به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس در ویژه برنامه سالروز شهادت حضرت امام هادی(ع) که ظهر امروز 27 بهمن ماه در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، گفت: بعد از شهادت امام رضا(ع) سه امام معصوم پس از ایشان در سنین جوانی توسط حکومت بنی عباس به شهادت رسیدند.
وی تصریح کرد: به شهادت رساندن این سه امام در سنین جوانی به خاطر اوج گیری مقام ولایت و امامت بین امت اسلامی بود که حکومت بنی عباس تحمل این مساله را نداشت و سردمداران حکومت به نقطه ای رسیده بودند که دیگر نمی توانستند وابستگی مردم با جریان امامت و ولایت را تحمل کنند لذا به عنوان آخرین مساله به این نتیجه رسیدند این امامان معصوم را به شهادت برسانند.
امام جمعه مشهد افزود: از روز قیام حضرت صدیقه طاهره(س) در برابر انحرافات؛ شیعیان در برابر هر جریانی غیر از ولایت امام معصوم که روی کار می آمد می ایستادند و به همین خاطر مساله شیعه هراسی از آن زمان در میان حکام غاصب به وجود آمد.
وی ابراز کرد: بحث شیعه هراسی یک مساله جدید و امروزی نیست؛ وحشت دنیای غرب از اسلام و توسعه آن به خاطر این است که اسلام و به ویژه تشیع را بزرگترین چالش و مانع در راه سلطه استکباری خود در دنیا می داند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: امروز استکبار جهانی از اسلامی که تنها در آن به جا آوردن نماز و روزه، انجام مناسک حج و... واجب است نمی ترسد بلکه ترس آنها از اسلام ضد استکباری است چرا که این اسلام بزرگترین مانع در مسیر باطل آنها است.
وی خاطر نشان کرد: شیعه به تاسی از قیام حضرت زهرا(س) در برابر جریان غیر ولایی که در امت به وجود آمد با هر حکومتی غیر از حکومت ولایی سازش نخواهد داشت. بر اساس تفکر شیعی، پیامبر اکرم(ص) از سوی خدا مبعوث شده بودند و بعد از ایشان هم باید نماینده و مظهر حاکمیت الله در همه زمان ها بر امت اسلامی حکومت کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مظهر حاکمیت الله بر روی زمین امام معصوم است لذا در طول تاریخ روحیه شیعه هراسی در حکام بنی امیه و بنی عباس وجود داشت چرا که آنها می دانستند شیعیان بر اساس مبنای اعتقادی که دارند به حاکمیت حکومت های غاصب تن نمی دهد.
وی با اشاره به مساله حاکمیت دینی در زمان غیبت امام زمان(عج) عنوان کرد: طبق حدیثی از وجود مبارک امام زمان(عج) شیعیان در زمان غیبت باید به فقیهی جامع الشرایط مراجعه کنند چرا که این فرد حجت امام زمان(عج) بر مردم است.
آیت الله علم الهدی ابراز کرد: طبق این تفکر اگر فقیه جامع الشرایط در راس حکومت اسلامی نباشد این نظام یک نظام غصبی است و رسمیت ندارد لذا فقیه جامع الشرایط باید در هر بعدی از ابعاد مدیرت نظام دخالت داشته باشد و هر حکمی در نظام اسلامی با تنفیذ ایشان انجام شود.
وی در ادامه با بیان اینکه شیعه هراسی در زمان امام هادی(ع) به اوج خود رسیده بود، اظهار کرد: مامون طی توطئه ای برنامه ریزی شده امام رضا(ع) را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد تا به این وسیله مساله ولایت را به کلی منتفی کند، ولی اقدامات امام رضا(ع) این توطئه مامون را خنثی کرد و به این وسیله جایگاه ولایت بین شیعیان ارتقاء پیدا کرد.
گفتنی است؛ ذکر مصیبت اهل بیت(ع) و مرثیه سرایی به مناسبت شهادت مظلومانه امام هادی(ع)، قرائت زیارت رجبیه و قرائت زیارت نامه امام هادی(ع) از دیگر برنامه های این مراسم بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: