به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، آیت الله سیداحمد خاتمی در ویژه برنامه "انقلاب قرآنی در بیانیه گام دوم انقلاب"، در جمع طلاب و جامعه قرانی مشهد و شهرستان طرقبه شاندیز بیان کرد: شما قرآنی ها دغدغه گسترش قرآن و فرهنگ دین دارید و نفس این دغدغه ستودنی است و خدا را شکر که این دغدغه را خدا در شما قرار داده است.

آیت الله خاتمی افزود: واقعیات را آنچه که هست، ببینیم. رهبری بیشترین جلسه را برای قرآنی ها دارند و اولین جلسه ضیافتشان را برای قرآنیان در ماه رمضان می گذارند، برخی ها می گویند شما دولتی ها رها کنید کار پیش می رود! باید به خروجی بعضی از حرفها باید توجه کرد و این گفته یعنی جدایی دین از سیاست.

وی با بیان اینکه ما قبل از انقلاب به عدد انگشتان دست حافظ قرآن داشتیم و الان هزاران حافظ قرآن داریم و این در سایه انقلاب اسلامی صورت گرفته است؛ عنوان کرد: نظام قاریان و حافظان برجسته ای را تربیت کرده است و کتابهای تفسیر قرآنی زیادی توسط علما نوشته شده است، در گذشته درس رسمی تفسیر در حوزه توسط آیت الله مشکینی و آیت الله خزعلی صورت می گرفت اما الان روزانه 250 تفسیر فقط در حوزه علیمه قم داریم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: باید کارهای قرآنی یک متولی داشته باشد، قرآن باید یک مرکزیت داشته باشد و این مرکزیت کارهای قرآنی را هماهنگ و حمایت کند چرا که هر نهادی کارهای قرآنی را با سلیقه خود پیش می برد.

وی بیان کرد: نکته دیگر این است که خودشیفتگی درست نیست و اینکه بگویم هر چه من می گویم درست است و هر چه دیگران می گویند اشتباه است، اگر با این نگاه انتقاد می کنیم به جای نمی رسیم.

آیت الله خاتمی در خصوص گله برخی که چرا رهبری نامه های ما را نمی خوانند؛ گفت: اگر رهبری بخواهند نامه های رسیده شده به ایشان راه بخوانند روزی 100 هزار صفحه باید بخوانند. بیش از آنکه شما تصور می کنید حضرت آقا از جلسات قرآنی و از موضوعات قرآنی خبر دارند.

وی مثالی را در مورد حساسیت رهبری نسبت به مسائل ذکر کرد و گفت: گاهی در شورای نگهبان گاهی قوانینی که مربوط به رهبری می شود، بیشتر از فقها و حقوق دانان مطالعه کرده اند و نظر داده اند، پس این ذهنیت که مطالب و دردلهای قرآنی ها به گوش حضرت آقا نمی رسد درست نیست بلکه دردلهای قرآنی ها خوانده و به ایشان داده می شود منتها باید پیشنهاد و طرح داد، فقط با درد دل مشکل حل نمی شود.

امام جماعت موقت تهران خطاب به قرآنی ها بیان کرد: صحبت نا امیدانه نکنید، خدا را شکر کارهای قرآنی در کشور بسیار بوده و بسیاری به بار نشسته است، نظام، نظام اسلامی است و به صراحت می گویم: نظام، نظام قرآنی است، هیچ کشوری به اندازه نظام جمهوری اسلامی حساسیت بایسته روی حضور قرآن و فرهنگ قرآن در جامعه ندارد، در عربستان و مصر قران زیاد می خوانند اما حاکمیت شان آمریکایی است و این قرآنی شدن نیست، قرآنی شدن، نظام جمهوری اسلامی است البته نمی گوییم 100 درصد. ما می گوییم اسلامی است ما داریم به سمت اسلامی تر شدن پیش می رویم.

وی با طرح این پرسش که برخورد قرآنی ها در شرایطی که در کشور گرانی بیداد می کند، مشکل بدحجابی و بی حجابی دارد، اختلاس ها وجود دارد، چگونه باید باشد؟؛ گفت: سه برخورد در این رابطه وجود دارد، برخورد اول اینکه توجیه کنیم و بگوییم: "سختی ها به این طوری که شما می گویید نیست و قبل از انقلاب در یک کوچه دو تلفن بود و از این نمونه ها را بیاوریم". خوب همه جای دنیا تغییر کرده است و دنیا متحول شده است.

آیت الله خاتمی با اشاره به برخورد دوم بیان کرد: مشکلات را بررگتر جلوه دهیم لذا به همان اندازه که برخورد اول غلط است این نیز غلط است، مگر همه خبرهایی که به ما خبر می دهند واقعیت دارد؟ خبرهایی که نقل می کنند برخی نادرست است.

وی اظهار داشت: برخورد سوم قرآنی است، یعنی مشکلات را منصفانه بپذیریم و بپذیریم گرانی ها و نارسایی است، اما در کنارش بگوییم رهبر و مسئولین دست پاکی هستند که در صدد رفع این مشکل هستند. به گونه ای برخورد نکنیم که مردم نسبت به آینده نا امید شوند.

وی در خصوص تدبیر حضرت آقا گفت: زمانی که بهداشت جهانی اعلام کرده بود که کشته های ایران روزی به هزار نفر خواهد رسید. آقا مسئولین را جمع کردند و طرح شهید سلیمانی به صحنه آمد و قربانیان کرونای ما از 480 نفر به زیر 100 نفر رسید در حالی که در بعضی کشورها که پیش بینی 90 نفر در روز قربانی کرونا کرده بودند، الان به هزار نفر شده است اما برای ما هزار نفر پیش بینی نفر کردند که برعکس شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: