به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ دکتر هوال ابوبکر در نشست بررسب تفاهم نامه همکاری های اقتصادی، فنی و مهندسی، آموزشی و مرزی میان کردستان و سلیمانیه، تغییرات سیاسی در عراق و اقلیم را از جمله دلایل عدم اجرای مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد.

وی با اذعان به اهمیت اجرای این تفاهم نامه، وعده داد در نهایت امکان به ادارات و دستگاه های اجرایی سلیمانیه اختیارات داده شود تا بتوانند این تفاهم نامه را اجرایی کنند.

هوال ابوبکر خاطرنشان کرد: عراق ۱۲ مرز مشترک با ایران دارد که ۶ مرز در سلیمانیه قرار دارد و مهمترین دستاورد تفاهم نامه های ما، فعال ماندن این مرزها بود که نگذاشت کالا در بازارهای سلیمانیه کم یا گران شود. 

استاندار سلیمانیه به افزایش صادرات کالا از ۶ مرز مشترک ایران به سلیمانیه علیرغم شرایط کرونایی اشاره کرد و افزود: در سال ۲۰۱۹ صادرات ایران به سلیمانیه ۲/۷ میلیارد دلار بوده و در سال ۲۰۲۰ این رقم به ۴/۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

وی همچنین از حمایت و پشتیبانی ایران در حوزه سلامت قدردانی کرد و گفت: زمانی که ما با کمبود کیت، ماسک و دیگر اقلام بهداشتی مواجه بودیم ایران پشتیبان خوبی برای ما بود و با توجه به نیاز بیماران ما به خدمات بیمارستانی و درمانی در ایران، امکان تردد و ورود آنها به ایران میسر شد.

دکتر هوال در خصوص خواسته رسمی شدن مرز سیرانبند از هر دو طرف، اظهار داشت: سیرانبند در سمت اقلیم شرایط و زیرساخت های مناسبی ندارد اما بازگشایی آن برای ما نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی با اذعان به اینکه بعد از شهادت سردار سلیمانی، اجرای تفاهم نامه های میان ایران و عراق به قوت سابق نماند، افزود: یکی از مشکلات ما با حکومت مرکزی عراق، محدودیت اختیارات ما در مرزهاست و از سوی دیگر، با توجه به مشکلات حاکم بر عراق بویژه از سال ۲۰۱۴ به بعد، خدمات مناسبی هم در اقلیم ارائه نشده و به لحاظ اقتصادی شرایط مناسبی در اقلیم وجود نداشت. 

استاندار سلیمانیه در این جلسه همچنین به مسأله خشکسالی و کم آبی حاکم بر اقلیم و سلیمانیه اشاره و درخواست کرد ایران در خصوص رودخانه های مشترک که بر روی آن سدسازی انجام شده شرایط آی شرب سلیمانیه را مراعات نماید.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: