به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ دکتر صدیق جدیدالاسلامی با اشاره به لزوم نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو اظهار کرد: با وجود پیشرفت‌های حاصله در زمینه نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در کشور، همچنان اعضای سالم بسیاری از بیماران مرگ مغزی سالانه به خاک سپرده می‌شود و این در حالی است که بسیاری از افراد نیازمند پیوند عضو به دلیل نبود عضو پیوندی فوت می‌کنند.

وی عمده‌ترین دلیل عدم رضایت خانواده‌ها به پیوند اعضای بستگان را ترس از سرزنش دیگران، باورهای مذهبی و ترس از مثله (قطعه قطعه کردن عضو) نام برد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه کارت اهدای عضو جنبه قانونی ندارد بلکه این کارت جنبه فرهنگی دارد، گفت: با توجه به اینکه آمار مراجعه‌کنندگان برای اخذ کارت اهدای عضو در چندین سال اخیر افزایش یافته اما عمده‌‌ترین مشکل، عدم اطلاع خانواده‌ از نیت فرد است و این روند کار را به تأخیر می‌اندازد.

دکتر جدیدالاسلامی اضافه کرد: افراد متقاضی اهدای عضو با مراجعه به سایت انجمن اهدای عضو ایرانیان بعد از طی مراحل و ثبت‌نام کارتی برای آنها صادر می‌شود که در صورت مرگ مغزی به محض وارد کردن کد ملی به سیستم کامپیوتری رضایت وی به این کار تایید و اعلام می‌شود.

وی با اعلام اینکه در اهدای عضو رضایت خانواده حرف اول را می‌زند و ربطی به داشتن کارت اهدا ندارد افزود: عدم شناخت جامعه از مرگ‌ مغزی به عنوان نوعی مرگ و نهادینه‌نشدن فرهنگ اهدا در سطح جامعه از عوامل اصلی عدم رضایت خانواده‌ها به اهدای اعضای بدن عزیزانشان است لذا نیروهای داوطلب نقش مهمی در زمینه فرهنگ‌سازی دارند چون این افراد تصمیم می‌گیرند که دلسوزانه و مسئولانه در راستای نهادینه‌کردن فرهنگ اهدای عضو مشارکت کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: دارنده کارت اهدای عضو در ایران فقط جنبه فرهنگی دارد و بارها پیش آمده که به دنبال مرگ‌مغزی دارنده کارت، خانواده وی رضایت نداده و بیمار فوت کرده است لذا دریافت کارت اهدای عضو نشان‌دهنده این است که فرد تمایل دارد اعضا و بافت‌های بدنش در زمان مرگ اهدا شود تا ادامه زندگی اجزای وجودش، نجات‌بخش زندگی دیگری باشد.

دکتر جدیدالاسلامی ادامه داد: با اعتماد به تیم تاییدکننده مرگ مغزی، اخذ تصمیم سریع و صحیح می‌توان جان بیماران نیازمند بیشتری را نجات داد و از خاکسپاری اعضای قابل‌پیوند فوت‌شدگان جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: با استفاده از اعضای هر فرد مرگ مغزی می‌توان به ۸ نفر زندگی دوباره بخشید و با اهدای بافت‌های او از یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات داد.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در فاصله طلایی بین شروع مرگ‌مغزی تا بروز ایست قلبی می‌توان در صورت رضایت خانواده از اعضای فرد فوت‌شده استفاده و بستر نجات جان چندین بیمار نیازمند به پیوند را از مرگ حتمی فراهم کرد.

دکتر جدید الاسلامی با بیان اینکه  پیوند اعضا یکی از جدیدترین و در عین حال موفق‌ترین روش‌های درمانی در بیماران صعب‌العلاج است، ادامه داد: بنابراین اهمیت تشخیص مرگ‌مغزی در پیوند اعضا امری خداپسندانه و اهدای زندگی دوباره به بیماران محتاج عضو است.

وی به صدور مجوز اهدای عضو بعد از تایید مرگ مغزی گریزی زد و گفت: این مجوز بعد از تایید مرگ‌مغزی توسط ۴ پزشک بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و متخصص پزشکی قانونی، با رضایت ولی دم در جلسه پزشکی قانونی صادر می‌شود و با رضایت خانواده به اهدای اعضای عزیزشان، فرد مرگ مغزی می‌تواند ناجی جان یک تا ۸ نفر باشد همچنین در صورت تمایل فرد و خانواده به اهدای نسوج، پس از مرگ‌مغزی و یا قلبی می‌توان یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات داد و به زندگی فعال بازگرداند.

دکتر جدیدالاسلامی با اشاره به اینکه خانواده اهداکننده بابت اهدای عضو هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند و گیرندگان عضو پیوندی نیز بابت عضو دریافت شده هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد، گفت: هزینه انتقال فرد مرگ مغزی به مراکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی و مراقبت از ارگان‌های وی در بیمارستان و همچنین هزینه پیوند اعضا به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بدن فرد اهداکننده بعد از عمل برداشت عضو به دقت ترمیم می‌شود و در هر نقطه‌ای از کشور که مدنظر خانواده باشد برای خاکسپاری تحویل خواهد شد.

وی افزود: در جریان پیوند اعضا، حفظ مقام و شان متوفی، کاهش زمان پریشانی اطرافیان متوفی و جلوگیری از تحمل هزینه‌های بی‌مورد به جامعه و وابستگان از جمله مهمترین رسالت‌های کادر پزشکی پیوند اعضا است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از اهدای اعضای بدن ۴۳ بیمار مرگ مغزی از سال۸۹  تا کنون در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: از این تعداد ۲۹ نفر مرد و ۱۴  نفر زن بوده است.

وی با بیان اینکه بیشترین اهداکنندگان عضو در استان مربوط به شهرستان‌های بیجار، قروه و سنندج است تصریح کرد: اهدای اعضای افراد ناشی از مرگ مغزی در کردستان منجر به نجات جان چندین نفر از مرگ حتمی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان  بیان کرد: میانگین شاخص اهدای عضو در کشور ۱۱ و این شاخص در کردستان ۲ است.

دکتر جدیدالاسلامی با بیان اینکه شرایط ناشی از بحران بیماری همه‌گیر کرونا موجب کاهش و توقف اعمال جراحی پیوند عضو در سراسر کشور و به تبع استان کردستان شده است، خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون در استان ۳ مرگ مغزی منجر به اهدای عضو شده است.

وی با بیان اینکه بخش اهدای عضو در بیمارستان‌های اکثر استان‌های همجوار فعال است افزود: متأسفانه این مهم در این استان هنوز راه اندازی نشده است.

و اما..‌

۳۱ اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو بهانه ای است در تقویم کشور تا یادی کنیم از بیمارانی که مدت‌ها با درد و رنج زندگی می‌کنند و برای دریافت و پیوند عضو حیاتی، چشم انتظار یاری بندگان بخشنده خداوند رحمان هستند به امید آنکه بتواند مانند دیگران به زندگی معمول خود ادامه دهد.

بی تردید مرگ مغزی واقعه‌ای تلخ و به معنای پایان زندگی است اما می‌تواند برای بیماران نیازمند نجات‌دهنده و مایه امید به زندگی باشد، هرچند درک این مساله برای خانواده بیماران مرگ مغزی بسیار سخت و دشوار است اما مهمترین و مشکل‌ترین بخش در مرحل اهدای عضو، رضایت خانواده است.

اگر خانواده فرد دچار مرگ‌مغزی به بخش آی‌سی‌یو یا دیالیز بروند، وضعیت دوزخی بیماران را درک می‌کنند که میان مرگ و زندگی پر می‌زنند و این شاید از خاکسپاری هزاران عضو سالم در سال جلوگیری کند.

ترویج فرهنگ معنوی اهدای عضو نیازمند همت من و توست، با دریافت کارت اهدای عضو در این فرهنگ‌سازی شریک باشیم، ۵۰ سال از تعریف مرگ مغزی توسط دانشگاه هاروارد گذشت، بیاییم با نهادینه‌کردن این امر خداپسند در غم انگیزترین لحظات عمر فرشته زندگی دیگران باشیم نیازی که شاید بیشتر از همراهی جسم به همراهی دل‌ها و قلب هایمان نیاز دارد، به عطوفتی که زندگی بخشیدن به دیگری را از دل و جان بخواهیم و بدانیم که عزیزانمان می‌توانند در تن و جان دیگری نفس بکشند و با مرگ‌ها، زندگی بیافرینیم.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: