به گزارش خبرگزاری برنااز لرستان؛یاری ضمن  اشاره به  در روز جهانی اوتیسم که مصادف بود با ۱۳ فروردین بود  با بیان اینکه، اختلال اوتیسم در سه سال اول زندگی شایع تر است ،اظهارکرد: هسته مرکزی نقص در اوتیسم  اختلال در ارتباط با دیگران است و یکی از اهدف سازمان ملل از این نام‌گذاری، درک مشکلات افراد دارای اوتیسم و دعوت افکار عمومی به همیاری در فرایند رشد در پیوند با زندگی این افراد است.

اوبا اشاره به اینکه اختلال اوتیسم در پسران بیشتر از دختران مشاهده می شود. و این افراد دنیا را متفاوت‌ تر از دیگران می‌بینند و حس می‌کنند ،افزود: اوتیسم یک اختلال پیچیده و چند وجهی رشد و شکل‌گیری سیستم عصبی‌ است. اختلالی که پردازش اطلاعات و ادراک را مختل می‌کند و بر شکل‌گیری تعاملات اجتماعی، ارتباط‌گیری و رفتارهای انسانی اثر می‌گذارد. علائم اوتیسم تا پیش از سه‌ سالگی آشکار می‌شوند در بخش مناسبات اجتماعی با اطرافیان و شکل ارتباط‌ گیری و تکرار رفتارهای کلیشه‌ای قابل مشاهده است.

مدیر کل بهزیستی لرستان با اشاره به شعار امسال «فراگیری در محیط کار، چالش ها و فرصت ها در جهانی پسا همه گیر» ، تصریح کرد، فقدان ارتباط چشمی با مخاطب، تکان دادن مکرر دست‌ها، بی‌قراری و اضطراب، ترس از صدا یا اشیاء، تاخیر در گفتار یا تکان دادن بدن در زمان نشستن و ایستادن از نشانه‌های عمومی اوتیسم هستند.

یاری گفت: تا کنون در لرستان بیش از سیصد پرونده برای افراد دارای اختلال اوتیسم تشکیل شده است که از این تعداد بیش از نود نفر از آنها در دو مرکز غربالگری اوتیسم با نامهای یکتا در خرم آباد و حکمت در شهرستان بروجرد نگهداری می شوند.

اوبیان کرد: اوتیسم از نظر چگونگی یا درجه‌ ابتلاء، شدت و ضعف دارد و دارای طیف است با این توضیح که اوتیسم بیماری نیست درمان یا دارو ندارد اما توانبخشی و آموزش می‌تواند کمک بزرگی برای زندگی مستقل افراد اوتیستیک کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: