به گزارش برنا؛ حجت الاسلام و المسلمین "بهرام دلیر نقده‌ای" در یادداشتی روز شنبه 4 بهمن نوشت:  با اشاره به هجمه به دولت و رئیس جمهور در محافل مختلف تاکید کرد که رفتار اخیر مجلس با وزیر امور خارجه، اظهارات یک روحانی در صدا و سیما علیه رئیس جمهور و برگزاری برخی تجمعات وحدت شکن، سخت نگران کننده است.

وی افزود: متاسفانه برخی افرادی که ملبس به لباس روحانیت نیز هستند، گاهی با ادبیات و حرکات خود، جایگاه حوزه علمیه و اخلاق اسلامی را به چالش می کشند و کار به جایی رسیده است که یک معمم با لباس روحانیت در برنامه تلویزیونی ادبیات زننده ای علیه رئیس جمهور به کار می برد.

این پژوهشگر و نویسنده ادامه داد: توصیه ام به این افراد این است وقتی قرار است با این ادبیات زننده با مردم سخن بگویند حداقل بدون لباس روحانیت در این برنامه ها شرکت کنند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد: مردم بدانند حوزه های علمیه مهد ادب، اخلاق و عقلانیت هستند و نباید اقدامات این افراد محدود را به پای حوزه علمیه قم نوشت.

دلیر نقده ای همچنین گفت: نمایندگان ما در مجلس شورای اسلامی که برخی از آنها در دوره ای هم لباس سردار قاسم سلیمانی بودند، باید از این سردار رشید اسلام الگو بگیرند و بدانند حاج قاسم سلیمانی هرگز خود را در جناح بندی های سیاسی روزمره ورود نکرده و تا آخر سرباز انقلاب و پایبند به توصیه های امام و رهبری باقی ماندند.

متن کامل و شرح این یادداشت به شرح زیر است:

رفتارهای اخیر در پارلمان جمهوری اسلامی ایران در جریان سوال از وزیر امور خارجه و اظهار نظر برخی افراد در صدا و سیما سخت نگران کننده است، چنین اقدامات و حرکاتی متاسفانه آرمان های انقلاب اسلامی و اهداف آن را به چالش می کشد.

مهمترین آرمان های انقلاب اسلامی دیانت و اخلاق بود و این دو آرمان، هیچ گاه تنها وسیله برای رسیدن به هدف نبوده، بلکه هدف اصلی و غایی انقلاب هستند، اما برخی متاسفانه نگاه ابزاری به این دو مقوله مهم  دارند.

برخی اقدامات و حرکات ما این دو آرمان بزرگ را به چالش می کشد، به عنوان نمونه، استفاده ابزاری از شهادت حاج قاسم سلیمانی به عنوان اسوه اخلاق و دینداری جهت منافع سیاسی خود یا جمع آوری رای و نگاه صرفا شعاری به توصیه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب، از چالش هایی است اخلاق اسلامی را هدف قرار می دهد.

سردار حاج قاسم سلیمانی با وجود اینکه سردار، پاسدار و بسیجی بزرگ اسلام و ایران بود ولی هیچ گاه از امام راحل، ولایت و عنوان پاسداری برای نیل به اهداف خود استفاده نکرد بلکه تا آخر خود را سرباز می نامید و  حتی روی سنگ مزار ایشان نیز کلمه سرباز حک شده است و این یک دنیا برای همه ما پیام دارد.

رفتار عجیب با وزیر خارجه در مجلس

رفتاری که با وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته باعث حیرت شد، متاسفانه عده ای اخلاق را به چالش کشیدند،  نماینده بزرگواری که با تمسک به بخشی از سخنان امام راحل، وزیر خارجه را در مجلس در انظار جهانی مخاطب برخی الفاظ نامناسب قرار می داد، خود چرا به توصیه امام راحل عمل نمی کند؟ ما نباید یک بخش سخنان امام راحل را گرفته و به سود خود تفسیر کنیم و از بخش های دیگر توصیه های ایشان، غفلت نماییم.

انتظاری که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می رود، به کار بردن ادبیات حقوقی است و باید از حرکات و اقدامات احساسی، پرهیز کنند، برخی ادبیات و سخنان به کار رفته از تریبون مجلس خطاب به وزیر خارجه، برازنده قوه مقننه که به تعبیر امام راحل در راس امور است، نیست.

ضرورت پایبندی بیشتر حوزویان به اخلاق

ما باید به سمت عقلانیت و خردورزی حرکت کنیم، متاسفانه برخی حوزویان نیز با ادبیات و حرکات خود جایگاه حوزه علمیه و اخلاق اسلامی را به چالش کشیدند و کار به جایی رسیده است که یک معمم با لباس روحانیت در برنامه تلویزیونی ادبیات زننده ای علیه رئیس جمهور به کار می برد.

توصیه ام به این افراد این است وقتی قرار است با این ادبیات با مردم سخن بگویند حداقل بدون لباس روحانیت در این برنامه ها شرکت کنند. حوزه علمیه مهد ادب و اخلاق است و وقتی یک روحانی معمم اخلاق اسلامی را به راحتی زیرپا بگذارد و به رئیس جمهور کشور اهانت کند، از دیگران چه انتظاری داریم؟

مذموم بودن توهین به رئیس جمهور

اقدام شبکه چهار صدا و سیمای جمهوری اسلامی و توهین این فرد روحانی، غیرمنتظره بود، صدا وسیما قرار بود به دانشگاه تعلیم و تربیت تبدیل شود، این ادبیات زشت و کوچه بازاری در صدا و سیما نشان از افول اخلاق و متاسفانه بسیار مذموم است، ما هر چه زودتر باید به اخلاق اسلامی و پایبندی به آرمان های انقلاب اسلامی برگردیم. متاسفانه، اظهار نظر این فرد معمم، در رسانه ملی، باعث شرمندگی ما عمامه به سرهاست، این افراد چرا با لباس روحانیت دست به این اقدامات نامناسب می زنند؟

برخی اقدامات خودسرانه و اظهارنظرهای ناپسند اگر تداوم پیدا کند متاسفانه کشور ما را به بن بست می کشاند، مشکل اصلی ما این است که افراد متخصص در جایگاه خود قرار نمی گیرند و هر کس مطابق تخصص خود سخن نمی گوید، افرادی تعصب دارند ولی تخصص ندارند و متعصب بدون متخصص، برای کشور خرابی به بار می آورد.

حوزه سکوت نکند

حوزه علمیه الگوی رفتاری اخلاق است و باید از این فریضه مهم پاسداری کند و اگر جایی اخلاق اسلامی خدشه دار شده، باید بزرگان حوزه علمیه، مرتکبان تخلف  را بازخواست کنند، نباید اجازه دهیم عده ای با اقدامات خودسرانه و اظهارنظرهای سخیف، آبروی حوزه علمیه و شیعه را لگدمال کنند، سکوت علمای حوزه علمیه و بی تفاوتی نسبت به این جریان ها و مباحث، به سود حوزه نیست.

برخی افراد در لباس روحانیت مدعی هستند که پیامبر اسلام (ص) برای سیاست ورزی آمده و گرنه در جامعه اخلاق وجود داشت، پس إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الْأَخْلَاقِ چه می شود؟ چرا برای دو روز دنیا، قرآن کریم و حتی پیامبر اسلام را تحریف می کنیم؟ دشمنان از این سخنان سوء استفاده می کند.

اگر امام راحل افراد نظامی را از ورود به فضاهای سیاسی و انتخابات منع کردند، باید تابع باشند، از حاج قاسم سلیمانی باید الگو بگیریم ایشان هیچ زمان وارد بگومگوهای سیاسی و جناح بندی ها نشده و به عنوان یک سرمایه ملی برای انقلاب بود. اگر این سرمایه های ملی خود را در بازی ها سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا وارد کنند، دیگر سرمایه نخواهند بود. 

کار وزارت خارجه چیزی جز مذاکره نیست، گویا برخی دوستان از وظایف اصلی وزارت امور خارجه بیگانه هستند، مگر می شود وزیر امور خارجه به صورت خودسرانه کاری را بدون اذن مقامات ارشد نظام انجام دهد؟ این مرّ قانون است که مذاکره در مسائل اساسی نظام باید با رضایت و هماهنگی مسئولان ارشد نظام باشد، چرا عده ای اینگونه سیاست ورزی، اخلاق و اندیشه ورزی را به چالش می کشند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: