به گزارش برنا آذربایجان‌غربی، سعید نمکی وزیر بهداشت در سی و ششمین آئین پویش ره سلامت در ارومیه گفت: از همه مردم و کسبه و اصناف بخاطر توجه به همه پروتکل‌ها علی‌رغم تمام شرایط رعایت کردند و رسانه‌ها بابت اطلاع رسانی‌ها ... تشکر می‌کنیم.

وی افزود: آذربایجان‌غربی علی‌رغم هم‌مرزی و ... جزو بهترین مدیریت‌ها در کشور در مقابل امواج سهمگین بیماری همه‌گیر کرونا داشت و همچنین در توسعه زیرساخت‌ها از جمله بیمارستان زنان ارومیه عملکردی قابل تحسین داشت.

وی ادامه داد: گرچه ناملایمتی‌های زیادی را تحمل کردیم ولی توانستیم بخوبی موج چهارم کرونا را با ویروس انگلیسی و علی رغم آنکه از مدت‌ها قبل اخباری از ورود ویروس هندی و آفریقای جنوبی و ویروس ترکیبی هندی-کالیفرنیایی داشتیم و  از ۲ ماه قبل کانون‌های پرخطر را شناسایی کردیم، با خزانه خالی و با همه ناملایمتی‌ها شرایط را مدیریت کردیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پیرو درخواست از مقام معظم رهبری و موافقت ایشان برای دریافت یک میلیون دلار برای نظام سلامت، تا به امروز قسمت قابل توجهی از این مبلغ را دریافت نکردیم و بقیه را نیز قطره چکانی در اختیار گرفته ایم با این حال ارسال ۱۶۰ دستگاه سی تی اسکن، ۴۰۰ آزمایشگاه مولکولی و ۴۹۰ دستگاه اکسیژن ساز به همراه ۱۴ هزار تخت بیمارستانی در کشور از جمله اقدامات قابل تحسینی است که انجام گرفته است.

نمکی درخصوص شرایط سیستان و بلوچستان گفت: هم اکنون ۴۵۰ تخت خالی در زاهدان داریم و گرچه موج سیستان و بلوچستان ضعیف تر از هرمزگان است و حتی ۱۰۰۰۰ آمپول رمیدسیویر در این استان در اختیار است، جو مسموم رسانه‌ای به راه افتاده که شرایط این استان را بیش از پیش سیاه و عملکرد وزارت را بد جلوه دهد، جوانمردانه نیست با آزاد گذاشتن ورود آزادانه مسافران، وزارت بهداشت را مقصر شرایط و امواج کرونایی بدانیم و ما در وزارت نمیتوانیم با این جو مسموم در بیافتیم.

نمکی گفت: هم هجمه تحمل کنیم هم در مقابل اندیشه‌های معاند و مخرب که عامل تخریب نظام هم است، را تحمل کنیم و هم رها شده ایم.

وی ادامه داد: رستوران یکی از عوامل شیوع بیماری، عدم کنترل مرزها عامل دیگر و حتی محدودیت‌ها مطلقا اجرا نمیشود و تنها حرف مفتی است که زده می‌شود.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه در مبارزه با این بیماری تنها هستیم، افزود: وزارت بهداشت قرار نیست واکسن وارد کند و ناجوانمردانه است بگوییم وزارت بهداشت در واردات واکسن تعلل کرد با این حال اقدام به واردات واکسن کردیم این موضوعات را می‌دانند ولی با این حال برای انحراف افکار عمومی در حال تخریب هستند.

نمکی انتقاداتش را پررنگ تر کرد و گفت: مقام وزارتی، دهان مرا بسته و امیدوارم از گرداب پرمشغله خلاص شده تا ناگفتنی‌ها را افشا کنم و مرد و نامرد را معرفی کنم، بی شک اگر نبودیم خبری از واکسن داخلی هم نبود.

نمکی اضافه کرد: البته ساخت واکسن داخلی یکی از دلایل این هجمه‌هاست و مافیای پشت پرده دارو بدنبال واردات واکسن هستند تا با قیمتی گزاف آنرا به دست مردم برسانند، آنها بدنبال واردات داروهایی با قیمت‌های چند ده برابری هستند تا ده ها تولید کننده آن داروها در داخل تعطیل شوند.

وزیر بهداشت افزود: بعد از پایان دوران وزارتم، پشت پرده را افشا کرده و از مرزهای شفافیت و پاکیزگی دفاع خواهم کرد ضمن اینکه هر لحظه آماده‌ام وزارت را ترک کنم ولی این را بدانند که آنها بازنخواهند گشت.

وی گفت: ابراز ارادت من به برخی اشخاص و مناسب یکی دیگراز دلایل حمله و انتقادات اخیر است و آنها آرزوی حضور شخصی غیر ارادت به نظام و ولایت فقیه را به گور خواهندبرد.

وی خاطرنشان کرد: نذر کرده بودم وزیر نشوم و آرزوی قلبی ام دور شدن از این جو ناخوشایند است ولی آن عده ای که تمام هم و غم خود را زدن نظام سلامت گذاشته اند و با نامردی و بی انصافی انتقاد می کنند به مرادشان نخواهندرسید.

نمکی گفت: هیچ دوره ای از وزارت بهداشت به این شفافیت نداشته ایم و همین شفافیت‌ها بوده که باعث هارت و پورت عده ای شده درحالیکه تمام عملکرد ما از جمله اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت بعد از ۵ سال یکی از تلاش‌ها ما در راستای شفافیت بوده است.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: