۲ هزار تن، افزایش زمین های آبی استان از ۶۰ هزار هکتار به ۱۲۰ هزار هکتار که با احتساب ۶۰ هزار هکتار دیگر که هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۹۰ درصد هستند و تا پایان دولت تدبیر و امید تکمیل می شوند، میزان زمینهای آبی استان به ۱۸۰ هزار هکتار می رسد.

با این حال در سالهای اخیر دو طرح مهم و با عظمتی که نماد بارز خدمت رسانی نظام و دولت در حوزه آب و خاک و کشاورزی استان ایلام بشمار می رود یکی طرح ۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی مقام معظم رهبری و دیگری سامانه گرمسیری است. در این زمینه پیگیری های استاندار ایلام برای به ثمر رساندن این دو طرح مهم و حیاتی در نوع خود جالب توجه است. در این زمینه می توان به رایزنی‌های گسترده استاندار در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان در اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان و همچنین اختصاص ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار در بودجه ۱۴۰۰ برای تکمیل طرح مهم سامانه گرمسیری اشاره کرد.

در ادامه پیگیری های نماینده عالی دولت در استان به همین جا ختم نشد بلکه وی در رایزنی های خود با نمایندگان مجلس برای اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان دیگر جهت تکمیل این طرح مهم وارد رایزنی شده است. با این حال مجموعه پیگیری ها استاندار باعث شده که طرح ۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی مقام معظم ۹۶ درصد و طرح سامانه گرمسیری ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

اما در این مبحث نمی‌توان به راحتی از تلاش ها و حمایت های بی بدیل استاندار ایلام در حوزه حفظ منابع طبیعی، جنگلی و منابع زیرزمینی غافل شد تا جایی که استان ایلام امروز با بیش از ۷۰ هزار هکتار و با کاشت قریب ۵۰ درصد کل جنگل کاری سالیانه کشور  با اقتدار در این حوزه پیشقراول در حفظ منابع طبیعی و مقابله با بیابان زدایی است. در این زمینه در سال ۹۸ از ۱۷ هزار و ۶۵۱ هکتار جنگل کاری در کشور ۱۰ هزار و ۵۵۱ هکتار در استان ایلام اجرا گردیده است.

از این رو با تلاش‌های انجام گرفته امروز استان الگوی مطرح ملی در عرصه جنگل کاری و بیابان زدایی شناخته می شود به طوری که در سال ۹۸ ایلام بعنوان نماینده رسمی جمهوری اسلامی ایران در همایش بین المللی بیابان زدایی کشور چین شرکت می کند. در این راستا اجرای طرح عظیم آبخیزداری در سطح ۱۷۳ هزار هکتار و رتبه اول استان در کشور با فاصله بسیار در نهضت جنگل کاری نمونه‌های از تلاش گسترده نماینده عالی دولت در استان و مجموعه مسئولان مرتبط است. 

با این همه و در حوزه آب و خاک و کشاورزی نمی توان به راحتی از دفاع متعهدانه استاندار ایلام در اختصاص سهمیه آب زمین های کشاورزی گذشت. با توجه به وضعیت آب و هوایی کشور در چند سال اخیر و محدودیت های منابع آبی، همواره یکی از دغدغه های اصلی استان ها اختصاص سهمیه آب برای زمینهای کشاورزی بوده است.

در این راستا دفاع متعهدانه استاندار ایلام برای حصول میزان آب مورد نیاز زمین های آبی کشاورزان استان مورد تحسین کارشناسان و علاقمندان این حوزه قرار گرفته است، به طوری که در سه نشستی که در کارگروه ملی مبارزه با کم آبی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد پس از قانع نشدن استاندار ایلام از میزان حقابه اختصاص یافته به استان وی شخصاً در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در مرکز حضور پیدا می کند و در این نشست برای چندمین بار با دلایل منطقی و ارائه توضیحات لازم خواستار اختصاص سهم آب برای ۱۸۰ هزار هکتار زمین های آبی استان می شود که سرانجام این اصرار و پافشاری مداوم در استیفای مطالبات استان باعث اقناع سازی کارگروه مربوطه می گردد تا این مهم برای ایلام لحاظ شود.

پیگیری های استاندار ایلام در حوزه اعتبارات

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از استاندارانی که بیشترین ارتباط و رایزنی را با سازمان برنامه و بودجه کشور بعنوان کلیدی‌ترین سازمان نقش آفرین در پول و اعتبار کشور، داشته است کسی جز قاسم سلیمانی دشتکی نباشد تا مادامیکه امروز حتی کارشناسان این سازمان نام استاندار ایلام را بیش از هر دولت مرد دیگری به خاطر دارند.

و البته حاصل این پیگیری‌ها و تعاملات بسیار خوب، سازنده و موفقیت آمیز بوده است. در این راستا می توان به افزایش قابل توجه بودجه استان در سالهای متوالی و در صدر قرار گفتن استان در بودجه ۱۴۰۰ با افزایش ۶۳.۲ درصدی اعتبارات جاری و ۷۰.۵ درصدی اعتبارات عمرانی استان، افزایش ۱۰۸.۲ درصدی اعتبارات طرح های ملی و ملی استانی شده، افزایش سرانه اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان به سه برابر کشوری، رتبه سوم کشور در جذب تسهیلات اشتغال روستایی، اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان برای توسعه روستایی و مناطق محروم استان، رتبه اول کشور در پرداخت تسهیلات آسیب دیدگان از کرونا اشاره کرد.

همچنین اختصاص بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومانی سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان، اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه‌ی میادین مشترک نفتی استان، تصویب بیش از ۱ و چهار دهم میلیارد دلار جهت تامین نیازهای ارزی بخش صنعت و معدن استان، اختصاص بیش از ۸۳۰ میلیارد تومان به مناطق سیل زده استان، اختصاص ۲۷۰ میلیارد تومان برای اجرای فاز اول راه آهن در بودجه ۱۴۰۰، اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان از سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای سامانه گرمسیری و اختصاص ۴۵۰ میلیارد تومان از بودجه ۱۴۰۰ برای این پروژه مهم، اختصاص ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام و... گوشه ای  دیگر از پیگیری های اثربخش استاندار ایلام در حوزه اعتبارات است.

از این رو با تلاش‌های انجام گرفته امروز استان الگوی مطرح ملی در عرصه جنگل کاری و بیابان زدایی شناخته می شود به طوری که در سال ۹۸ ایلام بعنوان نماینده رسمی جمهوری اسلامی ایران در همایش بین المللی بیابان زدایی کشور چین شرکت می کند. در این راستا اجرای طرح عظیم آبخیزداری در سطح ۱۷۳ هزار هکتار و رتبه اول استان در کشور با فاصله بسیار در نهضت جنگل کاری نمونه‌های از تلاش گسترده نماینده عالی دولت در استان و مجموعه مسئولان مرتبط است. 

با این همه و در حوزه آب و خاک و کشاورزی نمی توان به راحتی از دفاع متعهدانه استاندار ایلام در اختصاص سهمیه آب زمین های کشاورزی گذشت. با توجه به وضعیت آب و هوایی کشور در چند سال اخیر و محدودیت های منابع آبی، همواره یکی از دغدغه های اصلی استان ها اختصاص سهمیه آب برای زمینهای کشاورزی بوده است.

در این راستا دفاع متعهدانه استاندار ایلام برای حصول میزان آب مورد نیاز زمین های آبی کشاورزان استان مورد تحسین کارشناسان و علاقمندان این حوزه قرار گرفته است، به طوری که در سه نشستی که در کارگروه ملی مبارزه با کم آبی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد پس از قانع نشدن استاندار ایلام از میزان حقابه اختصاص یافته به استان وی شخصاً در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در مرکز حضور پیدا می کند و در این نشست برای چندمین بار با دلایل منطقی و ارائه توضیحات لازم خواستار اختصاص سهم آب برای ۱۸۰ هزار هکتار زمین های آبی استان می شود که سرانجام این اصرار و پافشاری مداوم در استیفای مطالبات استان باعث اقناع سازی کارگروه مربوطه می گردد تا این مهم برای ایلام لحاظ شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: