به گزارش خبرگزاری برنااز لرستان ؛ یاری شامگاه یکشنبه در نشست مجازی با خبرنگاران که در گروه واتسابی مدیران ورسانه های لرستان برگزار شده بود در پاسخ به وسال برنا مبنی براینکه برخی از مردم در طی چند سال اخیراز عملکرد کمیسیون پزشکی بهزیستی لرستان جهت پوشش قراردادن معلولینی که به دلایل مختلف دچار معلولیت شده ونیازمند حمایت بهزیستی هستند،اعلام نارضایتی کرده اند زیرا به باور آنها کمیسیون معلول بودنشان را نپذیرفته است ؛ پاسخ شما به این دسته ازشهروندان چیست  وکلا روند پذیرش معلولین توسط کمیسیون پزشکی بهزیستی لرستان  چگونه انجام می گیرد؟ اظهار کرد: در بحث معلولیت باید محدودیتی برای معلول ایجاد شده باشد یعنی باید برای فردی که مدعی معلول بودن است از نظر فیزیولوژیکی و آناتومی مشکلی وجود داشته باشد.

 او با بیان اینکه  بیمار بودن ملاک معلول بودن نیست،افزود: احتمال دارد کسی مریض باشد وبا  درمان بهبودی پیداکند  اما اگر فردی دارای معلولیت بوده  و ارگانی از بدن او دچار مشکل ومحدودیت باشد باید جهت بررسی وتائید معلولیت خود به کمیسیون بهزیستی  مراجعه کند .

مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان اینکه معلولین از لحاظ سطح بندی به چهار سطح خفیف، متوسط، شدید وخیلی شدید تقسیم بندی می شوند،تصریح کرد: همچنین  معلولین  از نظر نوع  معلولیت به معلولیت های ذهنی  ،معلولیت های جسمی -حرکتی  ومعلولیت های حسی (شنوایی وبینایی) تقسیم بندی می شوند.

یاری با اشاره به مکانیسم کمیسیون بهزیستی برای بررسی سطح معلولیت  ها ، بیان کرد: فرد مدعی معلول بایدابتدا به پذیرش کمیسیون درخواست بدهدتا  ثبت نام شود سپس مدارک  مطالعه واز فرد مورد معاینه قرار می گیرد وپس از اجماع  اعضای کمیسیون معلولیت فرد تایید می شود.

 اواضافه کرد:این مکانیسم  براساس یک کتاب بین المللی است که با کد ICF تعریف شده و براساس آن معلولیت ها را قلمداد می کنیم وکمیسیون اعلام می کند که فرد معلول است یا نیست و اگر معلول است چه درجه ای از معلولیت شامل حال او می شود .

  کرمی یاری  با بیان اینکه هر بیماری هرچند هم طولانی باشد  نمی تواند معلولیت قلمداد شود، تاکید کرد: معلولیت ها براساس  ملاک ومعیار انجام گرفته و براساس کتاب ICF بررسی می شوند ودر این کتاب نیز  مانند کتاب کدی که برای بیماری ها به کار می رود هم برای معلولیت ها کد تعریف شده است تا حقی از کسی ضایع نشود .

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: