به گزارش برنا آذربایجان‌غربی، اکبر کرامتی گفت: کل تسهیلات اختصاصی به استان برای بخش مکانیزاسیون یکهزار و ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که  امسال  صد درصد متقاضیان واجد شرایط به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند.

کرامتی با بیان اینکه استفاده از ماشین‌آلات و ادوات مختلف کشاورزی یکی از راهکارهایی است که می‌توان بهره‌ وری و عملکرد در واحد سطح را ارتقا دهد، بیان کرد: با تسهیلات اعطایی، متقاضیان اقدام به خرید ۷۰۰دستگاه تراکتور، ۱۷ دستگاه کمباین، ۸۷۷ دستگاه ادوات و دنباله بند کشاورزی و ۱۰ دستگاه تجهیزات دام ، طیور و آبزیان کرده اند.

وی با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان درحال حاضر ۱.۷۴ اسب بخار بر هکتار است ، ادامه داد: بر این اساس تا پایان سال، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری به ۱.۷۹ اسب بخار بر هکتار می رسد که بیش از تحقق برنامه خواهد بود.

کرامتی تاکید کرد: آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از ۴۷ هزار دستگاه تراکتور، جزو استان های شاخص در کشور بوده و از بابت نیروی محرکه در سطح کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی با اشاره به مشکلات موجود و موانع جذب تسهیلات خط اعتباری ادامه داد: نوسانات شدید قیمتی و مشکلات به وجود آمده مابین متقاضیان و شرکت‌های تولیدی تامین کننده ماشین ها و ادوات کشاورزی ، طولانی بودن پروسه اعطای تسهیلات بانکی و بالابودن قیمت ماشین ها و ادوات کشاورزی در طی سال های اخیر با توجه به شرایط اقتصادی حاکم،طولانی بودن نوبت تحویل برخی از ماشین آلات کشاورزی با درصد بهره پایین تر، سهمیه بندی تراکتورهای تولیدی شرکت تراکتور سازی ایران ، میزان جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است .

لازم به ذکر است که در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفت، به‌طوری که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محور اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال ۹۲ تاکنون به تدریج  هشت خط اعتباری به این بخش اختصاص یافته است.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: