به گزارش خبرگزاری برنا؛ "محمدصالح جوکار" نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد که با حضور "علیرضا رزم حسینی" وزیر صمت در استانداری یزد برگزار شد، گفت: استان یزد کمترین سرمایه‌گذاری دولت را به خود اختصاص داده و بیشترین سرمایه گذاری توسط خود مردم استان صورت گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به این که استان یزد تامین کننده بخشی از مواد اولیه فولادسازی‌های خوزستان و اصفهان است، گفت: متاسفانه در حالی شاهد تکمیل چرخه فولاد در استان هستیم که بسیاری از معاون سنگ آهن استان در حال واگذاری به غیر یزدیهاست و واحدهای فولادی ما با کمبود خوارک مواجه هستند.

این نماینده مجلس با بیان این که سازمان انرژی اتمی نیز به بهانه پرتوزا بودن روی پهنه‌های آنومالی استان دست گذاشته و فعالیت در این حوزه را بعضاً متوقف کرده است، افزود: واقعاً جایگاه استان یزد در حوزه فولاد کجاست؟ استان آمادگی دارد که در دیگر بخشهای فولادی سرمایه گذاری داشته باشد ولی مشکب تامین خوارک این واحدها باید مرتفع شود.

وی با بیان این که ۲۱ میلیون تن صادرات محصولات فولادی در کشور داریم، گفت: متاسفانه دو برابر این میزان واردات به کشور داریم که این باعث نابودی تولید داخلی می‌شود.

وی مسئولیت اجتماعی معادن را نکته بعدی خواند و گفت: استان یزد در بحث انتقال آب با کمبود اعتبارات مواجه است و تامین این کسری اعتبار توسط دولت ممکن نیست بلکه معادن بزرگ باید در این زمینه ورود کنند.

جوکار در ادامه استان یزد را از قطبهای نساجی کشور خواند و افزود: ۱۸ تا ۲۵ درصد از اشتغال استان مربوط به صنعت نساجی است و لازم است که این بخش در استان را تقویت کنیم و این مهم از طریق تبدیل یزد به قطب پوشاک امکان پذیر است.

وی همچنین با بیان این که بیشترین بیکاری استان مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است، خواستار حمایت وزارت صمت جهت ایجاد صنایع های تک در استان شد.

جوکار با گلایه از این که تصمیمات شورای معادن استان در اتحاذ تصمیم شورای عالی معادن بسیار زمان بر است، این تعلل را مانعی در جلب به موقع سرمایه گذاری ها در استان دانست.

وی همچنین نسبت به مشکل آزادسازی برخی کالاها در کمرگ انتقاد کرد و گفت: متاسفانه برخی کالاهای استان با تمام مشکلات واردات در گمرک کشورمان مرجوع می‌شود.

جوکار خواستار رسیدگی به مشکل روغن خوارکی در استان نیز شد و در پایان نیز گفت: در بحث اکتشافات نیازمند شفاف سازی و پرهیز از رانت خواری هستیم چرا که مایه فساد است لذا باید اطلاعات این حوزه در اختیار گروه خاصی برای پرهیز از سوء استفاده و فساد قرار نگیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: